Hlavní navigace

Jak chytře investovat 3 miliony korun?

5. 3. 2012
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Přebytečné peníze můžete vložit na termínovaný vklad, spořicí účet, ale můžete je zhodnotit i jiným způsobem. Poradíme vám, jak zhodnotit peníze během 5 let.

Z dlouhodobého pohledu vede k úspěšnému investování spíše způsob sestavení portfolia než snaha o nalezení těch nejlepších investičních příležitostí. Jak tedy sestavit investiční portfolio na přibližně 5 let tak, aby nebyly prostředky zničeny inflací, bylo minimalizováno riziko ztráty a také zbyla odměna za odloženou spotřebu ve formě růstu hodnoty portfolia?

Nemovitosti

Když se řekne investice, většina lidí si automaticky vybaví investici do nemovitostí, zlata nebo diamantů. Seriózní investice do nemovitostí však vyžaduje vyšší částku než několik milionů. Koupit například byt a ten pronajímat, není v době relativně nízkých nájmů příliš lukrativní.  Čtěte také: Lidé znovu objevují nájemní bydlení. A ceny bytů stále klesají

Ani vyhlídka na růst ceny nemovitosti v horizontu 5 let není růžová – ceny rezidenčních nemovitostí poslední roky stagnují a většina z těch, kteří koupili byt v letech 2007–2009 by ho dnes za cenu nákupu ani neprodala. Navíc je s pronájmem nemovitosti spojeno riziko nezaplacení nájmu, případě poškození interiéru bytu.

Nákup a prodej je spojen s vysokými transakčními náklady a také je třeba počítat s delší dobou potřebnou pro nákup a hlavně prodej nemovitosti.  Nevýhodou samozřejmě je, že bychom tyto peníze mohli „vsadit“ pouze na jednu kartu a to je velký problém, první zásada pro investování je diverzifikace rizika, tedy investice do více příležitostí. Jednoznačnou výhodou je, že by se jednalo o investici v domácí měně, tedy odpadají problémy s kurzovým rizikem.

Zlato

Určitě stojí za to pouvažovat o již zmíněném zlatě. Jeho výhody jsou zřejmé, za posledních 10 let jeho cena vzrostla z cca 300 USD na 1700 USD. Pokud má být portfolio chráněno proti inflaci, tak zlato vždy tuto úlohu plnilo, proto není důvod pochybovat o tom, že ji bude plnit i nadále. Investice do zlata se dají realizovat i v řádu několika stovek USD. Pro investici na cca 5 let bude rozumnější zvolit akcie burzovně obchodovaného fondu na zlato než fyzický kov. Riziko je samozřejmě směnný kurz, jelikož zlato se obchoduje v dolarech. Kurz je možné zajistit, ale s tím jsou spojeny náklady. Na druhou stranu je dobré mít část peněz v jiné než domácí měně, obzvlášť v době závažných dluhových problémů v euro zóně. Psali jsme: Může být unce zlata za milión dolarů?

Jakou část portfolia do zlata investovat? Vzhledem k aktuální situaci by to mohlo být něco mezi 10–25 %.

Dluhopisy

Další položkou, která by neměla v portfoliu rozhodně chybět, jsou aktiva nesoucí pravidelné platby. Mohou to být dluhopisy nebo akcie firem vyplácejících dividendu. V ideálním případě by v portfoliu měly být obě tyto složky, jelikož cena dluhopisů se obyčejně pohybuje opačně než ceny akcií. Takže v případě poklesu kurzu akcií, dochází k růstu ceny dluhopisů. Nepřehlédněte: Dluhopisy: současná situace mění konzervativní investici v bezcenný papír

Do dluhopisů bude nejlépe investovat přes dluhopisové fondy, které jsou nabízeny bankami nebo jinými institucemi. Fond je třeba vybírat podle rizika a výnosu, který nabízí. Důležité je, zjistit si, jaké má správce fondu historické výsledky, jaké konkrétní dluhopisy jsou ve fondu obsaženy a hlavně jaké jsou poplatky za správu tzv. management fee. Samozřejmě je také možné nakoupit přes nějakého zprostředkovatele (obyčejně banka) dluhopisy přímo, sice už nebude možnost tolik diverzifikovat, ale zase odpadají náklady za správu dluhopisového fondu.

V dluhopisové složce portfolia by měly být zastoupeny jak státní, tak korporátní dluhopisy. Jak velkou část portfolia do dluhopisů investovat? Aktuální stav dluhopisového trhu nahrává spíš nižšímu zastoupení, jelikož jsou dluhopisy drahé a výnosy nízké. Když je tomu naopak – výnosy dluhopisů jsou vysoké (jejich cena nízká), je lepší tuto složku zvětšit.

Aktuálně by bylo rozumné do dluhopisů investovat mezi 20–35 % portfolia. Místo dluhopisů by se také dala část prostředků uložit na termínovaný vklad u některé z bank, záleží však, jaké jsou výnosy, doba výpovědi atd.

Dividendové a růstové akcie

Zbytek portfolia by měly tvořit akcie, ty je vhodné rozdělit nejméně do dvou částí, a sice na akcie dividendové a na akcie růstové. Za dividendové akcie jsou považovány ty, které vyplácejí pravidelné dividendy. Vhodné mohou být především tzv. REIT (Real Estate Investment Trust) vyplácejí 90 % zisků na dividendách, což obyčejně dělá dividendový výnos přes 10 % p. a. Dobré dividendové akcie lze najít také v sektorech energetických (v ČR ČEZ), telekomunikačních (Telefonica O2) nebo spotřebitelských (Philip Morris). Samozřejmě existují i další sektory, kde lze takovéto akcie hledat, nicméně by se mělo jednat o akcie společností se silným a stabilním cash flow, které nebude ohroženo ani v době ekonomické recese. Podívejte se také: Čtyři horké tipy, jak zhodnotit peníze v roce 2012

Složka růstových akcií, není v podstatě jinak neomezená. Může se jednat o akcie nejrůznějších společností, které mají například dobrý nápad a existuje solidní šance na uchycení na trhu, případně na akvizici s jinou společností. Také se mohou na základě nejrůznějších analýz vybírat silné společnosti, které jsou z nejrůznějších důvodů dočasně podhodnocené. Může se zde vyskytnout i spekulace na pokles ceny vybrané akcie.

Investiční certifikáty

Do této složky je možné zařadit tzv. ETF (akcie burzovně obchodovaných fondů), které nabízejí bezpočet investičních strategií, jako je investování do akcií dle sektorů, do měn nebo akcií nejrůznějších zemí (BRIC, Mexiko, a sousty dalších). Je možné investovat do investičních certifikátů, i když jejich riziko-výnosové profily jsou tak rozmanité, že je možné certifikáty zařadit prakticky do všech výše zmíněných složek portfolia.

Dále je možné využívat nějaké anomálie na trhu, kdy cena aktiva z technických důvodů v podstatě stále klesá, aktuálně například ETF na zemní plyn – aktivum je zatíženo náklady na rolování futures kontraktů, historicky činí tyto náklady přes 30 % za rok. Takže pokud nevzroste cena zemního plynu za rok alespoň o 30 %, bude ten, kdo instrument (ETF: UNG) nakoupil, ve ztrátě.

Velikost této složky portfolia může velmi kolísat podle schopností, času, znalostí, zkušeností a odvahy investora. Někdo bude obchodovat aktivně a bude takto řídit 60 % portfolia, někdo se raději této složce úplně vyhne a nakoupí více dluhopisů, případně dividendových ak­cií.

Poslední částí každého portfolia je položka hotovost, kde by měla být vždy nějaká část peněz, pokud by se na trhu vyskytla vhodná příležitost nebo v opačném případě, kdyby bylo z nějakého důvodu potřeba peníze z portfolia stáhnout pro jiné účely.

Příklad potfolia

Tabulka shrnuje jednotlivé složky portfolia a jejich průměrný očekávaný výnos.

Portfolio
Aktivum Zastoupení Hodnota pozice Prům oč. výnos
Zlato 15 % 450 000 10
Státní dluhopisy 25 % 750 000 4
Korporátní dluhopisy 15 % 450 000 7
Akcie dividendové 20  % 600 000 8
Akcie růstové 10 % 300 000 10
Hotovost 15 % 450 000 0
Celkem 100 % 3 000 000 6, 03 %

Jak je vidět, tak průměrné zhodnocení tohoto portfolia by se mohlo pohybovat okolo 6 % p. a. Někteří mohou namítat, že v dnešní době je výnos 4 % na státních dluhopisech příliš optimistický, nicméně za 3 roky může být situace úplně jiná.

Otázka je, jaké dluhopisy se nakoupí, jestli s krátkou splatností (nízký úrok), nebo delší splatností (vyšší úrok). V každém případě i výnos 3,5 % p. a. by s celkovým výnosem příliš nezahýbal. Na druhou stranu je zhodnocení na zlatě pouze průměrných 10 % poměrně nízký, za posledních 10 let udělalo zlato průměrně 50 % ročně, ale to bychom museli nakoupit před 10 lety.

Pokud by vydělané prostředky nebyly reinvestovány (na konci každého roku by byla hodnota pozice snížena na počáteční úroveň), bylo by průměrné roční zhodnocení okolo 20 % p. a. My samozřejmě uvažujeme s reinvesticí prostředků, takže uvedené zhodnocení na dluhopisech i jiných instrumentech je reálné. Pokud jde o výnos na dividendových titulech – průměrný dividendový výnos by mohl být okolo 6 % p. a. a růst ceny akcie průměrně okolo 2 % za rok.

skoleni_20_9

Diverzifikujte i měny

Jak již bylo zmíněno výše, je třeba se zamyslet nad rozdělením peněz mezi více měn. Zde je klíčová otázka, v jaké měně peníze aktuálně máme a v jaké měně je hodláme později utratit. Pokud je odpověď na obě části otázky v českých korunách.

Měli bychom přednostně investovat také v korunách, jelikož převádění peněz mezi měnami není zadarmo. Na druhou stranu mít všechny peníze v jedné měně také není ideální. Při částce v řádech milionů Kč je lepší investovat alespoň 60 % v domácí měně a zbytek do měn ostatních jako jsou USD, EUR, případně AUD, CHF, JPY, CAD a další.

Autor článku

Autor působí jako člen vedení Klubu investorů.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).