Hlavní navigace

Itálie okamžitě těží z toho, že se podařilo sestavit vládu

30. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V pondělní aukci šly 10Y bondy na odbyt. Prodalo se jich za 3 mld. eur při výnosu 3,94 %, což je nejnižší hodnota od října 2010.

Ještě před měsícem to bylo 4,66 %. Investoři tak ani nečekali na to, jestli nová vláda projde odpoledne hlasováním o důvěře.

A tím nakonec hravě prošla. Kromě reprezentantů středo-levé Demokratické strany, jejímž členem je i nový čerstvý premiér Enrico Letta, se za vládu postavili i poslanci za Berlusconiho středo-pravou PDL a poslední premiér Monti se svojí stranou. Hlavním cílem nového premiéra by podle jeho slov měly být změna trendu v celé EU: odklon od prostých úspor směrem k prorůstovým opatřením. V tom si bude rozumět s prakticky všemi státy periférie, ale také s francouzským prezidentem Hollandem. Výnosy šly dolu i na sekundáru a 10Y se dostaly až pod 3,9 %.

Pro čtvrteční zasedání ECB přišla poměrně klíčová zpráva z Německa. Podle předběžných odhadů tamní inflace poklesla z 1,4 % v březnu na 1,2 %, trh při tom čekal stagnaci. To o něco zvyšuje pravděpodobnost, že ECB sníží sazby ze stávajících 0,75 % na 0,50 %. To je mimochodem i očekávání, které lehce převažuje mezi analytiky. My se stále kloníme názoru, že se tak nestane. Opíráme se hlavně o tvrzení Draghiho, že na to přijde řada až po výrazném zhoršení ekonomické situace. I když zhoršení jsme v posledních týdnech byli svědky, nemyslíme si, že bylo dostatečně „výrazné“.

Ale abychom to ještě více zamotali: včera vyšel i jeden méně sledovaný ukazatel, důvěra v ekonomiku EMU. A ta se propadla o 1,5 bodu na 88,6, v podstatě dvakrát tolik než se čekalo.

A s důležitými evropskými daty ještě nekončíme. Dneska vyjde inflace za celou EMU a nezaměstnanost. U první se čeká lehký pokles (německá čísla ale otvírají dveře nějakému překvapení směrem dolů), nezaměstnansot by měla naopak lehce vzrůst.

legislativni_zmeny_21

Polská vláda představila nový jízdní řád pro vládní deficit. Po té, co loňský rok přestřelila (-3,9 % místo plánovaných –3,5 %). Nově by měl být deficit 3,3 % v roce 2014 a maastrichtská kritéria by mělo Polsko splnit v roce 2015.

Dnes bude rušno na Kypru, tamní parlament bude hlasovat o tom, jestli přijme podmínky bailoutu. Očekává se, že se tak lehkou většinou stabne.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).