Hlavní navigace

Investoři mají strach jít proti posilujícímu trhu

20. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pražská burza zakončila týden růstem. Investoři nechtěli jít proti posilujícímu trhu a sázky na pokles odradila i Merkelová podporou ochrany eura.

Komentář trhu

Pražská burza zakončuje týden 0,8 % růstem. Investoři zatím mají strach jít proti posilujícímu trhu. Sázky na pokles odradila kancléřka Merkelová, která při první oficiální návštěvě po své dovolené vyjádřila podporu prezidentu centrální banky Draghimu ve smyslu ochrany eura. Vyzvala také evropské činitele k rychlé akci.

Jednání s vrcholnými představiteli problémových států a Francie začnou příští týden, ve hře je především pomoc Španělsku a Řecku. Mírná potenciální korekce by tak již mohla přijít v následujících dnech.

Páteční obchodování také podpořila lepší spotřebitelská důvěra a předstihové indikátory v USA. V rally pokračuje nadále zejména bankovní sektor, Erste posílila na 411 Kč (+2,6 %). Komerční banka zatím stagnuje na hladině 3 805 Kč (-0,1 %). Výraznější pohyby nepředvádí ani ČEZ (+0,1 %, 742 Kč) či Telefonica (0,5 %, 406 Kč). Za zmínku stojí jen ofenzivní CETV (+4,1 Kč, 114 Kč), které i přes slabý provozní výhled následuje sentiment na trhu. Bez zájmu investorů zůstává NWR (+1,3%, 97 Kč).

Komentář k americkému obchodování

Závěr týdne v zámoří patřil opět býkům, když širší index S&P 500 posílil o 0,2% na dosah 4letých maxim. Indexy posilují šest týdnu v řadě, což je nejdelší růst od ledna 2011 a nic nenasvědčuje tomu, že v následujících dnech tomu bude jinak.

Potvrzuje to také index volatility VIX, který v pátek poklesl o 8,8% na pětiměsíční minima díky čtvrtečním prohlášením německé kancléřky Merkelové, která vyslovila podporu pro záchranné kroky ECB.

skoleni_8_6

Impulsem pro další růst byly také makroekonomické data, když spotřebitelská důvěra (průzkum univerzity Michigan) vzrostla na 73,6 bodu z předchozích 72,3 bodu. Technologický NASDAQ byl tažen Applem, který posílil o 1,9% na 648,11 USD, přičemž v průběhu dne posílil až na 648,19 USD.

Důvodem růstu bylo doporučení „Buy“ a cílová cena 900USD od americké společnosti Jefferies. Nedařilo se akciím Facebook Inc, který dosáhl nová minima (19,05 USD) a odepsal 4,1% (za tři měsíce ztratil 50%). Mírná korekce byla na ropě Brent (-1,4%) poté, co Spojené státy oznámili, že zvažují možné uvolnění ropných rezerv na utlumení cen.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).