Hlavní navigace

Investoři věří síle americké ekonomiky

14. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vývoj na amerických trzích naznačuje, že investoři přestávají kupovat státní dluhopisy, ale naopak věří v růstový potenciál americké ekonomiky. Naznačuje to kurz dolaru i akciový trh.

Vývoj na amerických finančních trzích v posledních týdnech naznačuje, že se investoři přestávají uchylovat do státních dluhopisů jako aktiva „bezpečného“ přístavu, ale naopak začínají věřit v růstový potenciál americké ekonomiky. Výnos desetiletého státního dluhopisu USA se dostal nad dvě procenta, akciový index S&P 500 je nejvýše v historii a silná je i americká měna. Proti euru je na tříměsíčním maximu, dolarový index měřící hodnotu americké měny vůči koši měn hlavních obchodních partnerů je nejvýše od loňského srpna.

Optimismus je možná překvapivý ve světle nedávného spuštění automatických úsporných opatření ve výši 85 mld. USD (respektive 0,5 % HDP) v rámci několikrát odkládaného zahájení fiskální konsolidace. Zdá se, že nejistota ohledně toho kdy a v jaké výši škrty přijdou má nakonec vyšší národohospodářské náklady než jistota jejich realizace. Navíc je zřejmé, že krizí nejvíce postižené sektory se odrazily ode dna. Trh nemovitostí již delší dobu vykazuje jak vyšší aktivitu, tak i růst cen. A co je podstatné, očekává se, že tento trend bude pokračovat. V posledních měsících je patrný i zlepšující se trend na trhu práce v podobě tvorby nových pracovních míst a klesající nezaměstnanosti. A včera zveřejněná data únorových maloobchodních tržeb ukázala, že se postupně začíná zvedat i spotřebitelská poptávka amerických domácností.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).