Hlavní navigace

Jak dlouho udrží Kypr kapitálové kontroly?

Jan Bureš

Dnes kolem poledne konečně otevřou na Kypru banky. Dostat se ke svým penězům ale nebude vůbec lehké.

Doba čtení: 1 minuta

Velcí vkladatelé (nad 100 tisíc eur) v největší kyperské bance Bank of Cyprus pravděpodobně přijdou až o 40% svých úspor a ztráty na depozitech v Laiki bank (dvojka na trhu) se mohou vyšplhat až na 80%. Na ostrově současně budou platit tvrdé kapitálové kontroly Lidé si budou moci v hotovosti vybrat pouze 300 euro denně a ze země nepůjde vyvézt v bakovkách více než 3000 euro. Kreditní kartou půjde přímo na ostrově platit neomezeně, ale v zahraničí z kyperské kreditky nepůjde zaplatit víc jak 5000 euro měsíčně.

dan_z_prijmu

Teoreticky by tato tvrdá opatření měla platit pouze sedm dní, tak aby zamezila nekontrolovanému odlivu peněz z ostrova. Tomu dnes ale věří málokdo. Otázkou spíše je, jak dlouho se může Kypru dařit udržet kapitálové kontroly, aniž by se dostal do soudních sporů, otevřeného konfliktu s Ruskem nebo výrazně poškodil zbytek své ekonomiky (především cestovní ruch).


Řada expertů podle Financial Times věří, že kapitálové kontroly uvnitř eurozóny jsou právně napadnutelné a zahraniční investoři se mohou začít brzy s Kyprem soudit. Zmrazení vkladů ruských občanů na Kypru je samozřejmě také trnem v oku Vladimíru Putinovi – ruský ministr financí již pohrozil, že v takovém případě nebude mít Moskva velkou chuť restrukturalizovat svojí půjčku Kypru. V neposlední řadě ale může dlouhé trvání kapitálových kontrol poškodit všechen zbylý byznys na ostrově – především turistický ruch. Bez hladkého platebního styku mohou mít daleko těžší život cestovní kanceláře a jejich klienti možná radši dají přednost některému z mnoha nedalekých řeckých ostrovů. Kapitálové kontroly tak v tuto chvíli spíše připomínají oddalování nevyhnutelného masivního odlivu kapitálu z ostrova nebo jeho výraznější konfiskaci.

Jestli ale nastane dnes nebo za deset dní, je z hlediska budoucnosti kyperské ekonomiky jen málo podstatné. Na místě je proto brát vážně varování agentury Moody’s, že setrvání Kypru uvnitř eurozóny není rozhodně hotová věc.
Našli jste v článku chybu?