Hlavní navigace

Jak investovat bez nutnosti výběru akcie a fondu? Kupte si akciový index

15. 5. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Rádi byste investovali do akcií a nechcete vybírat fond ani jednotlivé akcie? Nemáte přehled o trhu a nevíte, kdy je vhodný čas investovat? Investujte do akciového indexu. Snížíte svoje rizika, ale můžete i dobře vydělat. Jak postupovat?

Nejdříve si připomeňme, co je to akciový index. Zjednodušeně řečeno jde o součet více akcií dohromady. Nejznámější je index SP500 sdružující 500 největších amerických firem. S ním si vlastně kupujete podíl ve všech 500 firmách. Jinými slovy: kupujete si průměrnou cenu amerického akciového trhu. Jeden dílek vás přitom vyjde okolo 300 dolarů. Jak postupovat a jaké indexy vybírat?

Načasování: Kdy kupovat?

Jako amatér netušíte, v jaké situaci je trh. Pokud byste o něm měl přehled, mohl byste nákup načasovat, když se trh blíží ke dnu. To ale většinou neodhadne ani profesionál. Nekupujte proto akciové indexy, respektive jejich díly najednou, ale postupně. Minimalizujete tak riziko, že koupíte draze. Nakupujte klidně celý život třeba po tisíci korunách měsíčně. Je to bezpečné. I když máte nyní k dispozici větší sumu peněz, stejně nakupujte postupně, klidně dalších 10 let.

Hlavně se nenechte pohltit poskakujícími čísílky cen akcií na monitoru. Ta čísla jsou pro běžného investora naprosto náhodná a nepředvídatelná. V krátkodobých časových horizontech dnů, týdnů nebo měsíců je hra na odhad směru trhu sázka do loterie. Jiná věc je horizont několika let, tam už se dá vývoj alespoň nějak předpovídat.

Dvacet let spoření do akcií

Pro představu se podívejte, jak by v minulosti dopadli investoři, kteří by spořili, jak já doporučuji, postupně 20 let. Graf ukazuje jednotlivá spoření na indexu DJIA (je na trhu mnoho let, proto ho má smysl použít pro srovnání) v posledních více než 100 letech. Můžete na něm vidět výsledky všech dvacetiletých spořicích cyklů v uplynulých 100 letech.

Světle zelená linka nám říká, kolik by člověk měl na konci dvacetiletých období, kdyby si dával peníze pod polštář. Tmavě zelená linka ukazuje, kolik by měli v každém období „dvacetiletí spořiči“, kdyby dávali peníze do banky a ta by jim je úročila ve výši inflace. Šedá linka ukazuje spoření do indexu, černá linka pak to samé, ovšem s tím, že reinvestoval i dividendy.

Z grafu je zřejmé, že po většinu času se spoření do akciového indexu vyplatilo. Jsou zde ale výjimky, proto je dobré při ukládání peněz nespoléhat jen na jeden typ, ale investovat i do jiných produktů nebo do nemovitostí.

Spoření do akcií po dobu 20 let (index DJIA)
Autor: Pavel Bambásek

Spoření do akcií po dobu 20 let (index Dow Jones Industrial Average)

Investujte do amerických akcí. Nebo ne?

Pokud si porovnáte výsledky amerických a českých indexů, vyjde vám jednoznačně, že byste měli dát přednost těm americkým. Při investované částce 1500 korun (62,2 USD) byste za 20 let měli 497 139 tisíc korun (index SPY). V případě českých akcí (index PX50) by to bylo jen 381 425 korun. Při spoření 1500 pod polštář by člověk měl 360 tisíc korun.

Z toho vidíte, že americký výsledek je na tom o hodně líp. Proč? České akcie za posledních 20 let prakticky nestoupaly. Je to až s podivem, zvlášť když víme, že jsme patřili k nejrychleji rostoucím ekonomikám na světě. Znamená to, že bych na české akcie zanevřel a neinvestoval bych do nich? Ne! Výpočet ukazuje jen posledních dvacet let, za dalších dvacet se může situace úplně obrátit.

Výběr indexu je věcí každého investora. Nenechte si od nikoho radit a vyberte si sami svým úsudkem. Tak se nejvíc naučíte.

dan_z_prijmu

Každopádně platí, že nespornou výhodou investice do amerických indexů je úplně minimální poplatek, třeba 0,1 procenta ročně. Technicky to funguje tak, že existuje akciový fond neboli index (označuje se ETF), který má v popisu to, že ve svém portfoliu neustále udržuje 500 největších amerických firem. A protože je to robotická věc, nevyžaduje to žádnou složitou správu.

Kde koupit akciový index?

Fondy ETF koupíte na burze, stejně jako akcie. Musíte si pořídit účet u brokera a teprve pak na ně pošlete peníze. Pak si na webu vyberete vaše ETF a koupíte ho. Broker vám na účet připíše podíl v ETF a odečte peníze.

Autor článku

Autor je investor, zakladatel investiční společnosti Premium Capital.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).