Hlavní navigace

Investoři vyčkávají na negativní data

Luboš Mokráš

V tomto týdnu bude zajímavé zejména HDP za eurozónu a její jednotlivé státy. Měla by se potvrdit jeho očekávaná slabost, což může poněkud zhoršit náladu na trhu.

Doba čtení: 2 minuty

Pokud však nedojde k zásadnějšímu negativnímu překvapení neměla by reakce být nijak extrémně silná, protože je trh na špatná čísla již připraven. V USA budou důležité maloobchodní tržby ve středu a průmyslová produkce v pátek. V obou případech se čeká potvrzení mírného růstu a pokud tomu tak bude měla by být reakce trhu neutrální. Činitelé Fedu v průběhu týdne investory přímo zahltí, když postupně vystoupí Yellen, George, Lockhart, Plosser, Lacker, Bullard, Tartullo a Pianalto. Pokud by to někomu bylo málo tak v pondělí se koná schůzka ministrů financí EMU a v úterý EU. Konec týdne zpestří summit G-20. No a to nejlepší nakonec – ve čtvrtek a v pátek se konají v Itálii volby, což může mít na trh docela silný dopad.

 FX a FI: Euro po zasedání ECB oslabilo, i když podle našeho názoru na tak prudký pohyb nebyl zvlášť silný důvod. Nyní čekáme stabilizaci kurzu s možný pomalým návratem eura na silnější úrovně. Růst výnosů benchmarkových dluhopisů se zastavil, v minulém týdnu dokonce mírně klesly. Po předchozím poměrně výrazném růstu je to logické, ale podle našeho názoru jde jen o vydechnutí na dlouhodobém pomalém růstovém trendu. V týdenním horizontu je však pravděpodobný další mírný drift směrem dolů. Z rizikových aktiv je zajímavý růst cen ropy brent, hlavně protože pro něj neexistuje zjevný silný fundamentální důvod. Nedařilo se naopak některým zemědělským komoditám (cukr, káva, kukuřice). Po silném začátku roku se nyní dá očekávat období konsolidace zisků.

dan_z_prijmu

CEE region

Makro data: Tento týden v ČR zejména inflace (už za chvíli) a HDP za 4Q12. Z hlediska inflace nebude mít trh nic zásadního, promítne se tam růst DPH (otázkou je, o kolik), deregulace a tabák, naopak, ceny paliv by měly klesnout. Lednová inflace je vždy trochu loterie (kolik z růstu DPH přenesou firmy na spotřebitele?), trh by ani na překvapení neměl reagovat (pokud inflace drasticky neklesne). Data za 4Q12 HDP nabídnou pouze číslo (dle někde mezi –0,2% a –0,3% q/q), nikoliv strukturu – ale nemělo by se nic změnit na tom, že čistý export byl jedinou pozitivní silou růstu ve 4Q12 (hlavně díky pomalému dovozu).

FI a FX: Kačka minulý týden po tiskovce ČNB spadla na 25,20 a my jsme zavřeli investiční doporučení z 28.1. Nečekáme, že by se tento týden měla výrazněji hýbat. ČNB se ke kačce takto brzy po zasedání asi vyjadřovat nebude, data z domácí ekonomiky velký vliv tradičně nemají.

Našli jste v článku chybu?