Hlavní navigace

Investoři se cítí zaskočeni: "S rizikem jsme nepočítali"

19. 4. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Odhady růstu ekonomik se snižují, banky doporučují investorům prodávat a ani drahá ropa ekonomikám k dobru nepřispěje. Co si naopak na trzích udržuje růst?

Obchodování na finančních trzích bylo v minulém týdnu negativně ovlivněno postojem některých globálních institucí k vysokým cenám komodit a hlavně ropy. Už v pondělí přispěchal se zprávou Mezinárodní měnový fond, který snížil odhad růstu vyspělým ekonomikám v tomto i příštím roce kvůli vysokým cenám ropy. Později se přidala také investiční banka Goldman Sachs, která doporučila svým klientům prodávat komoditní portfolio. Do třetice s varováním přišla mezinárodní energetická agentura IEA, která rovněž kvůli drahé ropě rovněž snížila odhady globálního ekonomického růstu.

Na základě těchto zpráv ztrácela ropa v průběhu týdne až 6 % a výprodeje se nevyhnuly ani zbytku komoditního trhu. Největší ztráty utrpěly zemědělské komodity v čele s cukrem a příliš se nedařilo také průmyslovým kovům. Naopak zvýšená riziková averze nahrála do karet drahým kovům. Čtěte také: Růsty na trzích už překonaly propady po zemětřesení v Japonsku

Zlato v minulém týdnu opět navýšilo historické rekordy, když atakovalo hladinu 1481 dolarů za unci. Stříbro pak překročilo hranici 42 dolarů za unci, poprvé po téměř 31 letech. Akciové indexy zakončily minulý týden převážně v červených číslech, když se dosud americká výsledková sezóna nevyvíjí právě podle optimistických předpokladů a růst rizika se projevil také na těchto trzích.

Řecké dluhopisy jsou opět blíže restrukturalizaci

V druhé polovině týdne si navíc k negativním zprávám přidala eurozóna, která se opět zachvěla v základech. Důvodem se stal na první pohled nevýrazný názor německého ministra financí, který vyjádřil pochyby o schopnostech Řecka dostát v následujících letech všem svým závazkům a odhadl ztráty investorů do řeckých dluhopisů na 40 % – 70 %. Podobný názor už však v minulosti vyjádřilo několik institucí včetně německého IFO institutu.

Ačkoli se nejedná o akutní problém, slovo restrukturalizace je jedním z těch, které patří v eurozóně na seznam zapovězených, vzhledem k jeho hmotným dopadům na náladu na finančních trzích.  Že je na tomto listu oprávněně, potvrdily čtvrteční i páteční obchodní seance, kdy se dostaly evropské dluhopisy pod prodejní tlak a požadované úroky zemí PIGS se obchodovaly v rekordních výšinách. Investoři stále počítali se splacením veškerých závazků a vyjádření německého ministra financí mnohé z nich zaskočilo. Čtěte také: Inflace vystrkuje drápy a ohrožuje celý svět

V případě řeckých státních dluhopisů výnosy u desetiletých splatností vylétly až na 13,6 %, zatímco v případě dvouletých splatností rostly dokonce až k rekordním úrovním kolem 17,9 %. To už jsou spíše hodnoty důvěryhodnosti, které obvykle zaznamenávají země třetího světa a ne členové jednoho z nejvyspělejších uskupení planety. Silný tlak zaznamenaly také portugalské, irské a španělské dluhopisy, jejichž požadované výnosy z dluhopisů s desetiletou splatností rostly v pořadí až na 8,8 %, 9,3 % a 5,4 %.

Vývoj požadovaných úroků z dvouletých řeckých dluhopisů od roku 2009 (v %)

Čína si neví rady s rostoucí inflací

Čínská inflace podle v pátek zveřejněných výsledků zrychlila v březnu z únorových 4,9 % na 5,4 % a opět tak překonala očekávání analytiků. Stále rostoucí čísla jsou důkazem toho, že snaha čínské vlády a centrální banky utlumit inflační růst domácí ekonomiky se zatím míjí účinkem. Ceny spotřebitelského zboží prudce rostou, a to i navzdory postupnému utahování měnové politiky čínskou centrální bankou, která v minulém roce zvýšila úroveň povinných minimálních rezerv na 20 % a která loni v říjnu začala opět zvyšovat úrokové sazby, jež mezitím vystoupaly o jeden procentní bod na 6,31 %. Čtěte také: Tisk nových peněz nadále zhodnocuje akcie

Meziroční vývoj indexu CPI v Číně za posledních 6 let (v %)

Růst spotřebitelských cen začíná být v Číně vážným problémem, protože je tažen zejména cenami potravin a výrazně tak snižuje reálné příjmy čínského obyvatelstva. Podle statistického úřadu rostly ceny potravin v březnu meziročně o 11,7 %. Některé neoficiální odhady však hovoří o tom, že je růst cen potravin ještě o několik procent vyšší a ovlivnila ho nedávná změna metodiky.

skoleni_8_6

Obavy z dalšího stupňování tlaku na růst cen vedou trh ke spekulacím, že by čínská centrální banka mohla již brzy opět zvýšit úrokové sazby. To může být jedním z hlavních faktorů nízkého výkonu čínských akcií vzhledem k růstům akciových indexů v Evropě a v USA. Zatímco například americký akciový index S&P500 vzrostl od začátku října loňského roku již o 11 %, čínský index Shanghai Composite během stejné doby klesl o 3,5 %.

Důvodem k sílící nervozitě na čínském kapitálovém trhu jsou obavy z možného vývoje hlavně na úvěrovém a realitním, trhu, který by se mohl v důsledku dalšího růstu sazeb dostat do vážných problémů. Toho se obává i ratingová agentura Fitch, která ve středu varovala před snížením ratingu Číně ze současného stupně AA- na A+. Prozatím se Číně daří udržovat vysoký hospodářský růst, ovšem rostoucí inflace je tak závažným problémem, že by se čínská ekonomika mohla brzy ocitnout za zenitem a začít pomalu klesat.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers Česká republika
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).