Hlavní navigace

Jak je to s výstavbou dalších bloků u ČEZu?

17. 3. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

E15 v dnešním vydání uvádí, že vláda odložila projednávání národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky, který mimo jiné popisuje, jakým způsobem se budou stavět nové jaderné bloky.

Hlavní události

Vláda prozatím odložila projednávání národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky.

Vodafone žaluje O2 za zneužití dominantního postavení a požaduje náhradu ve výši 385 mil. Kč. 

Západoevropské akcie by měly otevřít smíšeně.

Dnes budou v USA zveřejněny údaje o počtu vydaných stavebních povoleních a započatých stavbách. V eurozóně to budou finální data spotřebitelské inflace a německý ZEW index.

Analytici SG snížili doporučení pro druhou největší ruskou banku VTB Bank na držet.

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy vstoupily do nového týdne vysokým růstem, když index S&P 500 vzrostl o 1,4 %, což byl nejsilnější růst za posledních pět týdnů. Akcie tak paradoxně reagovaly pozitivně na zveřejněné makroekonomické ukazatele (průmyslová výroba, index výrobní aktivity), které nenaplnily očekávání. Po horších datech z minulého týdne (maloobchodní tržby) tak rostou spekulace, že by Fed nemusel pospíchat se zvyšování úrokových sazeb, což dodává akciím novou sílu.

Pozitivní nálada se přelila i dnes ráno na asijský kontinent a i zde většina burz přidává. Nejvíce si prozatím připsala Jižní Korea, jejíž index dnešní obchodování zakončil se ziskem 2,1 %. Japonské a čínské akcie si polepšily o necelé jedno procento. 

ČEZ

E15 v dnešním vydání uvádí, že vláda odložila projednávání národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky, který mimo jiné popisuje, jakým způsobem se budou stavět nové jaderné bloky. Kabinet přitom již na konci loňského roku odložil na únor schválení aktualizované Státní energetické koncepce (ASEK), která s jádrem jako hlavním zdrojem elektřiny počítá. Dosud však o ní nejednala. Dle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) nyní musí rezort do konce června dodělat analýzu variant pro další těžbu hnědého uhlí, poté by se měl začít zabývat ASEK i jadernou strategií.

Důvodem průtahů ve schvalování budoucí jaderné energetiky tak může být její nákladná výstavba, která je za současných cen elektřiny neefektivní. Dokud se nenajde cesta, jakou by se mohla investice financovat, případně se nestanoví způsob garancí návratnosti investice pro ČEZ, rozhodnutí o nových blocích se tak nejspíš bude nadále oddalovat. Nový akční plán by měl být schválen do konce letošního roku, jinak dle MPO hrozí, že se nestihne vše připravit pro získání stavebního povolení do roku 2025. Nový tendr na výstavbu jaderných bloků tak s největší pravděpodobností letos vypsán nebude.

skoleni_27_5

O2

Společnost Vodafone podala na O2 žalobu za zneužívání dominantního postavení, když údajně účtuje příliš vysoké poplatky za přístup ke svým pevným linkám. To dle společnosti ji pak neumožňuje nabízet zákazníkům podobné služby jako O2 za konkurenční ceny. Vodafone žaluje o náhradu škody ve výši 385 mil. Kč. Podobný případ se řešil na Slovensku, který vyšetřovala Evropská komise. Ta vloni uložila operátorovi Slovak Telekom za pětileté zneužívání tržního postavení pokutu ve výši 38,8 mil. EUR. O2 již ale stejným sporům čelí od roku 2011, když na dřívější Telefónicu podala žalobu společnost Dial Telecom, o rok později to pak byly České radiokomunikace. Obě dvě firmy žalují O2 o 4 mld. Kč. Spory však nebyly dodnes vyřešeny.ČEZ

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).