Hlavní navigace

Investoři jsou nervozní. Indexy padají

10. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poměrně silný pokles zažili včera investoři nejen v Evropě, ale ještě citelněji v USA.

Poměrně silný pokles zažili včera investoři nejen v Evropě, ale ještě citelněji v USA. Indexy klesly o procento, technologicky laděný Nasdaq Composite dokonce o procento a půl. Nelze přitom určit jedinou příčinu, spíše se jedná o kombinaci faktorů: snížení výhledu růstu globální ekonomiky ze strany MMF, mírně se zvyšující nervozita z dalšího vývoje v Evropě, a také nejistota v tom, jak dopadne nadcházející výsledková sezóna.

Účto_tip_změny21

Právě tu včera po závěru obchodování v USA „oficiálně“ odstartovala společnost Alcoa. Firma dosáhla ve 3Q2012 ztráty ve výši 13c/akcii ve srovnání se ziskem 15c/akcii ve stejném období loňského roku. Po očištění o mimořádné položky vykázala zisk 3c/akcii, čímž mírně překonala očekávání trhu (0c/akcii). Firmě se dařilo především v tzv. „downstream“ byznysu, tedy produkci pro letecký a automobilový průmysl. Naopak „upstream“ byznys, tedy samotná těžba bauxitu a prudukce hliníku je neustále pod tlakem. Tržby meziročně poklesly o 9% na 5,8 mld. USD (oček. 5,6 mld. USD), především kvůli poklesu cen hliníku na trhu o 17% y/y. Šéf společnosti vidí oslabování globální poptávky a snížil odhad růstu poptávky po hliníku na příští rok z původních 7% na 6%. I kvůli tomu se původně pozitivní reakce akcií Alcoa v poobchodní fázi změnila nakonec na mír ně negativní (-0,9%). Přesto si myslíme, že výsledky byly velmi solidní vzhledem k obtížným podmínkám na trhu. Ještě se zvýraznil rozdíl mezi upstream a downstream byznysem Alcoa, což může vést k narůstajícím tlakům akcionářů na rozdělení společnosti.

Včerejší spekulace o krachu jednání o fúzi firem EADS a BAE Systems se ukázaly jako mylné. Jednání budou probíhat i během dnešního dne minimálně do 18:00, kdy je oficiální deadline pro finální dohodu. Tu zatím blokuje Německo, které se snaží o zachování pracovních míst na území Německa a o větší vliv v nové firmě. Vyjednávání již několik dní probíhá téměř výhradně na úrovni vlád zemí Francie, Velké Británie a Německa, neboť managementy obou firem jsou již na podmínkách fúze dohodnuté. Pokud nebude dohoda uzavřena do dnešního večera, je možné (a pravděpodobné), že termín pro dokončení jednání bude odsunut na pozdější datum. (Tomáš Menčík)

Dnes očekáváme:

  • V Evropě nejsou na programu žádná makrodata, v USA nás čekají velkoobchodní zásoby za srpen (16:00) a béžová kniha Fedu o vývoji americké ekonomiky (20:00).
  • Na dluhopisovém trhu bude Německo prodávat pětileté (11:30) a desetileté (12:00) bondy.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).