Hlavní navigace

Investoři stále nevěří Řecku

13. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Páteční zveřejněná účast na odpisu řeckého dluhu mnoho úlevy trhům nepřinesla. Málokdo věří, že je Řecko z nejhoršího venku.

Nové řeckého dluhopisy se začaly obchodovat s nejvyššími výnosy v rámci EMU, s tržní cenou na čtvrtině té nominální. Trh tak v podstatě očekává, že haircut nebyl poslední, a že první na řadě budou opět soukromí investoři. 

Včera se sešly ministři financí EMU (Eurogroup), aby formálně dali zelenou záchrannému balíčku pro Řecko – v pátek byla splněna poslední podmínka, dostatečné procento účastníků PSI. Ve středu se ještě budou dojednávat technické parametry. A lze čekat, že podmínky a perioda jednotlivých tranší budou nastaveny poměrně tvrdě. Trvají totiž obavy o to, zda Řecko dodrží slibované reformy (zejména po volbách). Ve středu by také o svém „příspěvku“ na Řecko měl rozhodnout MMF, čeká se půjčka ve výši 28 mld. EUR. 

Na program se ale dostalo i Španělsko. To totiž nedávno přiznalo, že jeho letošní deficit bude 5,8% místo původně odsouhlasených (s Bruselem) 4,4%. Podle očekávání k žádným sankcím zatím nedošlo. Eurogroup ale Španěly vyzval, aby přijali další opatření a srazili deficit na 5,3%. K tomu se Španělé přihlásili a slíbili, že příští rok se dostanou na 3%. 

Zvýšený zájem o Španělsko se nevyhnul ani jeho bondům. Jejich výnosy jsou aktuálně u 10Y nad 5% a po dlouhé době se vrátily nad úroveň těch italských. 

Dnešního jednání Ecofinu se asi „nemůže dočkat“ Maďarsko. Tomu by totiž ministři financí EU měli zmrazit 495 mil. EUR z evropských kohézních fondů. Oficiálním důvodem je nadměrný schodek rozpočtu – v tom ale Maďaři nejsou zdaleka nejhorší v EU. Ve skutečnosti tak jde spíš o kombinaci trestu pro Maďarsko za jeho „nestandardní“ chování pod vládou V. Orbána a příležitosti pro EU ukázat, že se pravidla začínají dodržovat a fiskální kompakt nebude jen další bezzubou deklarací. 

Čínská obchodní bilance se v únoru propadla do největšího deficitu za více než dekádu. Za schodkem 31,5 mld. EUR byly hlavně rostoucí ceny komodity. Čínští výrobci se v obavě z jejich dalšího růstu začali předzásobovat. Dovozy tak meziročně vzrostly o 40%. Vývoz rostl o 18%. Za celý rok se ale i tak očekává přebytek, efekt předzásobení je jednorázový, navíc výhled pro ekonomiky USA a EMU se za poslední týdny a měsíce o něco zlepšil, což by měl prospět čínským exportům. 

skoleni_27_5

Dnes ráno se nechal guvernér polské CB M. Belka slyšet, že by k poklesu sazeb v nejbližší době dojít nemělo. Zatím se totiž neplní ani jeden s předpokladů BR – rychlejší pokles inflace a zpomalení ekonomiky. 

Japonská centrální banka na svém dnešním zasedání poměrně překvapivě nepřikročila k dalšímu uvolňování. Minulý měsíc přihodila do svého programu na nákup aktiv a navíc přidala do svých cílů inflaci (1%). Svou roli sehrál jen, který je vzdálený od svých nedávných maxim (k dolaru 82, vs. 76 začátkem února) a lepší výhled ekonomiky 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).