Hlavní navigace

Názory k článku Investovat lze i s málem

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 9. 2009 6:30

  Hráč (neregistrovaný)
  Domnívám se,že bez investice do osobního finančního vzdělání je každé investování stejně náhodným pokusem jako tipování ve sportce. Sice je větší pravděpodobnost nějakého úspěchu,ale je to jen náhoda.
  Je mnoho knih,zde je dost příspěvků, řada kurzů. Určitě po nějaké době si každý může vybrat, ve které oblasti se začnou jeho aktiva tvořit. A tam bych teprve po cvičném ověření postupně přidával větší a větší investice.
  Je to o učení (zajímavějším než ve škole).Na kole taky nikdo neuměl hned perfektně jezdit a často nejdříve padal. ..pak méně a méně...až jel. Taky v investování časem pojedete až to ,,kolo" zvládnete.(a i tak uzase někdy spadnete...).proto přilbu - čili ,,pojistku" pro své investice.
 • 30. 9. 2009 7:02

  Patrik Chrz
  Ta tabulka mi přijde nějaká divná.
  1) jaký je rozdíl mezi nízký a malý? Co je víc/míň?
  2) běžný účet nemusí být vždy zatížen poplatky
  3) mezi běžným účtem a termínovanými vklady chybí spořící účty, které mají relativně slušné úroky (v současné době až 3,1 %), vyšší, než mají běžně banky u krátko a střednědobých termínovaných vkladů
  4) řádek u investičního životního pojištění mi přijde úplně mimo realitu
  a) vůbec nebere v úvahu rozdílné typy fondů, kam lze v případě IŽP investovat, to pak kopíruje rizikovost příslušných fondů - od nízké k vysoké
  b) výnos oproti přímému investování do fondů snižuje další prostředník - pojišťovna; je třeba mít na paměti, že první dva až tři roky jdou na provize agentovi a náklady pojišťovny. Není tak vyjímkou, že (i dle nastavení poměru pojištění) celkový výnos pojištění je záporný! Když navíc klient zruší pojištění předčasně, tak je záporný téměř vždy a že takových klientů je většina - málokdo si pojištění opravdu platí (bude platit) těch 20, 30 nebo 40 let, na které je má sjednáno!
  Jak dokáží tyto náklady zahýbat s celkovým výnosem je vidět na nabídce kapitálového životního pojištění s jednorázovým vkladem (kde jsou ty provize menší než u běžně placeného IŽP) u České spořitelny. Je inzerována 4 % technická úroková míra při uzavření pojištění na 5 let. Po odečtení poplatků je ale výsledné skutečné zhodnocení nižší než 3 %! A to je prosím akční nabídka.

  U "drahé kovy/komodity" bych ještě oddělil variantu "papírovou" (držím nějaký certifikát vázaný na cenu kovu/komodity) a "fyzickou" - koupím si kilo zlata, které zakopu doma pod jabloň.
  "Papírová" varianta má výhodu v nižších transakčních nákladech, snadnějším nákupu a hlavně prodeji a větší likviditě. Ovšem "za to" k tomu přidává riziko toho, že se z cenného papíru jednou stane papír bezcenný - pokud emitent zkrachuje (popř. bude neplatnost závazků z cenných papírů prohlášena státem), nemáte v ruce nic.
  Varianta fyzická má zase výhodu v tom, že když koupíte kilo zlata, které zakopete na zahradě, tak stále budete mít kilo zlata a i když bude cena zlata kolísat (z dlouhodobého hlediska předpokládám stabilní hodnotu, při vyjádření v inflačních penězích rostoucí), pořád bude mít nějakou hodnotu. Nevýhodou jsou vyšší náklady a proto se tento způsob zpravidla nepoužívá k investování, ale ukládání peněz.
 • 30. 9. 2009 9:37

  J. (neregistrovaný)
  Já prosím investoval pravidelně jeden tisíc korun měsíčně do kurzu angličtiny. Po třech krušných letech se moje pasivní Aj proměnila na aktivní Aj a mohl jsem získat lépe placené místo. Návratnost byla následně 4 měsíce.

  :-)
 • 30. 9. 2009 13:53

  Pavel (neregistrovaný)
  Tak tenhle prispevek se mi libi nejvic. Strucny, jasny a ekonomicky prehledny vcetne bilance.
 • 30. 9. 2009 15:36

  ArgentGoldman (neregistrovaný)
  Zaujalo mne neočekávaně velké riziko u drahých kovů.

  Většina odhadců rizika počítá s tím, že svět bude za 30 let principiáůně stále stejný.
  Zeptejte se ale třeba lidí, kterým v roce 1935 bylo 30 let, jak jak tehdy viděli riziko svého penzijního pojištění. Jak víme, stát jim ho sebral. Stejně tak to je s investicí třeba do nemovitosti. Jak víte, že vám je nenasytný stát opět nesebere, nebo vám do nich nedá regulovaného nájemníka, 20x nezvýší daň z nemovitosti, nezavede poplatky za "nadměrné" metry?
  Pokud si koupíte obligace, akcie, nebo i cenné papíry vázané na zlato, jak víte, co se s těmito PAPÍRY stane v horizontu 10 či 30ti let? Znárodnění, daně, vyvlastnění zlata resp. kriminalizace jeho držby, to už tu bylo mnohokrát a to i v takových "výspách" svobody, jako jsou USA.

  V horizontu 30ti let (úspory na penzi) je extrémně rizikový každý papír (hotovost i cenný papír). Právě z tohoto pohledu je optimální FYZICKÁ držba drahého kovu (zlata, stříbra). A to ideálně tak, aby NIKDO (tím méně nenechavý stát) nevěděl, že jej máte, aby vás nebylo možno vyvlastnit či zdanit.

  Pokud si obyvatel Maďarska či Islandu před dvěma lety nakoupil za své úspory (nebo klidně i na úvěr) kovy, je dnes velmi veselý. A to Maďarsko ještě nedopadlo tak špatně, protože MMF a jiné instituce měly prostředky na jeho "záchranu". V horizontu 30ti ale lze důvodně očekávat, že podobné problémy (resp. bankrot) budou mít i větší ekonomiky a na jejich záchranu nebude mít dostatek prostředků nikdo. Různými "protikrizovými" opatřeními (tisk bilionů nekrytých "peněz", megazadlužování) se tento okamžik pouze uspíší.
 • 1. 10. 2009 8:52

  Paly (neregistrovaný)
  mám pocit, že jste si odpověděl sám. Představte si, že teď koupíte zlato(kov - ne papíry) a schováte ho.
  Za 30 let bude nezákoné držet zlato.
  Jak ho prodáte? Kdo ho koupí? Za kolik?
  Třeba se platu, třeba by s prodejem nebyl problém a tím, že ho bude v oběhu málo jeho cena vzroste. Kdo ví - a to je to riziko.
 • 1. 10. 2009 9:37

  Patrik Chrz
  Je hodně nepravděpodobné, že by byl nezákonné držet zlato na celém světě. A i malé množství zlata, propašovaného přes hranice bude mít zajímavou cenu :D.
  Pak je tu pravděpodobnost, že doba, po kterou bude nezákonné držet zlato jednou skončí. Takže zatímco jakýkoliv "cenný" papír, prohlášený za neplatný bude neplatný navždy, ze schovaného zlata mohou mít prospěch alespoň moje děti/vnuci.

  Čeho bych se bál víc, tak jsou spíš nová naleziště (i mimo naši planetu) a nebo nové způsoby těžby zlata - např. v jednom litru mořské vody je 0,011 μg zlata. ZATÍM se jeho těžba nevyplácí, ale to nemusí trvat věčně.
 • 1. 10. 2009 18:59

  ArgentGoldman (neregistrovaný)
  No to je stejné jako s ropou. Až ta ze současných nalezišť začne docházet a cena stoupne třeba 2x, tak se vyplatí jít na místa, kde se doposud těžit nedařilo.
  Těžit zlato z mořské vody se třeba také jednou vyplatí. Až unce nebude za 1000USD, ale třeba za 3000, tak se do toho někdo pustí. Ale kdo nakoupil za 1000, nebo třeba p5edloni za ještě PODSTATNĚ méně, už asi neprodělá.
  FED tiskne USD jak pomatený, socialistický ObamaStan se zadlužuje hrozivým tempem. Až jednou ropným šejkům dojde, že ty haldy dolarů, které syslí ve sklepích, mají stále klesající cenu (limitně se blížící ceně papíru/bavlny), tak za svoji stále vzácnější ropu budou chtít nějakou hmatatelnou hodnotu (kov). Až ze sklepů vyvezou na světlo Boží svoje dolary šejci, čínská i jiné centrální banky, dolar klesne skokově na desetinu (a Euro není principiálně kvalitnější měna, jen v těch sklepích jí není tolik staženo - zatím).
  Ale i v rámci kovů se vyplatí diverzifikovat. Stříbro má mnoho výhod a odlišností od zlata, viz třeba zde:

  http://www.silverum.cz/proc_stribro.html?zenid=d4a8e2408b3423feaca453d824e69312

  http://www.silverum.cz/vyhody_stribra.html?zenid=d4a8e2408b3423feaca453d824e69312

  http://www.silverum.cz/srovnani_se_zlatem.html?zenid=d4a8e2408b3423feaca453d824e69312

  Další výhodou je, že stříbrné mince mají nízkou hodnotu, jedná se o drobné. Až budu v penzi, státní zdravotní a penzijní systémy budou po bankrotu, měna bude zhroucená či bude hyperinflace, tak bude jednodušší si zajít pro nákup jídla s 1 Oz stříbrnou mincí (tak akorát na důchodcovský nákup na pár dní), než s 1 Oz zlatou mincí (v čem mi vrátí nazpět?). Navíc je tu furt šance, že stříbro v ceně dožene zlato, jak tvrdí někteří analytici. To by pak ten "Silber 1 Unze Wiener Philharmoniker 500 Stuck MasterBox", za kterej jsem onehdá dal 130 tisíc, měl podstatně zajímavější hodnotu :-)
 • 1. 10. 2009 19:22

  Patrik Chrz
  To, že se může vyplatit těžit zlato z mořské vody až stoupne jeho cena, je jedna věc, to je jasné. Jenže pokrokem v technologii se může stát, že tato těžba bude výrazně levnější a co kdyby byla levnější desetkrát nebo dokonce stokrát než dnes? V tu chvíli se může cena zlata úplně zhroutit.
 • 2. 10. 2009 15:01

  ArgentGoldman (neregistrovaný)
  No teoreticky se může samozřejmě stát úplně cokoli. Ale zrovna toto mi přijde daleko méně pravděpodobné, než že průmysl spotřebuje všechno stříbro a nová naleziště nebudou (to je v podstatě jisté). Je v moři i to stříbro? A pokud ano, stála by "těžba" jedné unce stříbra 50x méně, než kolik by stála těžba zlata? Pokud ne, tak stříbro začne cenou dohánět zlato. A stříbra každý má (či může mít) podstatně větší haldu, než zlata, protože zatím stojí 50x méně (což v historii NIKDY neplatilo).

  A dále: těžba zlata z vody bude MUSET spotřebovávat nějakou energii. Jen si vemte, kolik jí bude muset být jen na to přečerpání (a to nemluvím o získání/oddělení toho zlata). I dnes by jen ta energie stála dost a je pravděpodobné, že cena energie půjde spíše nahoru, než dolu. To samé s lidskou prací.
  Pokud už by se někdo obtěžoval zpravovávat tak gigantické objemy mořské vody, spíš než získávání zlata by se vyplatilo skoupit pozemky na poušti za babku a odsolenou vodou z toho udělat úrodné a obyvatelné místo a pozemky 1000x zhodnotit.

  Čili znovu: stát se samozřejmě opravdu může cokoli. Proto je také dobré svoje investice zajišťovat a diverzifikovat a v případě změny situace portfolio pružně restrukturalizovat. A diverzifikace platí jak ve smyslu "do kovů jen část úspor", tak i ve smyslu "nemyslet jen na zlato, je tu i stříbro, atd...". Člověk se nesmí nechat odradit tím, že z nepochopitelných důvodů v CZ prodejci za stříbro chtějí více jak dvojnásobek burzovní hodnoty (viz http://www.abros.cz/index.php?p=item&id=1078&Silver_eagle_stribrna_mince) - to pak není investice, maximálně tak drahý sběratelský koníček.
 • 2. 10. 2009 15:39

  Paly (neregistrovaný)
  Do kovů neinvestuji, tak možná jsem mimo ale myslím si:

  V obou případech (zlato i stříbro) je ještě třeba uvažovat o nahraditelnosti pro technické účely. Stříbro považuji za snáz nahraditelné. Mimo tepelné vodivosti má konkurenci ve všem.
  S ohledem na to asi není od věci uvažovat i o diamantech.
 • 2. 10. 2009 18:25

  Patrik Chrz
  Diamanty bych nedoporučoval
  1) kromě šperkařství se na nic nehodí, pro průmyslové použití zcela dostačují ty uměle vyráběné
  2) jejich kopie a napodobeniny se jim už velmi blíží, je dost dobře možné, že za chvíli nebude možné od sebe odlišit přírodní a průmyslově vyráběné diamanty
  3) celý trh je ve vlastnictví pouze dvou společností - Leva Levieva (Rusko) a De Beers (zbytek světa). Nikdo netuší jaké mají skutečné zásoby. Však taky v souvislosti s krizí klesl De Beers zisk o 99 %. Pravděpodobně museli nakupovat spoustu diamantů od dolů, aby se nedostaly na volný trh a nezpůsobilo to pokles jejich ceny. Celý slavný kimberleyský proces není nic jiného než snaha dostat trh s diamanty pod ještě větší kontrolu. Až nebudou mít tyto dvě firmy dostatek peněz na skupování produkce dolů a tím řízení ceny diamantů, tak to bude teprve hukot.
 • 5. 10. 2009 9:54

  ArgentGoldman (neregistrovaný)
  Diamanty bych hlavně nedoporučoval pro drobné investory, zejména ne pro ty, kteří se v diamantech moc nevyznají.
  Problém diamantů je to, že obyč. člověk težko pozná padělek.
  Každý jednotlivý diamant je unikát - cena jednoho může růst, cena jiného klesat.
  Diamant není dost dobře dělitenlý (resp. jen za cenu znehodnocení). Zlato a stříbro je v pohodě dělitelné, nelze ho vyrobit uměle. Zlato je vhodnější pro uložení větší hodnoty, stříbro je vhodnější pro postupné utrácení menších částek např v důchodovém věku.
  Z pohledu investice není zásadní pouze to, jak se cena dané komodity bude vyvíjet v budoucnu (to neovlivním), ale také to, za kolik ji nakoupím nyní (a to ovlivním). Ovlivním, jestli koupím euro nad 26Kč v bance, nebo pod 25 od někoho, kdo naopak potřebuje koruny. Ovlivním, jestli koupím uncovou minci v Česku za 630Kč, nebo v Německu pod 14EUR. Je třeba mít na paměti, že současná burzovní cena stříbra je dejme tomu 280Kč. K 350 může dorůst relativně brzy, k 630 třeba nikdy. 350 za minci je již dnes nad výkupní cenou v mnoha CZ obchodech.
  Nicméně i tak platí "nesázet všechno na jednoho koně". Tedy ani do kovů nedávat vše. Mainstreamoví "odborníci" radí mít v kovech 15% portfolia. Jejže to jsou takové ti "ekonomové" etatisticko-keynesiánského eurooptimistického a socdemáckeho ražení, vyznavači "konce dějin" v podobě sociáldemogratického státu blahobytu. Ve svém zaujetí odmítají vidět, že takový model je ekonomicky neudržitelný. Řekl bych, že ekonom s realističtějším pohledem (v horizontu 30ti let jsou rizika ohromná, a to i systémová - rozpad eurozóny, státní bankroty větších ekonomik typu Francie, změna režimu, bezcennost státních dluhopisů i papírků zvaných "peníze"), ovlivněný rakouskou ekonomickou školou, by asi doporučoval mít v kovech více, střízlive 30%,
 • 1. 10. 2009 22:12

  Luboš (neregistrovaný)
  Proč tady jsou ty bláboly o mořské vodě ? Kupte si akcie na burze přes brokera a vyděláte moc. Vždyť po krizi budou akcie mnohem výš ! Ale ne ORCO, které je před bankrotem, protože má obrovské dluhy.
 • 2. 10. 2009 8:36

  Paly (neregistrovaný)
  To záleží na tom, jestli vás zajímají fundamenty nebo jen sázíte jak ve sportce.
  Co by se stalo s cenou akcií těžební společnosti, kdyby se ukázala nová daleko výnosnější metoda získávání zlata?
  Co by se stalo s českýma akciema, kdyby volby vyhrála KSČM (má v programu omezení obchodování na burze, znárodňování, rozhodování o podniku do rukou zaměstnanců a mnoho dalších "perel")
  Co by se stalo, kdyby měli pravdu ti co tvrdí, že celý kapitalizmus se hroutí?
  Takových "co by se stalo" je mnoho - já sice také věřím v růst akcií po krizi, ale to neznamená, že zlato nestojí za investiční úvahu.
 • 5. 10. 2009 9:40

  ArgentGoldman (neregistrovaný)
  No hlavně v současné době (od začátku roku) akcie již velmi podražily bez jakéhokoli fundamentálního základu. Očekávaná 20% korekce je podle mne ještě příliž optimistická. Klidně může přijít "druhá vlna krize".

  A mimochodem: nehroutí se kapitalismus, ale socialismus. Myslet si, že na západě je kapitalismus, je dost naivní. Co má s kapitalismem společného Freddie Mac a Fannie Mae? Co má s kapitalismem společného státní monopol na tisk falešných peněz (centrální banky)? Není snad státní určování úrokových měr formou centrálního plánování?
 • 14. 1. 2010 21:12

  Pavel (neregistrovaný) ---.235.broadband12.iol.cz

  Co má s kapitalismem společného Freddie Mac a Fannie Mae? Že by snahu vytvářet zisk?

 • 11. 12. 2009 23:26

  Špacír (neregistrovaný) 78.136.182.---

  Sleduji tuto debatu se zájmem, opravdu přesně vystihuje orientaci naší západní civilizace. Tím, že nikdo zatím neuvedl tu jednu jedinou možnost jak si zajistit, aby člověk ve stáří neumřel hlady. Totiž mít děti a dobře je vychovat. Naši předkové to věděli a žádnou investiční strategii k tomu nepotřebovali. Jinak bychom tu už dávno nebyli. Dnes už to vědí jenom muslimové … Běda …

 • 17. 12. 2009 23:12

  Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

  Až na to, že mít děti je možná jedna z nejhorších investic. Ale je to i závazek, morální, ekonomický a tak dále. Upřímně, nechtěl bych se narodit dneska. Všude korupce, zákony jsou jenom naoko, je tu poničené ŽP, špatný vzduch, éčka, rakovinotvorné prostředí, globální oteplování, islámský fundamentalismus, kriminalita a tak dále. Tohle nevidím jako rozumné. Je čas předat otěže vlády jiné rase a odejít ze scény.

 • 14. 1. 2010 21:10

  Pavel (neregistrovaný) ---.235.broadband12.iol.cz

  Děti vám budou k ničemu, stejně skončíte v domově důchodců, protože si nebudou moct dovolit se o vás starat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).