Hlavní navigace

Názor k článku Jak banka pozná, že se přes ni snažíte „vyprat špinavé peníze“? od Patrik Chrz - Hodně jsou banky schopné "odfiltrovat". Třeba - za normálních...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 13. 3. 2017 7:00

  Patrik Chrz

  Hodně jsou banky schopné "odfiltrovat".
  Třeba - za normálních okolností by na sebe upozornila vysoká příchozí transakce (třeba v řádu milionů - za prodanou nemovitost), ovšem pokud taková transakce přijde z realtivní kanceláře, ze stavební spořitelny nebo z nějakého technického účtu banky, ze kterého odchází peníze z hypoték, banka na takovou transakci nejspíše reagovat nebude.

  Těch "pár" podezřelých signálů lze jednoduše vyřešit dotazem na klienta (už jsem měl tu čest).

  Obecně banky sledují vklady hotovosti v celkovém denním úhrnu nad 15 tisíc eur, ale "vzbudil jsem pozornost" při opakovaných vkladech nad 10 tisíc eur. Dále jsou sledovány převody nad 500 000 Kč - zajímavé je, že není důležité, zda daný den taková částka skutečně odejde, ale za je zadána.

  Příklad: když zadám v sobotu, neděl a pondělí 4 platby po 400 000 Kč, odejdou všechny tři v pondělí zcela bez povšimnutí. Zadám-li ale v pondělí platbu ve výši 550 000 Kč, banka se bude dotazovat, co je to za platbu (moje osobní zkušenost).

  Pak záleží na dalších drobnostech, jako např. doba založení účtu, průměrné transakce a možná i tarif účtu (zdá se, že u tzv. prémiových účtů jsou pravidla nastavená poněkud měkčeji).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).