Hlavní navigace

Investoři nevěří Summitu. Na trzích opět vládne sentiment

25. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dluhová krize, se kterou se eurozóna potýká už třetím rokem, je opět příčinou sentimentu na finančních trzích.

Důvěra v domácí ekonomiku se v červnu opět snížila    

Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje o indikátorech důvěry v českou ekonomiku. Celková důvěra vyjádřena pomocí souhrnného indikátoru v měsíci červnu ve srovnání s květnem poklesla o 0,8 bodu.

Zmíněné indikátory měří důvěru v naši ekonomiku nejen mezi podnikateli, ale také mezi spotřebiteli. Co se týče podnikatelů, tak jenom odvětví obchodu hledí na naše hospodářství tento měsíc v meziměsíčním srovnání pozitivněji. Na druhé straně sektor stavebnictví, vybraných služeb a průmyslu vidí českou ekonomiku pesimističtěji.

Průmysl hodnotí celkovou současnou hospodářskou situaci hůře, a to jak ve srovnání s minulým měsícem, tak se stejným obdobím loňského roku. Důvodem je zejména klesající domácí i zahraniční poptávka po jejich produktech. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů nezměnily.

Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně zvýšila, což znamená, že jsou méně znepokojeni budoucím vývojem jejich vlastní finanční situace, jakož i celkovým ekonomickým stavem České republiky. V meziročním srovnání je tento ukazatel stále na nižších úrovních. Větší podíl dotázaných tentokrát očekává zvýšení nezaměstnanosti. Obávají se také růstu cen. Z těchto důvodu roste jejich úmysl spořit.

Ve srovnání s hodnotou v červnu 2011 je souhrnný indikátor důvěry nižší. 

Tíha dluhové krize opět řídí sentiment na trzích

Euro v průběhu pondělí nadále oslabuje vůči dolaru a jiným světovým měnám, zatímco výnosy španělských dluhopisů míří vzhůru. Indexy akciových rovněž propadají. Nálada na finančních trzích je opět pod vlivem obav z dluhové krize zemí eurozóny, která se vleče již třetím rokem.

Investory sužuje strach, že plánovaný summit Evropské unie, který se bude konat 28. a 29. června, znovu nepřinese definitivní řešení. Analytici nevěří tomu, že právě tento meeting poskytne konkrétní klíč k rozluštění hospodářských problémů starého kontinentu, když se to nepovedlo v žádném podobném setkání z poslední doby. Nejistota, která již několik týdnů ovládá obchodování na trzích, odrazuje finančníky od nákupu rizikových aktiv, za což se aktuálně považuje také euro. 

FIN21

Na summitu se bude jednat o bankovní a fiskální unii. Pokud bychom se skutečně dočkali nějakých pozitivních krůčků směrem k bankovní unii, mohla by se atmosféra na trzích alespoň na chvíli zlepšit. Vytvoření této unie by zřejmě bylo vnímáno jako důležitý krok vpřed, zejména pro problematické země eurozóny. Německá kancléřka Angela Merkelová prozatím stále prosazuje primární schválení fiskální unie před bankovní. Mimo jiné se v pátek dohodla s představiteli Španělska, Itálie a Francie na vytvoření finančního balíku v hodnotě 130 mld. euro, jehož pomocí chtějí čelní představitelé Evropy podpořit ekonomický růst eurozóny. Avšak tlaku na emisi společných dluhopisů eurozóny Merkelová pořád odolává.

A co to vlastně ta tolik zmiňovaná bankovní unie je?

Jakákoliv unie znamená stanovení určitých pravidel a posílení centrální regulace na úkor regulace jednotlivých jejích členů. Účelem bankovní unie bude, dle dostupných informací, vytvoření systému společného pojištění vkladů. Dále vznikne fond, který bude schopen od bank odkupovat problematická aktiva, k čemuž bude potřeba vznik nějakého druhu poplatků do tohoto fondu. Do pravomoci centrální autority by měla patřit možnost jakoukoliv banku zavřít, převzít nebo na ni uvalit nucenou správu. 

Autor článku

Autorka je analytičkou finančních trhů společnosti BOSSA.CZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).