Hlavní navigace

Italské banky a vládní dluh čelí výprodejům, výrazná finanční nákaza se zatím nekoná

29. 11. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Jak se dalo očekávat, italský vládní dluh a italské banky se začínají dostávat pod stále větší tlak s tím, jak se blíží referendum o italské ústavě naplánované na tuto neděli.

Jak se dalo očekávat, italský vládní dluh a italské banky se začínají dostávat pod stále větší tlak s tím, jak se blíží referendum o italské ústavě naplánované na tuto neděli. Neboli kreditní riziková prémie u italských vládních dluhopisů vůči německým Bundům se dále roztáhla a například ostře sledovaná banka Banca Monte dei Paschi, která je zralá na doplnění kapitálu, ztratila včera 14 %.

dan_z_prijmu

Ačkoliv politicko-hospodářské implikace italského referenda nejsou ani zdaleka tak zřejmé, tak minimálně některé evropské trhy se povezou na vlně nejistoty až do konce týdne. Teď jde o to, zdali Itálie dokáže vyprodukovat dostatečně silnou finanční nákazu, která by dokázala zasáhnout celou eurozónu a eventuálně se třeba přelila i do střední Evropy.

Prozatím, ale přesah italského politického problému není velký, takže logicky ani v našem regionu není nákaza vidět. To se samozřejmě může během pár hodin změnit, ale faktem je, že ani napojení středoevropských ekonomik na italský finanční systém či zahraniční obchod není nijak zásadní. Z pohledu rozpoutání finanční nákazy a eventuálního odlivu kapitálu ze střední Evropy může být ve skutečnosti nebezpečnější rychlý růst úrokových sazeb tažený ekonomikou Spojených států a potažmo Fedem. Konec konců platí, že globální růst úrokových sazeb a přitvrzování měnové politiky v USA by i pro samotnou předluženou Itálii byla výhledově možná větší hrozba než to, zda voliči odmítnou v referendu ořezat pravomoci Senátu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).