Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jak dlouhodobě investovat do zlata? od M - Pánové, nechci se vás dotknout a nic, co...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 26. 2. 2010 9:22

  M (neregistrovaný) ---.52.broadband9.iol.cz

  Pánové, nechci se vás dotknout a nic, co teď napíšu, nemyslím osobně proti vám, ale vy oba zjevně vykazujete myšlenková schémata typická pro „gold bugs“ :o).
  Domnívám se, že očekávat od zlata ve fyzické formě nějaké zajištění, udržení trvalé hodnoty, apod…je dojemně naivní.
  Důvody proč jsem o tomto přesvědčen, jsou životní zkušenosti mých předků. Např. můj děda se narodil ještě za Rakousko-Uherska v na tehdejší dobu dobře finančně zabezpečené pražské rodině. Za první světové vlakem jezdil se svou maminkou (mou prababičkou) na vesnici za sedlákem tajně na černém trhu nakupovat potraviny – prababička za tyto potraviny musela platit svými zlatými šperky! Prababička to musela dělat aby zajistila aspoň nějakou obživu pro rodinu. Hodnota zlata a briliantů v té chvíli klesla na úroveň flákoty masa! Z těch dob si můj děda vypěstoval přesvědčení o tom, že zhroucení trhů a vykolejení doby ze standardních zaběhnutých pořádků znamená pro obyvatele měst obrovskou bídu a jakštakš důstojný život je možné zařídit jedině na vesnici – dle jeho názoru formovaným jeho zážitky z dětství jedině lidé, kteří mají svůj vlastní rodinný domek se zahradou na které je možné pěstovat slepice, králíky, brambory, apod…mají šanci i za takové „vykloubené“ doby na důstojný život. Zlato je jim v takové době málo platné.

  Můj druhý děda – stručně. I on byl z poměrně bohaté rodiny, kde bylo k dispozici dostatek zlata, šperků, i cenné obrazy, apod… narodil se v židovské rodině a tak značná část jeho příbuzných byla během WWII vyvražděna a jejich majetky byly rozkradeny… držení zlata ve fyzické je od tohoto osudu nijak ochránit nedokázalo. Jistě sami uznáte, že představa toho, že vybaveni zlatými cihličkami půjdou na gestapo a budou tamní gestapáky podplácet zlatem aby je nechali na pokoji, je celkem bizarní.

  Navíc předkládám k úvaze následující domněnky: Zkuste se zamyslet nad poměry doby ve které se zhroutí trhy a měny. Státy v takové situaci nejspíš zavedou tvrdé policejní poměry – nastolí klasický policejní stát ve kterém bude vše regulováno, kontrolováno, špiclováno a tvrdě trestáno. Co si za takových podmínek s fyzickým zlatem počnete? Jak s ním v praktické rovině naložíte? Co si za něj pořídíte? Dále, jako správní „gold bugs“ jistě také počítáte s tím, že po zhroucení trhů a měn dojde ke státnímu zákazu vlastnictví investičního zlata (nedomnívám se, že by nějaký stát někdy šel až tak daleko, aby zakazoval i vlastnictví zlatých osobních šperků :-P ). Co budete dělat pak? Pokud zlato někde zakopete, tak ho tam sice budete mít zakopané (budete se muset tiše modlit aby ho někdo jiný neobjevil a nevykopal :-P) ale v praktické rovině vám bude k ničemu. A pokud s ním budete obchodovat, tak to půjde jen na černém trhu a vy se budete vystavovat riziku trestů, které ve vykloubené době jistě budou extrémně drsné. Zkuste se zamyslet např. nad rizikem odbojářů, kteří za WWII v okupované Evropě tajně pomáhali spojencům – domnívám se, že obdobném riziku byste byli vystaveni i vy, kdybyste chtěli ve vykloubené době jakkoliv obchodovat se zlatem. Jediný rozdíl, který zde vidím, je v tom, že vaše činnost by, na rozdíl od činnosti těch odbojářů, postrádala jakýkoliv etický rozměr. Vy byste se, na rozdíl od těch odbojářů, riziku vystavovali jen proto, abyste tím získali nějaký hmotný prospěch.

  Toto je pár namátkou vybraných důvodů proč se domnívám, že myšlenková schemata „gold bugs“ jsou dětinská a naivní. Nicméně, je jisté, že pokud vás těší část svých financí dlouhodobě umrtvovat ve zlatě, tak je to OK – hodnotu samu o sobě má totiž i radost, kterou vám takovéto „investování“ dělá, ale očekávat od toho nějaké zajištění, to je skutečně..... :-P

  Mimochodem, rodinu mého otce to v roce 68 v Československu tak nějak přestalo bavit. Děda po sovětské okupaci přestal vidět v Československu budoucnost (stručně řečeno) a tak s téměř celou svou rodinou odešel „za zelenější trávou“ nakonec až do USA. V té době mu bylo už 50 let a on odešel doslova s holým zadkem. Ve své nové vlasti začal v padesáti letech zcela od nuly! Ovšem díky tomu, že byl vybaven slušnými znalostmi (v ČR pracoval jako šéf-projektant, plynně hovořil cca. šesti jazyky,…), tak sobě i mojí babičce dokázal znova vybudovat celkem kvalitní existenci. Nebylo to nic okázale opulentního, nicméně svou poslední třetinu života děda s babičkou prožili lépe než drtivá většina lidí, kteří zůstali v socialistickém táboře pokroku a míru :-P Děda sice musel pracovat až do cca. pětasedmdesátky, což ovšem vzhledem k jeho sklonům k workoholismu nebyl pro něj až takový problém, ale za vydělané peníze si mohli zařídit pěkný byt, kupovat kvalitní auta, procestovat celý svět, prostě žít tak jak to rozvinutá západní společnost umožňuje…a proč ten poslední odstavec vlastně píšu? – Žádné zlato k tomu nepotřeboval. Úplně mu stačily znalosti, které nosil ve své hlavně a jeho sklony k workoholismu (škoda, že ty jsem po něm vůbec nepodědil :-P).

 • 26. 2. 2010 10:45

  Virtuální Emigrant (neregistrovaný) ---.a1m.cz

  No váš názor víceméně beru. Ale uvědomte si toto:

  1) Kdyby vaše prapra neměla to zlato, nekoupila by si flákotu a umřela by hlady. Je jasné, že v době téměř hladomoru cena jídla jde nahoru. Ale stále je rozdíl, jestli na něj (to zlato) máte a nebo jestli v ruce žmouláte jen nějaký bezcenný papírek od státu, za který vám nikdo nedá ani shnilou bramboru.

  2) Tak tragická situace nemusí být na celém světě najednou. Se zlatem odjedete někam, kde je líp, s polem a krávou ne.

  3) Kolaps měny a bankrot státu sice hrozí, ale dějiny se neopkaují v identické podobě. Proto nelze vsázet na to, že průběh bude stejný, jako před 100 lety. Bude to vypadat jinak a nikdo neví jak.

  4) Ano, investici do půdy doporučuje i investiční guru Marc Faber (jen kdo má pole a krávu podle něj přežije nadcházející kolaps eurosocialismu). Jenže tento pán nemá zkušenost, jakou máme my. Co se dělo s lidmi, kteří měli farmy, polnosti a dobytek po roce 1948? Stát jim to sebral a je zavřel do basy. V CCCP takové dokonce hromadně stříleli. A vemte si, že RakouskoUhersko bylo z dnešního pohledu výrazně napravo, s malým vlivem státu, s nízkou mírou socializace. Dnes je EU spíše na cestě k tomu, co jsme my zažili v roce 1948. Moc státu roste, míra přerozdělování (socialismu) je hrozivá a současné krize stát využívá k tomu, aby v socializaci ještě dál pokročil (větší daně, více regulací, více moci byrokratům). Takže až půjde do tuhého, spíš bych čekal oficiální boj s kulaky a keťasy.

  5) A pozor: mnoha židům se doopravdy povedlo (zejména na začátku nacistického režimu) se vykoupit zlatem! Samozřejmě mnoho dalších to neochránilo od smrti v koncentráku. Ale ti, co byli k vývoji skeptičtí tak, jako já jsem skeptický k současnému vývoji, včas Německo opustilo a jejich zlato jim umožnilo relativně pohodlný začátek jinde. Samozřejmě ne všem, ale vždy je lepší to zlato mít, než ho nemít.

  6) A dlaší věc: ano, stát může dočasně zavést tuhý režim. Ale to netrvá věčně! Socialismus (státem řízená ekonomika) prostě nefunguje, funguje pouze svobodný trh. Když v bankrotujícím skorosocialistickém státě ještě přitvrdíte, je to jen dočasné „řešení“, resp. jen mírné odložení nevyhnutelného. Dříve či později takový stat zbankrotuje a vy stále máte někde zazděné či zakopané svoje zlato. Nebo při nejhorším ho tam mají vaše děti. Každopádně opět platí, že je lepší mít, než nemít. Nebo nastává snad v kterékoli zde uvažované situaci nějaký okamžik, kdy jsou na tom lépe ti, kteří zlato nemají?
  Takže i když bude zlato zakázané (což už se mnohokrát stalo), nikdy to netrvá dlouho. A k tomu riziku použití zlata k nákupu zboží na černém trhu: ano, člověk riskuje postih. Ale stále je lepší mít tu možnost (koupit jídlo, životně důležitý lék), než ji nemít. Za totáče se na černém trhu kupovalo ledacos, bylo to úplně normální, postihy byly zřídkavé a nikdo ani nepochyboval o morálnosti takového chování: prostě když potřeboval západní lék, nějak ho sehant musel.

  7) To s tím etickým rozměrem nemůžete myslet vážně! Mluvíme zde o policejním státě, o státní zvůli, o ekonomice rozvrácené šíleným státem. To je etické? A je neetické se před takovou zvůlí nesehnout a za své poctivě vydělané peníze/zlato si nakoupit to, co potřebuju a co někdo jiný dobrovolně prodává??? Co je na tom neetického? To stát je neetická protispolečenská a bankrot způsobující entita.

 • 26. 2. 2010 13:17

  M (neregistrovaný) ---.52.broadband9.iol.cz

  1) Souhlasím. Na tomto něco je i když devalvace hodnoty zlata (nejen zlata, ale také i všech ostatních komodit, které se dají označit jako „cennosti“) je v takové době obrovská a ve výhodě je producent jídla.

  4) Opět souhlasím. Tohle riziko tady nejspíš je.

  5) Jistě byli i takoví lidi, ale rozhodně jich nebylo nijak moc. Jak už to tak bývá, tak většina lidí nedokázala včas rozpoznat přicházející nebezpečí a tak na to adekvátně nezareagovali. Ze své přímé rodiny s tímto nemám žádnou zkušenost, že by se někomu, kdo byl nacismem postižel, podařilo vykoupit se a ani jsem neslyšel o nikom konkrétním komu by se povedlo, nicméně uznávám, že zde vlastnictví zlata může skýtat aspoň nějakou malou naději.

  6) Jistě. Nic netrvá věčně…jen to někdy může z hlediska délky lidského života trvat setsakra dlouho

  7) Nenapsal jsem, že rozměr obchodování se zlatem v době, kdy je to oficiálně zakázané vnímám jako neetický. Pokud jsem to napsal nejasně, tak se za to omlouvám, protože tak to myšleno nebylo. Já chtěl pouze vyjádřit, že to vnímám jako záležitost bez etického rozměru, jako něco co by mě osobně nestálo za to abych kvůli tomu riskoval svůj život, zdraví, příp. i život a zdraví svojí rodiny. Pokud se ale jedná o zajištění potravy, tak pochopitelně souhlasím s tím, že to je zapotřebí udělat i za cenu rizika.

  Závěr – já s většinou vašich argumentů celkem souhlasím. Souhlasím s tím, že je lepší zlato mít než jej nemít a také souhlasím s tím, že může v životě nastat doba, kdy vlastnictví zlata bude představovat výhodu. To na čem se nejspíš neshodnem, je míra pravděpodobnosti že tyto situace nastanou.
  Dlouhodobě umrtvovat část svých peněz do zlata s tím, že jednou mě to třeba zachrání život, mě osobně připadá podobné jakoby si někdo např. před odchodem z domu vždy přivolal záchranku aby mu byla hned při ruce kdyby ji náhodou potřeboval, protože pohyb v dnešním provozu je velmi nebezpečný – např. ho může zajet auto, může mu něco spadnout na hlavu, apod… :-P to všechno se jistě také může stát, nicméně přivolávat si kvůli tomu předem pro jistotu záchranku by nejspíš bylo poněkud podivínské a také i finančně nákladné. A nějak takhle já vnímám dlouhodobé investice do fyzického vlastnictví zlata. :-P

 • 26. 2. 2010 17:46

  Virtuální Emigrant (neregistrovaný) ---.a1m.cz

  Prima, že se shodnem :-)

  Já nakupuji Au a Ag průběžně několik let a zatím rozhodně nemám pocit, že jde o umrtvený kapitál či špatnou investici. Zatím to roste docela solidně.

 • 26. 2. 2010 20:50

  jakub7 (neregistrovaný) ---.pvpn.man.witopia.net

  V nedavne historii najdeme krasne priklady toho, ze pokud nastane problem (at uz je to statni bankrot nebo neco jineho), mena devalvuje tak rychle, ze je jiz na pokus o uspokojivou zachranu hodnoty likvidity zpravidla pozde (prestoze napr. mena nedevalvuje tak rychle, muze se stat, ze vam nikdo zlato ani nemovitost neproda, protoze nebude vedet kam az to pujde). Proto podle me ukladani casti majetku v cennych kovech (ktere sice nemaji konstantni hodnodu, ale jsou nezavisle na nazvu ci dokonce existenci nebo padu papirove meny) ma smysl. Ale je to samozrejme spekulace jako kazda jina.

 • 27. 2. 2010 0:50

  Dandy (neregistrovaný) ---.static.bluetone.cz

  Se vším souhlasím, ale… Pokud si chci uchovat hodnotu majetku na později, tak zlato je určitě dobrá volba. Třeba v době nejhorších časů nebude mít žádnou cenu, ale vše jednou skončí a vrátí se do normálu. A zlato svou hodnotu mít bude. Nemyslíte?
  Rozhodně jsem toho názoru, že investovat do fondů akcii a podobně, není moc moudré, reset současného systému je dle mého názoru nevyhnutelný!

 • 26. 2. 2010 16:48

  Patrik Chrz

  Ještě bych dodal, že když už fyzické zlato, tak určitě ne v bankovním trezoru. Za velké hospodářské krize totiž nechal Roosevelt násilně otevřít všechny soukromé bankovní sejfy a zlato z nich zabavit (tuším byla vyplácena nějaká mizerná náhrada). Takže jedině doma na zahradě pod jabloň :D

 • 26. 2. 2010 17:47

  Virtuální Emigrant (neregistrovaný) ---.a1m.cz

  No samozřejmě :-)
  Ještě že zlato jabloním neškodí…

 • 26. 2. 2010 10:50

  Michal Kára (neregistrovaný) 88.208.88.---

  Plně souhlasím. Je třeba si uvědomit, že vyzdvihované zlato se od tak odsuzovaných papírových peněz liší jen tím, že má delší historii. Ale ani jednoho se nenajíte, neochrání vás před deštěm a na ochranu před zimou jsou dokonce lepší papírové peníze, které se dají aspoň spálit :-D

  Vaše příklady mohu doplnit o představu, jak si po naší měnové reformě v roce 1953 chodíte do krámu kupovat nedostatkové jídlo a další předměty za schované zlato :-p

 • 26. 2. 2010 13:19

  M (neregistrovaný) ---.52.broadband9.iol.cz

  Souhlasím. Myslím, že dělat něco takového po roce 1953 by bylo velmi účinným způsobem jak rychle obdržet nálepku třídního nepřítele a vstupenku na dlouhodobý pracovní pobyt v uranových dolech :-P

 • 26. 2. 2010 17:52

  Virtuální Emigrant (neregistrovaný) ---.a1m.cz

  Jak říkám: jste si jisti, že hranice v momentě státního bankrotu budou uzavření a že nebude možné se zlatem odject? Nevstoupíte 2× do stejné řeky…

  Navíc i v tom roce 1953 stačilo počkat 15 let a v roce 1968 i se zlatem odject a začít nový život jinde.

  A argumentovat tím, že se zlata nenajím, je trochu mimo. Nenajím se nedasčeho, ale přesto to má hodnotu, přesto mi výrobce jídla to jídlo rád výměnou poskytne. I výrobce jídla může stát šikanovat či dokonce vraždit, to není záruka ničeho.

  Ale samozřejmě je na každém, jak se rozhodne zachovat. Jestli si tu někdo raději chce koupit pole a krávu, tak může. Já to neudělám. Jednak s tím neumím zacházet, jednak je pak člověk rukojmím (nevezme si to do emigrace, stát ví, že mám majetek a může vyvlastňovat).

 • 26. 2. 2010 12:37

  polobug (neregistrovaný) 82.119.241.---

  Pane, velmi zajímavý příspěvek, díky za něj. Rozhodně přispěje k oživení diskuze. Souhlasím s tím, že pro případ zhroucení finančních trhů mohou existovat lepší investice než zlato, ovšem rozhodně bych ho nezatracoval. Osobně bych za nejlepší investici měl zbraně a pozemek. To souvisí s vašim příběhem pozemku na vesnici.

  Věc kterou ovšem neberete v úvahu je ochrana současných úspor. I Váš dědeček by určitě při odchodu do USA uvítal pár zlatých krejcarů. Zjednodušujete celý problém na to, že když o všechno příjdu, vždy si to můžu vydělat zpět. Co kdyby ale Váš dědeček nemohl pracovat, či emigroval o deset let později? Zemřel by v chudobě. Zlato je jistota a když vše ostatní ztratí hodnotu, zlato ji bude mít vždycky. Bude kolísat, ale bude. V případě atomové války se bude blížit nule. V případě 100 % inflace dolaru a eura však může mít hodnotu x-násobně větší než dnes.

  Ještě dříve vaše prababička dávala šperky za obživu pro rodiny. Uvědomujete si, že kdyby ty šperky neměla, tak jste tady dnes možná nebyl, a možná ani vaši rodiče?

  Podle vaši teorie budu mír radši v kapse „bezcenné zlato“ než papírky v peněžence či akcie na brokerském účtu. Ano, můžu začít od nuly, super, proč ne, ale radši své úspory úplně neztratím a začnu s kapitálem. I kdyby zlato kleslo na desetinu, pořád na tom budu daleko lépe než lidi, co nebudou mít nic…

 • 26. 2. 2010 13:46

  M (neregistrovaný) ---.52.broadband9.iol.cz

  „zbraně a pozemek“ – to už skutečně odcházíme od původního tématu, no ale proč né, vždyť všechno stejně souvisí se vším, že? :-P Tak tedy, tohle vnímám podobně jako tu záležitost se zlatem – udělat si zbroják a koupit si pistoli protože mě baví chodit si na střelnici zastřílet,… no proč né…je to hobby jako každé jiné… očekávat od té pistole i zlepšení své vlastní sebeobrany v současné běžné době…no i zde proč né…i tohle má racionální jádro… ale očekávat o jakékoliv ruční zbraně obranu proti policejnímu státu v době vymknuté z kloubů…to je opravdu dětinsky naivní. :-P Nejsem si jistý jestli jsem vaši poznámku ohledně zbraně pochopil správně.

  A k tomu zlatu – zde platí totéž, co jsem napsal v předešlé odpovědi. Já řadu těch argumentů uznávám, jen nesouhlasím s pravděpodobností pohrom, které všichni zlatí brouci i polobrouci :-P naznačují a na které se intenzivně neustále připravují. S odpuštěním, v takovýchto přípravách vidím jen kus dětinskosti. No, ale ostatně, proč né, my chlapi jsme hračičky a pokud tím netrpí naše rodiny, tak je to neškodné… někdo si hraje třeba s vláčkama a strká do toho své úspory, druhý prohání ženský, jiný si lepí modýlky a ještě někdo jiný si holt vytváří svůj zlatý pokládek. :-P

 • 26. 2. 2010 18:02

  Virtuální Emigrant (neregistrovaný) ---.a1m.cz

  Dluhy států (EU, JP, USA, …) již dosáhly nesplatitelné úrovně. Nebo vy si myslíte opak, že dluhy naopak začnou klesat?
  Toto prostě povede k bankrotu. Ekonomické zákony platí, i když parmalent odhlasuje opak a vláda pod to usnesení dá 10 razítek.
  Jedné, čím státy mohou problém mírně odsunout a koupit si tak ještě rok dva u koryt, je hyperinflace. Natištěnými penězi platit dluhy a zároveň se těšit, jak vzniklá inflace sníží reálnou hodnotu těch dluhů.
  Takové opatření bankrot oddálí, ale z lidí udělá žebráky a rozvrátí ekonomiku. Čili kolaps přijde tak jako tak, jen o chvíli později.
  Nebo myslíte, že existuje jiný realistický scénář? Jako že stát začně šetřit, provede racionální penzijní reformy? Nevěřím tomu. Nehledě k tomu, že už je skoro pozdě a za chvílí půjde velmi podstatná část rozpočtu na splátku úroků z půjček, čili nebude jak šetřit.
  Politik dobře ví, že škrty znamenají protesty a pád vlády. Raději se dále zadluží, aby mohl v klidu ještě vládnout a krást. Až už se dál zadlužovat nepůjde (protože v dané situaci již nikdo nebude ochoten půjčit), bude na jakékoli „reformy“ pozdě (resp. na ně bude pozdě ještě výrazně dříve). Hloupí lidé a lidé čerpající ze státního rozpočtu, mají v každé společnosti drtivou ústavní většinu (prostě proto, že platí Paretovo pravidlo).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).