Hlavní navigace

Investorům došla trpělivost, trhy otočily dolů

22. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Americké akciové trhy včera od začátku obchodování ztrácely. Nejvíce trhy stahovaly akcie bank, kterým nesvědčily poklesy výnosů amerických vládních dluhopisů a odepsaly skoro 4 %.

Hlavní události

Pegas Nonwovens zítra ohlásí výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku. Očekáváme naplnění výhledu managementu a nárůst dividendy o 5 centů.

Západoevropské akcie dnes zahájí poklesem.

V Evropě dnes bude zveřejněna lednová bilance běžného účtu. Bude zasedat také ECB, ale otázky nastavení měnové politiky nebudou na programu. V USA vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a zveřejněny budou také únorové prodeje starších domů a lednový index cen domů.

Výsledková sezóna již pomalu odeznívá a tak ze zajímavých jmen dnes bude zveřejňovat pouze francouzská ikona luxusu Hermes. Na pražském parketu si budeme muset počkat do zítřka, kdy bude vyhlašovat výsledky VIG a Pegas Nonwovens.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové trhy včera od začátku obchodování ztrácely. Nejvíce trhy stahovaly akcie bank, kterým nesvědčily poklesy výnosů amerických vládních dluhopisů a odepsaly skoro 4 %. Kromě utilit, které přidaly 1,4 %, oslabovaly všechny sektory v obavách, že místo prosazování opatření na podporu ekonomiky se Donald Trump zamotá do sporů s Kongresem o osud zdravotnické reformy. Index S&P 500 odepsal 1,2 % a Dow Jones oslabil o 1,1 %, čímž oba poprvé po více než 100 obchodních dnech ztratily přes procento. Index Nasdaq Composite v úterý oslabil dokonce o 1,8 %, když nejhlubší ztráty zaznamenala odvětví technologií, financí a základních materiálů.

skoleni_29_6

Asijské akcie následovaly včerejší propady na amerických trzích a ztrácely napříč regiony a sektory. Index MSCI Asia oslabil nejvíce od prosince, tažen dolů výprodeji akcií finančních institucí a těžařů. Přestože japonský export v únoru vzrostl nejvíce za poslední dva roky, tamní akciový index Topix odepsal 1,8 %, nejvíce od zvolení Donalda Trumpa presidentem. Jihokorejský Kospi oslabil o 0,7 % ve stupňujícím se politickém napětí se svým severním sousedem. Australský S&P/ASX 200 odevzdal 1,6 %, nejvíce od listopadu. Index Hang Seng oslabuje o 1,4 % a index čínských akcií obchodovaných v Hongkongu, Hang Seng China, poté co na začátku týdne dosáhl svého sedmnáctiměsíčního maxima, ztrácí dokonce 2,1 %, nejvíce od poloviny prosince.

Pegas Nonwovens

Pokles cen polymerů stojí za meziročním propadem tržeb i provozního zisku. Pro čtvrté čtvrtletí loňského roku tak očekáváme pokles tržeb o 13 % k 52 mil. EUR, zatímco celkovou produkci odhadujeme prakticky na totožné úrovni jako o rok dříve (cca 26,1 kt). Na úrovni EBITDA pak čekáme pokles o 16 % y/y na 12,2 mil. EUR. Management očekával pro loňský rok EBITDA v rozmezí 43 až 49 mil. EUR. Na základě našich kvartálních odhadů si myslíme, že výhled je splnitelný, když by EBITDA dle nás měla dosáhnout 47,3 mil. EUR. Čistý zisk by měl dle nás naopak meziročně vzrůst o 16 % a měl by dosáhnout téměř 9,5 mil. EUR. Zde podstatnou roli hrají nižší úrokové náklady a zejména pak výrazně vyšší kurzový zisk. Ten jednak souvisí s oslabením eura vůči dolaru a jednak s výraznou devalvací egyptské libry. Management společnosti by měl navrhnout výši rozdělovaného čistého zisku. Očekáváme zvýšení dividendy oproti loňskému roku o 5 centů na 1,30 EUR na akcii. To vzhledem k současné ceně představuje solidní dividendový výnos okolo 4 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).