Hlavní navigace

Jak být ten, kdo vydělává při intradenním obchodování?

4. 10. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Jaké jsou ty nejdůležitější principy, které v praxi oddělují ziskové obchodníky od masy ztrácejících? Jak vydělávat v tradingu?

Mnoho neúspěšných obchodníků se neustále pídí po „tajných“ nástrojích profesionálních obchodníků, které jim mají pomáhat jednoznačně predikovat budoucí vývoj trhu. Ať je to zkoumání nejrůznějších obchodních systémů, indikátorů nebo různých trhů, je to cesta, která nikam nevede. Říká se jí honba za svatým grálem.

Tento způsob uvažování nikam nevede z jednoduchého důvodu – žádné zázračné nástroje pro obchodování na burze neexistují. Mnoho úspěšných obchodníků skutečně používá velmi jednoduché přístupy – viz taktiky popsané v minulých dvou dílech seriálu.

Abychom skutečně mohli profitovat z edge, se kterým pracujeme při vstupech, je třeba vnímat výsledky obchodování z dlouhodobého pohledu a především do našeho plánu zapojit další dvě extrémně důležité složky:

 • Risk management
 • Trade management

Burzovní obchodování je o risku. Pokud nebudeme riskovat, nemůžeme vytvořit žádné profity. Ovšem budeme-li riskovat příliš, s velkou pravděpodobností přijdeme o náš pracovní kapitál. Úspěšní tradeři proto aplikují striktní pravidla risk managementu, který jim dovolí v trhu podstupovat jen přiměřený risk a přežít tak i obdobní, která nemusí být úplně příznivá pro styl jejich obchodování.

Risk management je velmi důležité a komplexní téma. V pár odstavcích nelze bohužel poskytnout jednoznačný univerzální návod jak je správně nastavit, neboť konkrétní podoba risk managementu se odvíjí například od obchodního stylu, celkového účtu a také zkušeností tradera. Ovšem základním cílem risk managementu je eliminovat ztráty v obchodování na takovou velikost, která nebude pro náš účet likvidační.

Ztráty k tradingu patří. Můžeme si je představit jako nezbytné náklady na podnikání. Ovšem je třeba, aby byly přiměřené ziskům a také velikosti obchodního účtu. Zejména při intradenním obchodování komodit doporučuji riskovat ideálně na jeden obchod do 1% účtu a maximálně 2% denně.

Mnoho neúspěšných obchodníků se nechává strhnout k přeobchodování a za den jsou schopni ztratit i větší část svého účtu. To je špatně a je třeba neustále chápat, že i intradenní obchodování je běh na dlouhou trať. Pokud se nám daný den nedaří a trh například nerespektuje vyznačenou S/R úroveň, pak zinkasujeme 1–2% ztrátu svého obchodního účtu a další obchody necháme na další dny. Svůj roční profit nemusíme rozhodně vytvořit během pár dnů! Současně to znamená, že každý trader si musí vybrat trh, jehož volatilita odpovídá velikosti jeho účtu. Čím menší obchodní účet, tím levnější trhy je třeba obchodovat.

Třetí součástí úspěšného intradenního obchodování je (kromě vstupů a risk managementu) tzv. trade management. Jednoduše řečeno jde o pravidla shrnující, jak pracujeme s naší otevřenou pozicí – především kdy ji ukončíme. Přičemž je třeba si uvědomit, že i toto téma může být komplexní. Pokročilí obchodníci pracující s větší pozicí ji mohou například uzavírat postupně na různých cenových úrovních a kombinovat tak několik způsobů trade managementu najednou.

Faktem však je, že právě až konečný výstup z obchodu definuje, kolik jsme vlastně na obchodu při určitém vstupu a risku vydělali. Výstup z obchodu je tak často mnohem důležitější než samotný vstup.


Autor: Podhajský Petr

Podívejte se pozorně na screenshot zobrazující některé možné výstupy z obchodu, jehož pravidla vstupu jsme si popsali v minulém díle seriálu. Vstup (označený zelenou šipkou 1) je velmi jednoznačný – osobně danou situaci obchoduji tak, že vstoupím v oblasti close první rostoucí úsečky uzavírající nad S/R úrovní. Tedy ceně, které odpovídá spodní šrafovaná linka označená jako „vstupní cena“

Ovšem z obchodu můžeme vystoupit na množství různých cenových úrovní. Přičemž až právě konkrétní výstup skutečně určí, kolik jsme vydělali nebo prodělali a prakticky i to, jestli obchodování daného patternu bude dlouhodobě ziskové či nikoliv! Pojďme si okomentovat některé možnosti výstupů s tím, že jejich výčet určitě není konečný:

 • Bod A: První nejbližší mikro S/R úroveň. Na obrázku je trh e-mini Russell 2000, kde jeden plný bod znamená zisk/ztrátu 100 USD na 1 kontrakt. Pokud bychom v bodě 1 vstoupili do dlouhé pozice, v bodě A bychom vydělali 70 USD.
 • Bod B: Mnoho začínajících obchodníků obchoduje pro vzdálenější profit targety, ale zároveň si velmi agresivně chrání své otevřené pozice. Chtějí vydělat mnoho při minimálním risku, což často není možné. Ti obchodníci, kteří by neinkasovali svůj profit v bodě A, ale zároveň by si „posunuli stop-loss do oblasti vstupu“ , by v bodě B vystoupili z obchodu s nulou.
 • Bod D: Obchodníci, mířící ke vzdálenějším targetům, kteří zatím neposouvali stop-loss na vstup, by v bodě D mohli inkasovat zisk okolo 180 USD / kontrakt.
 • Bod C: Podobná situace jako bod B. Pokud obchodníci míří na vzdálenější targety a zatím jen posunuli stop-loss na vstupní cenu, vystoupili by opět s 0 USD.
 • Bod E: Pár ticků pod high dne. Zde bylo možné inkasovat profit cca 460 USD.
 • Bod F: Pokud obchodník čekal moc dlouho, opět by vystoupil z pozice s nulou nebo lehkou ztrátou.

Vidíte, kolik scénářů výstupů může mít jeden stále stejný vstup. Při risku cca 100 USD (což by byl rozumný stop-loss pro podobný obchod) mohou někteří obchodníci vystoupit z obchodu s nulou, jiní s pár dolary a jiní zinkasují target třeba 450 USD. Sami již jistě začínáte tušit, že trade management je při obchodování skutečně velmi zásadní a je mu třeba věnovat velkou pozornost.

Ovšem jak v intradenním obchodování začít, pokud jsou jeho jednotlivé složky tak variabilní? Dobrá rada je – dělejte si věci zejména z počátku co nejjednodušší. Zkuste testovat strategie nejprve například s fixním riskem a fixním targetem v nějaké přiměřené vzdálenosti. Například obchodovat pro nejméně dvojnásobek risku, aniž byste do otevřené pozice nějak zasahovali.

Pak samozřejmě záleží, s jak velkou úspěšností se naučíte vyhledávat vstupy. Budete-li vyhledávat například cenové patterny na silných S/R úrovních, neměla by vaše úspěšnost být nižší než cca 45% – tedy splést se můžete ve více než polovině případů!

A budete-li inkasovat targety o velikosti 2× riskované částky, jde o základ velmi solidního profitabilního systému. Samozřejmě velikost targetů a stop-lossů je třeba podrobně testovat na daném trhu. Není možné si je jen tak vymýšlet. Záleží na způsobu pohybu daného trhu, jeho volatilitě a podobně. Dále pak platí, že čím vyšší targety budeme volit, o to nižší pravděpodobnosti úspěšnosti budeme dosahovat a strategie budou náročnější na obchodování z psychologického hlediska (byť mohou být z dlouhodobého pohledu velmi ziskové).


Autor: Podhajský Petr

Na screenshotu je ukázka hypotetické equity křivky, znázorňující výsledky obchodů s riskem 100 USD a targetem 200 USD při 45% úspěšnosti.

Systém s takovými parametry je jednoznačně dlouhodobě ziskový i při započítání komisí (ty jsou v e-mini cca 4 USD za vstup i výstup z pozice). Navíc každý trader se zlepšuje a postupně je možné pracovat jak na vylepšování úspěšnosti, tak na lepším trade managementu.

Ovšem jako ve všem, i v tradingu zvítězí jen ti nejodhodlanější. Jak už je vidět na ukázkové equity – každý trader, a začátečník zejména, bude procházet obdobím stagnace i drobnějších propadů kapitálů. Zvítězí jen ti, kteří jsou:

skoleni_4_3

 • Velmi dobře připraveni. Mají své strategie dostatečně natrénované a rámcově tak vědí, co od nich očekávat. Jsou připraveni jak na období zisků, tak zejména období ztrát.
 • Dostatečně kapitalizovaní.
 • Vnitřně připraveni obchodovat připravenou strategii dlouhodobě a systematicky.

A tím jsme se dostali na závěr našeho seriálu, jehož cílem bylo vám ukázat základní principy pro stavbu intradenních obchodních systémů. Cesta k profitům v intradenním obchodování není jednoduchá, ale nemusí být složitá. Představuje především práci na sobě samotném a rozvíjení dovedností jako je systematičnost, vytrvalost, jednání podle plánu a potlačení impulzivnosti.

Pokud vás tipy v článku zaujaly a chcete se intradennímu obchodování věnovat dále, mohu vám doporučit náš on-line kurz Daytrading od A do Z v jednom kompletním celku. Ten velmi podrobně a prakticky rozvádí vše, co jsme se s kolegou za více než 10 let praxe v trzích naučili.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).