Hlavní navigace

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci

Autor: Freepik.com, podle licence: Rights Managed
Jan Vejmělek

Výsledkem jednání ECB je silnější dolar. Na tom by dnes nic neměla změnit ani mírně vyšší spotřebitelská důvěra z eurozóny.

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný. V prosinci ECB rozhodne o jeho prodloužení či postupném utlumování. Výsledkem je silnější dolar. Na tom by dnes nic neměla změnit ani mírně vyšší spotřebitelská důvěra z eurozóny. Britská premiérka T. May potvrdila na včerejší pracovní večeři na summitu EU, že proces odchodu z EU bude aktivován na jaře aktivován a Británie EU opustí. Rozhodnutí je podle ní definitivní. Ostrá slova představitelů EU, Německa a Francie naznačují, že vyjednávání budou tvrdá. Z pohledu libry se jedná o negativní zprávy. Středoevropský ekonomický kalendář je pro závěr týdne prázdný.

Důvěra spotřebitelů v eurozóně dále poroste

Dnešní globální ekonomický kalendář je poměrně chudý. Za zmínku stojí snad jedině spotřebitelská důvěra v eurozóně. Ta v září po třech měsících poklesu vzrostla a zlepšení očekáváme i u hodnoty za říjen. Námi očekávaná hodnota –7,5 bodu by znamenala úroveň ve výši 0,6 směrodatné odchylky nad dlouhodobým průměrem. A zlepšování očekáváme i ve zbytku letošního roku ruku v ruce s pokračujícím zlepšováním na trhu práce. Postupně ale začne náladu evropských domácností ohrožovat zvyšující se inflace.

ECB o změně měnové politiky vůbec nejednala

Klíčovou událostí včerejšího dne bylo zasedání Evropské centrální banky k měnové politice. Žádná změna v nastavení měnové politiky se neočekávala, nicméně holubičí postoj se ze strany ECB předpokládal. Její prezident M. Draghi na tiskové konferenci uvedl, že rada vůbec nejednala o změně politiky. V reakci na to euro vystřelilo o zhruba 60 centů až k 1,104 USD/EUR. Velmi rychle však své zisky zkorigovalo zpět pod 1,10 USD/EUR.

Podle prezidenta ECB zůstávají rizika růstu pro eurozónu koncentrovaná na spodní straně. Poslední makroekonomická data přesto podle něj ukazují na pokračující umírněný, ale stabilní růst. Jádrová inflace zatím trendově neroste, v dalších měsících by se to ale podle něj již mělo změnit. I podle Draghiho je jasné, že na prosincovém zasedání ECB řekne, co bude v dalších měsících dělat. Přeci jen program kvantitativního uvolňování je prozatím platný do března 2017 a tento termín se již blíží. Ve výsledku se tak jednání ECB projevilo ve zvýšené volatilitě a nakonec mírným posílením dolaru.

Nuda v regionu

Regionální finanční trhy se včera potýkaly s nedostatkem lokálních fundamentálních impulsů, ekonomický kalendář byl totiž prázdný. A ne jinak tomu bude dnes. Za včerejším mírným oslabením zlotého a forintu stálo očekávání na holubičí výsledek jednání ECB. To se úplně nepotvrdilo, takže obě tyto měny v odpoledních hodinách předchozí ztráty do značné míry korigovaly.

Našli jste v článku chybu?