Hlavní navigace

Itálie okamžitě těží z toho, že se podařilo sestavit vládu

Petr Bittner

V pondělní aukci šly 10Y bondy na odbyt. Prodalo se jich za 3 mld. eur při výnosu 3,94 %, což je nejnižší hodnota od října 2010.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ještě před měsícem to bylo 4,66 %. Investoři tak ani nečekali na to, jestli nová vláda projde odpoledne hlasováním o důvěře.

A tím nakonec hravě prošla. Kromě reprezentantů středo-levé Demokratické strany, jejímž členem je i nový čerstvý premiér Enrico Letta, se za vládu postavili i poslanci za Berlusconiho středo-pravou PDL a poslední premiér Monti se svojí stranou. Hlavním cílem nového premiéra by podle jeho slov měly být změna trendu v celé EU: odklon od prostých úspor směrem k prorůstovým opatřením. V tom si bude rozumět s prakticky všemi státy periférie, ale také s francouzským prezidentem Hollandem. Výnosy šly dolu i na sekundáru a 10Y se dostaly až pod 3,9 %.

Pro čtvrteční zasedání ECB přišla poměrně klíčová zpráva z Německa. Podle předběžných odhadů tamní inflace poklesla z 1,4 % v březnu na 1,2 %, trh při tom čekal stagnaci. To o něco zvyšuje pravděpodobnost, že ECB sníží sazby ze stávajících 0,75 % na 0,50 %. To je mimochodem i očekávání, které lehce převažuje mezi analytiky. My se stále kloníme názoru, že se tak nestane. Opíráme se hlavně o tvrzení Draghiho, že na to přijde řada až po výrazném zhoršení ekonomické situace. I když zhoršení jsme v posledních týdnech byli svědky, nemyslíme si, že bylo dostatečně „výrazné“.

Ale abychom to ještě více zamotali: včera vyšel i jeden méně sledovaný ukazatel, důvěra v ekonomiku EMU. A ta se propadla o 1,5 bodu na 88,6, v podstatě dvakrát tolik než se čekalo.

A s důležitými evropskými daty ještě nekončíme. Dneska vyjde inflace za celou EMU a nezaměstnanost. U první se čeká lehký pokles (německá čísla ale otvírají dveře nějakému překvapení směrem dolů), nezaměstnansot by měla naopak lehce vzrůst.

Diners tip zk2 Lupa

Polská vláda představila nový jízdní řád pro vládní deficit. Po té, co loňský rok přestřelila (-3,9 % místo plánovaných –3,5 %). Nově by měl být deficit 3,3 % v roce 2014 a maastrichtská kritéria by mělo Polsko splnit v roce 2015.

Dnes bude rušno na Kypru, tamní parlament bude hlasovat o tom, jestli přijme podmínky bailoutu. Očekává se, že se tak lehkou většinou stabne.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).