Hlavní navigace

Jak dlouhodobě investovat do zlata?

24. 2. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Zlato může být v době nejistých investičních výnosů jednou z mála jistot. Přečtěte si, jaké jsou optimální varianty jeho držení.

Zlato slouží od nepaměti jako uchovatel hodnoty, používalo se několik tisíc let jako platidlo a nyní prožívá svoji renezanci. Volatilita a nejistota na trzích přes poslední růsty neustává. Investoři vnímají monetární expanzi některých velkých světových ekonomik včetně USA, Číny a EU jako krok, který může povzbudit inflaci. Navíc problémy Řecka ukazují na daleko hlubší problémy v měnovém systému, které by ve svých důsledcích mohly vést až k opětovnému návratu ke komoditnímu standardu. Zlato tak představuje hlavně jistotu, která může jiným finančním investicím chybět.

Z těchto důvodů je o zlato a i ostatní drahé kovy v poslední době velký zájem. Navíc, přičteme-li jejich další funkce a použití ve šperkařství a průmyslu, tak se jejich atraktivita ještě zvýší. Při úvahách o vlastních investicích do zlata však narazíme na množství způsobů, jak do zlata investovat. Může se jednat o samotné futures kontrakty, které ovšem kvůli omezené platnosti nejsou k dlouhodobým investicím vhodné. CFD deriváty na zlato při dlouhodobém držení podléhají tzv. rolování z kontraktu na kontrakt, proto jsou lepší spíše ke krátkodobým investicím. Podívejme se tedy na vhodnější nástroje pro dlouhodobé investice do zlata. ETF fondy a fyzické držení zlata se zdají být optimálními variantami, protože v obou případech je investice kryta fyzickým zlatem.

Přečtěte si také: Nestabilní koruna způsobuje finanční ztráty, těm lze předejít

ETF fondy

ETF fondy se v jejich relativně krátké historii osvědčily a u investorů se uchytily díky své dobré nabídce a vysoké variabilitě. V principu fondy nakupují či prodávají fyzické zlato podle denních pohybů investovaného kapitálu. Zjednodušeně tak jde o zprostředkovaný nákup fyzického zlata. Existují stovky ETF fondů navázané na určitý sektor, komoditu či region. ETF na akcie, komodity, měny, dluhopisy i indexy jsou standardem nabídky. Obchodování probíhá na většině světových burz a stejně jako v případě akcií můžeme spekulovat na růst i pokles.

ETF fondy si strhávají manažerský poplatek stejně jako podílové fondy, ovšem jeho výše je až desetinová. Nabízí za to pouze pasivní řízení, ovšem neexistují signály, že by pasivně řízené fondy byly méně úspěšné. Naopak další výhodou ETF fondů je obchodování on-line, což podílové fondy neumožňují. Znakem jsou také výplaty dividend či kupónové platby v závislosti na podkladovém aktivu. To ovšem neplatí u fondů zaměřených na komodity.

Fondy navázané na fyzické zlato se obchodují od roku 2003 a dostupných pro drobné investory je celosvětově přibližně deset. Nejúspěšnějším ETF fondem investujícím do zlata je SPDR Gold Trust, který je kotován v New Yorku a má v držení téměř 1100 tun zlata. Náklady fondu mimo burzovních poplatků představují 0,4% vkladu. Ostatní ETF fondy mající v portfoliu zlato pouze v desítkách tun, ovšem ani ony nemusí znamenat špatnou volbu.

cena zlata

Vývoj ceny zlata v čase

Fyzické zlato

Fyzické držení zlata volí investoři, kteří nemají přílišnou důvěru ve finanční trhy a jsou ochotni si k ceně zlata připočíst marži obchodníků a fyzickou přepravu zlata. V případě kilového zlatého slitku je cena v závislosti na obchodníkovi navýšena o přibližně 5 % a se snižující se hmotností kusu zlata rozdíl narůstá. V případě mincí je také nutno připočíst historickou hodnotu či náklady ražby. Po nákupu fyzického zlata také vyvstává otázka kam s ním? Pokud se investor rozhodne skladovat zlato v sejfu, tak je odsouzen k platbě pravidelných a nemalých poplatků. Naopak skladovat větší množství zlata doma se nemusí vyplatit.

Srovnání

Při úvahách o vhodnosti nástroje se musí investor zamyslet nad účelem držení zlata. ETF fondy jsou praktické, reagují velmi rychle na ceny podkladového aktiva a lze je obchodovat jako akcie. Je ovšem třeba mít přístup na burzu. Poplatky jsou však u většiny brokerů nižší, než obchodování jiných nástrojů. V USA lze dokonce u některých brokerů provést několik obchodů měsíčně zcela bez poplatků. Na druhou stranu fyzické zlato je nelikvidní aktivum, u kterého je problém s úschovou, navíc je vždy dražší.

skoleni_4_3

kurzy (200x200)

Tyto argumenty hovoří v neprospěch zlata, ovšem jako vždy závisí na individuálních potřebách investora a jeho důvodech k investici. Stále více je zlato pořizováno jako zabezpečení pro případ kolapsu finančních trhů. Jakkoli se tato varianta může zdát bezpředmětná, tak poslední události s fiskálními problémy Řecka a neustálé nalévání (ředění) peněz do ekonomik může vést až k výraznému znehodnocení měn. Dalším důvodem pro nákup fyzického zlata je dostupnost kovu, který se dá koupit v obchodě či dokonce na dobírku přímo od obchodníka. Někoho může také přesvědčit argument, že množství obchodovaného zlata dávno přesáhlo množství existujícího vytěženého množství a že se tedy obchoduje se zlatem, které fyzicky neexistuje. Kdyby všichni investoři uplatnili své nároky najednou, tak neexistuje tolik fyzického zlata k uspokojení všech závazků. Tento argument se ETF zlatých fondů netýká (veškeré investice jsou kryty zlatem), ovšem vypovídá o bezpečnosti některých jiných finančních produktů v případě potíží finančního trhu.

Další možnou variantou, jak se podílet na výkonech zlata je nákup akcií společností těžící zlato. Při této variantě však musí investor počítat se specifiky každé firmy (vytěžení naleziště, politická rizika). Korelace mezi cenou zlata a cenou akcií těžařské firmy tak nemusí být tak pevná, jako v případech investic do fyzického zlata či ETF fondů. Vzhledem k hlavní funkci zlata (dlouhodobý uchovatel hodnoty) se přes všechny popsané nevýhody jeví investice do fyzického zlata jako dobrá varianta. V případě že všechny ostatní investice selžou, zlato si dlouhodobě uchová svoji hodnotu stejně, jako se mu to daří už několik tisíc let.

Anketa

Je zlato momentálně vhodnou investicí?

Autor článku

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers Česká republika
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).