Hlavní navigace

Itálii se zdražují dluhopisy

28. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Itálie včera prodala za 4 mld. EUR 10Y dluhopisů a 2,5 mld. EUR 5Y bondů, musela ale nabídnout výnos 4,83% resp. 3,6%, což bylo nejvíce od října 2012.

B/c na 10Y dluhopisu dosáhl 1,65, i když dle informací z trhu nebyl ze strany zahraničních investorů zájem (což je pochopitelné vzhledem k tomu, jak se vyvinuly italské volby). Růst proti předvolebnímu období je to zhruba o 50 b.b., stále jsou však výnosy výrazně nižší než před zásahem ECB ve formě programu odkupu dluhopisů OMT v září 2012 (kdy byly bondy přes 6%). Situace ale zůstává volatilní, dle prvých informací se v Itálii nikdo s nikým nechce domluvit na koalici, což klid na dluhopisové trhy zrovna nevrací…

Ex-komediant B.Grillo, kterého hnutí získalo se stran nejvíce, naznačil, že nečeká, že by případná vláda vydržela více než 6 měsíců (což historicky v ITA není nic neobvyklého) a Bersanimu odkázal, že z koalice nic nebude; Moody’s řekla, že výsledek voleb může být negativní pro rating (politická nejistota související s možností nových voleb). Mluví se o nových volbách, jen nevím, čemu by to pomohlo – o moc jinak to asi neskončí, snad jedině že by Grillo získal místo 25% 40%.

V Americe jsou firmy při chuti – objednávky zboží DD spotřeby bez dopravní techniky vzrostly v lednu nejvíce od konce 2011. Objednávky kapitálového zboží mimo zbrojní techniku a letadla (proxy pro investice) vzrostly po prosincovém lehkém poklesu (0,3% m/m) o 6,3% m/m. To zřejmě reflektuje úlevu firem kvůli domluvě o odvrácení fiskálního srázu. V prvním čtvrtletí by tak investice měly růstu přidávat. Na druhé straně to ale ukazuje, jak je situace kvůli vládě nestabilní. EURUSD si ale nevšímal tato data, spíše relativní úspěch aukcí v Itálii – euro se dostalo zpátky nad 1,31.

CZK včera oslabila až na dohled 25,7, dle našich informací je za oslabováním v posledních dnech pozvolný tlak zahraničních hráčů (Itálie?). Možná je tam i sázka na to, že ČNB přece jenom intervenovat bude, dle nás se ale nevyplatí. Předstihová data naznačují, že ČR se blíží konci recese, což bude dle nás postupně spojeno s opadnutím rétoriky ohledně intervencí a s posílením kačky. Situace v Itálii má potenciál – v případě zhoršení – rozrušit region, vzhledem k tomu ale, že je přítomna ECB, nečekáme výraznější destabilizaci v EMU (á la podzim 2011 či léto 2012). Na stávajících úrovních doporučujeme sázku na posílení CZK, resp. hedging.

legislativni_zmeny_21

Abe v Japonsku ofiko nominoval Kurodu na post guvernéra centrální banky. Kuroda je zastánce hodně uvolněné měnové politiky (a inflačního cílování), což byla jedna z věcí, která v posledních týdnech oslabila jen. První zasedání je na začátku dubna.

Draghi řekl, že ECB je daleko od uvažování o přísnějších měnových podmínkách, a to vzhledem k tomu, že inflace bude dle prognózy ECB v nejbližším roce pod 2%.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).