Hlavní navigace

Názor k článku Jak bude probíhat ukončování druhého pilíře? od Jan Slanina - No jo, jenomže to je naděje dožití při...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 18. 11. 2014 12:02

  Jan Slanina

  No jo, jenomže to je naděje dožití při narození.
  Ta ovšem má dvě základní vady:
  (1) zahrnuje i úmrtí v kojeneckém, dětském či dorosteneckém věku, která průměr poměrně hodně snižují, ale pro rozhodování o vstupu či nevstupu jsou irelevantní (tihle všichni už jsou mrtví, takže se rozhodovat nebudou) a
  (2) je počítaná podle dat v době narození, takže zohlednuje tehdejší úmrtnost. Zjednodušeně řečeno se vychází z toho, v jakém věku umírali lidé v tom roce, ve kterém jste se narodil. Pokrok lékařské vědy, zlepšení životního prostředí a bůhví co ještě ale způsobují, že informace o tom, v jakém věku umírali muži v době Vašeho narození, je pro předpověď Vašeho dožití dost irelevantní. Pokud bude pokračovat dosavadní trend, dožijete se výrazně více. Pokud se naopak situace zásadně zhorší, může se zhoršit i věk dožití.

  Pro ilustraci: muži narození v roce 1950 měli před sebou při narození 62 let. Protože to byl průměrný věk, v jakém umírali muži v roce 1950. Ti muži narození v roce 1950, kteří se dožili roku 2011 (kdy jim bylo 61 let) měli ale před sebou podle statistického úřadu ještě dalších 18 let.

  Takže muž, který se narodil v roce 1977, měl v době svého narození naději dožití cca 67 let. Pokud se ale dožil roku 2003 (26 let), měl statisticky před sebou dalších 47 let, tedy celkem 73. A v roce 2011 (37 let) měl statisticky před sebou dalších 39 let, celkem tedy 76. Nelze vyloučit, že do roku 2014 se to mohlo posunout o další rok.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).