Hlavní navigace

Investovat do akcií, či nikoli? - rada odborníků

12. 11. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Investice do akcií je považována za dlouhodobě nejvýhodnější formu uložení peněz. Zeptali jsme se proto odborníků z brokerských společností, komu by doporučili investovat na burze a jak by se měl začínající investor na kapitálovém trhu chovat, aby se nevystavoval přílišnému riziku?
Libor Janoušek, BrokerJet ČS

Libor Janoušek, Brokerjet České spořitelny

Osobně bych doporučil investovat na burze všem lidem, kteří nejsou spokojení se svým zhodnocením úspor. Historicky stále platí, že výnosy z akciových trhů patří dlouhodobě k těm nejvyšším.

Začínající investor by si měl na počátku především ujasnit dvě věci – co od investice očekává a jaké riziko je ochoten akceptovat. Na základě takto stanoveného výnosově rizikového profilu si pak vybrat produkt, který přesně odpovídá jeho potřebám.

Začínající investoři, kteří by měli být zpočátku konzervativnější, mají dnes již tu výhodu, že nejsou omezeni pouze na jednotlivé akcie, ale mohou své riziko omezit jednoduchým nákupem celého portfolia a to formou certifikátu. Tyto produkty nejsou nijak složité a jsou pro ně velmi vhodné. Nejznámější jsou asi indexové certifikáty – jejich nákupem může začínající investor nakoupit konkrétní index. Příkladem budiž indexový certifikát na německý index DAX 30, tedy index kopírující 3O nejvýznamnějších německých podniků. Nákupem tohoto certifikátu kupuje investor cenný papír, jenž přesně kopíruje hodnotu tohoto indexu. Pro analytičtější typy pak mohou být vhodně další typy certifikátů, jako jsou diskontové nebo garantované certifikáty.

Radek Laštovička, Fio

Radek Laštovička, Finanční skupina Fio

Obecně bych doporučil zvážit nějakou formu investování části úspor na burze každému, kdo má dlouhodobější úspory přes 100 tis. Kč. Důvodem k investování do akcií je, že v průměru vynášejí okolo 15% ročně. Poslední dva roky na českém trhu dokonce přes 40% ročně a při aktivním krátkodobějším obchodování mohou investoři dosahovat ještě mnohonásobně více. Bohužel platí, že vyšší očekávaný výnos znamená i vyšší riziko ztráty vložených prostředků.

K investování na burzách lze přistoupit různými způsoby. Společné však pro ně je, že investor musí mít jasnou strategii a té se disciplinovaně držet. Zřejmě nejjednodušší, nejbezpečnější a nejméně časově náročnou investiční strategií je dlouhodobě nakoupit indexové akcie a držet je až do té doby, než investor bude chtít své úspory utratit za běžnou spotřebu. Indexové akcie jsou „uměle“ vytvořené akcie, které kopírují vývoj burzovních indexů, takže zajišťují diverzifikaci rizika přes více titulů. Podobného omezení rizika lze dosáhnout rozložením investice do nákupu akcií několika největších společností z různých oborů. Protože ale poplatky za obchodování bývají relativně levnější u větších investic, rozložení investice do více titulů nevyjde investora dráž oproti indexovým akciím jen u investic v miliónech Kč.

Zcela opačným přístupem k investování je aktivní krátkodobé obchodování s několika vybranými tituly. Pokud je investor připraven denně trávit několik hodin obchodováním s akciemi, zaměří se na pár volatilnějších titulů, které dokonale pozná, začne vydělávat na zhodnocení třeba jen o procento nebo dvě, ale v řádu několika hodin, a především disciplinovaně uzavírá pozice se ztrátou dříve, než ztráta překoná jím předem stanovenou mez, můžeme opět hovořit o relativně bezpečné strategii.

Mezi uvedenými extrémními variantami je samozřejmě široká škála dalších úspěšných strategií, které vhodně kombinují dosažitelný výnos, omezení rizika, dlouhodobost investic a časovou a odbornou náročnost na investora. V praxi nejčastější chybou investorů přitom je porušení původní strategie prodloužením investičního horizontu. Po nenadálém propadu nebo posílení akcie na mez, kterou si předem určili, se rozhodnou počkat dál na další posílení. Ale místo něj přijde pokles prohlubující dál jejich ztrátu nebo umazávající již dosažený zisk.

Tip do článku - účto fakturace duben

Redakční komentář

Investice do akcií může být skutečně vhodným doplňkem úspor i pro drobného střadatele. Dlouhodobé trendy hovoří ve prospěch kaptiálových trhů, ale nesmíme přitom zapomínat ani na možnost propadu celých trhů, k nimž již několikrát došlo, a může kdykoli dojít znovu. Lze se proti nim do jisté míry zajistit, a při dodržení základních pravidel obezřetnosti při obchodování s akciemi, jak byly naznačeny odborníky výše, riziko minimalizovat, nelze v žádném případě zcela vyloučit.

Pokud se pro investici na kapitálovém trhu rozhodnete, rozhodně vám doporučujeme investovat alespoň zpočátku pouze takovou část úspor, jejíž ztráta vás existenčně či psychicky „nepoloží“.

Anketa

Investujete na kapitálovém trhu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).