Hlavní navigace

Investujete do akcií? Nechoďte s většinou, půjdete pozdě

6. 4. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Investování na akciových trzích není nic pro slabé jedince, kteří vstupují do „hry“ s vidinou pohádkových zisků. Psychika je mnohdy tím, co odlišuje vítěze od poražených.

Napřed trocha historie

Na akciových trzích minulosti a současnosti přetrvává jedna zákonitost – nejvíce vynášejí to, co je nové, neprobádané, něco co si investoři doposud neměli možnost „osahat“. Třeba takové tulipánové cibule. Vcelku neškodné zboží, ze kterého můžete při troše zahradnického umu vypěstovat opravdu hezké květiny. Věřili byste, že to byly právě tulipánové cibule, co stálo za prvním burzovním krachem v historii?

Celé to začalo prvními dovezenými cibulemi do Holandska. Původem turecká květina postupně vzbuzovala údiv široké veřejnosti a jak rostla poptávka po cibulích, rostla pochopitelně i jejich cena. A proč si tedy hned nezaspekulovat, že? Co takhle dnes koupit již tak předraženou cibuli, abychom ji zítra mohli prodat ještě dráž?

Na první pohled celkem jednoduchý a výnosný obchodní model, ovšem pouze do doby, dokud existuje poptávka, která udrží ceny na dostatečně vysoké úrovni. Nic však neroste do nebe, natožpak tulipány. Jednoho krásného dne se tedy stalo, že prostě zmizeli kupci, resp. kupci byli, jen už nebyli ochotni platit přemrštěné ceny. V tomto okamžiku cena zboží začala prudce padat, lidé se dostávali do potíží se splácením úvěrů, které si vzali na podporu svého „businessu“, bankám nezbývalo než odepisovat špatné úvěry. Na konci takového destruktivního procesu už nezbývá, než se jen divit, co vlastně takový burzovní krach dokáže napáchat v reálné ekonomice.

Téměř jako přes kopírák se pak odehrávalo šílenství spojené s dovozem zlata z Jižní Ameriky. To dalo co proto nejen ekonomice koloniálního Španělska, ale zahýbalo také akciemi železničních společností, které ve finále přivedly na mizinu celou řadu investorů z USA či Velké Británie, tedy z těch, kteří již nepřišli na mizinu spekulacemi na cenu bavlny.

Pamatujete si, co jste dělali na Silvestra roku 1999? Vzpomínáte si ještě na Y2K? Na fenomén, který se na nás řítil ze všech sdělovacích prostředků a měl uštědřit pořádnou ránu technologickému věku. Vstup do třetího tisíciletí se však obešel bez jakýchkoliv závažnějších následků na japonských hodinkách, ruských jaderných elektrárnách i amerických satelitech a my si tedy mohli i nadále užívat výdobytků moderní doby.

Podobně jako euforie pracuje i panika, která má na trhy samozřejmě naprosto opačné účinky. Lidé dělají vše proto, aby se svého zboží zbavili, a to za jakoukoliv cenu.

Ono je investování spíše než o technických či fundamentálních analýzách také hodně o psychologii, která, věřte mi, dokáže ve vašem portfoliu napáchat pěknou paseku.

Akciové trhy od počátku milénia

Na počátku 21. století byly investičním hitem Spojené státy. Konkrétně pak akcie technologických firem jako Amazon, eBay či WorldCom. Na akciové trhy vstupovaly stovky a stovky nových firem, které lákaly investory na vidinu obrovských zisků. A proč si opět nezaspekulovat, že? Proč si dnes nekoupit akcie technologické společnosti, abych je zítra prodal dráž, a co si na to takhle půjčit…

V reálném světě mají akcie a tulipány pramálo společného, ve světě financí si jsou však blíže, než by si někdo byl býval myslel. A stejně jako se nakonec poroučely vysoké ceny tulipánových cibulí, poroučely se i akcie technologických firem. A stejně jako v 17. století, i v tom 21. si investoři chvíli lížou rány, aby se pak mohli zapojit do dalšího „šílenství“.

Dalším vyvrcholením investorské mánie pak nebylo nic menšího než nedávná bublina na realitním trhu v USA a následná ekonomická globální recese, to si asi pamatují všichni z nás.

Snad si je ale stejný počet z nás vědom také toho, že se některé akciové trhy již vrátily na své „předkrizové“ hodnoty a akcie víceméně utěšeně pokračují v růstu, pokud zrovna někde nesesazují diktátora nebo nechladí jaderné reaktory.

Ne vždy ale platí, že stačí jednoduše čekat, až se právě ten „náš“ akciový index zmátoží a my budeme opět vydělávat. Někdy se prostě již druhý akciový Klondike nekoná.

Typickým příkladem může být pád japonského akciového indexu Nikkei 225. Investoři, kteří by investovali do hlavního japonského indexu jako celku v době, kdy dosahoval nejvyšší hodnoty, by se návratu na tyto úrovně nedočkali ani po téměř čtvrt století, ukazuje to následující graf.

Vývoj indexu Nikkei 225 v letech 1988 až 2010

Zachovat rozvahu, zachovat rozvahu, zachovat rozvahu

Jak se ale ubránit podlehnutí a následným fatálním selháním? Chcete-li investovat své peníze na akciových trzích, postupujte obezřetně, nevěřte „zaručeným“ tipům, zpravidla budete jeden z posledních, kdo se k nim dostane a již budete kupovat na vrcholu od těch, kteří koupili levně a nyní hledají ty, kteří by jim skočili na „lep“.

Diverzifikujte! Index 500 největších amerických společností kótovaných na burze – S&P 500 – vykazuje od začátku tisíciletí ztrátu více než 6 %, německý DAX si za stejné období přilepšil o necelé 13,5 %, čínský Hang Sen je naproti tomu v plusu o 47 %. Terno je pak taková Brazílie, kde místní akciový index Bovespa zhodnotil prostředky investorů o více než 400 %. Budete-li vsázet na jednu kartu, nemusí vám zbýt nic jiného, než oči pro pláč, pokud budete mít ve svém portfoliu zahrnuto více akciových trhů, podstatně tím snížíte riziko ztráty.

skoleni_8_6

Neinvestujte vše najednou. Nikdo, opravdu nikdo, neví, kde budou akciové trhy za měsíc, natožpak za rok či pět let. Všeobecně lze vždy předpokládat růst, u konkrétních trhů je však predikce téměř vyloučena. Abyste se vyhnuli tomu, že naskakujete do již plně rozjetého vlaku, který na vás již nechystá nic jiného než nemilé ztráty, nechejte si nějaké volné finanční prostředky bokem. Pád na burze nemusí vždy znamenat riziko ztrát, může znamenat i příležitost levné koupě, berte to tak, že akcie jsou v tu dobu ve slevě. Abyste však mohli nakupovat, potřebujete kapitál. Svou investici tedy rozložte do několika dílčích, třeba i do horizontu jednoho až dvou let.

Nejlepší je samozřejmě kombinace výše uvedeného – pravidelná investice do diverzifikovaného portfolia. Budete-li vsázet na více „koní“ v delším časovém horizontu, výrazně klesá riziko toho, že na vás někde za rohem čekají výrazné ztráty. Čtěte také: Sedm zásad začínajícího investora

Autor článku

Autor se živí obchodováním s akciemi.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).