Hlavní navigace

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci

21. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Freepik.com, podle licence: Rights Managed
Výsledkem jednání ECB je silnější dolar. Na tom by dnes nic neměla změnit ani mírně vyšší spotřebitelská důvěra z eurozóny.

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný. V prosinci ECB rozhodne o jeho prodloužení či postupném utlumování. Výsledkem je silnější dolar. Na tom by dnes nic neměla změnit ani mírně vyšší spotřebitelská důvěra z eurozóny. Britská premiérka T. May potvrdila na včerejší pracovní večeři na summitu EU, že proces odchodu z EU bude aktivován na jaře aktivován a Británie EU opustí. Rozhodnutí je podle ní definitivní. Ostrá slova představitelů EU, Německa a Francie naznačují, že vyjednávání budou tvrdá. Z pohledu libry se jedná o negativní zprávy. Středoevropský ekonomický kalendář je pro závěr týdne prázdný.

Důvěra spotřebitelů v eurozóně dále poroste

Dnešní globální ekonomický kalendář je poměrně chudý. Za zmínku stojí snad jedině spotřebitelská důvěra v eurozóně. Ta v září po třech měsících poklesu vzrostla a zlepšení očekáváme i u hodnoty za říjen. Námi očekávaná hodnota –7,5 bodu by znamenala úroveň ve výši 0,6 směrodatné odchylky nad dlouhodobým průměrem. A zlepšování očekáváme i ve zbytku letošního roku ruku v ruce s pokračujícím zlepšováním na trhu práce. Postupně ale začne náladu evropských domácností ohrožovat zvyšující se inflace.

ECB o změně měnové politiky vůbec nejednala

Klíčovou událostí včerejšího dne bylo zasedání Evropské centrální banky k měnové politice. Žádná změna v nastavení měnové politiky se neočekávala, nicméně holubičí postoj se ze strany ECB předpokládal. Její prezident M. Draghi na tiskové konferenci uvedl, že rada vůbec nejednala o změně politiky. V reakci na to euro vystřelilo o zhruba 60 centů až k 1,104 USD/EUR. Velmi rychle však své zisky zkorigovalo zpět pod 1,10 USD/EUR.

skoleni_29_6

Podle prezidenta ECB zůstávají rizika růstu pro eurozónu koncentrovaná na spodní straně. Poslední makroekonomická data přesto podle něj ukazují na pokračující umírněný, ale stabilní růst. Jádrová inflace zatím trendově neroste, v dalších měsících by se to ale podle něj již mělo změnit. I podle Draghiho je jasné, že na prosincovém zasedání ECB řekne, co bude v dalších měsících dělat. Přeci jen program kvantitativního uvolňování je prozatím platný do března 2017 a tento termín se již blíží. Ve výsledku se tak jednání ECB projevilo ve zvýšené volatilitě a nakonec mírným posílením dolaru.

Nuda v regionu

Regionální finanční trhy se včera potýkaly s nedostatkem lokálních fundamentálních impulsů, ekonomický kalendář byl totiž prázdný. A ne jinak tomu bude dnes. Za včerejším mírným oslabením zlotého a forintu stálo očekávání na holubičí výsledek jednání ECB. To se úplně nepotvrdilo, takže obě tyto měny v odpoledních hodinách předchozí ztráty do značné míry korigovaly.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).