Hlavní navigace

Investoři budou sledovat výsledky amerického trhu práce. Podle toho rozhodnou, zda být nervózní

2. 9. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Makro data tento týden ovlivní očekávání ohledně časování a tempa ukončování kvantitativního uvolňování.

Hlavní trhy 

Makro data

Makroekonomické údaje, které budou zveřejněny tento týden mohou podstatně ovlivnit očekávání ohledně časování a tempa ukončování kvantitativního uvolňování a mohou tedy také podstatně ovlivnit vývoj na finančních trzích. Klíčový bude z tohoto hlediska pátek, kdy budou zveřejněny údaje z amerického trhu práce. Důležitý bude jak vývoj počtu pracovních míst, tak míry nezaměstnanosti. Pokud se naplní očekávání a bude vytvořeno 180 000 pracovních míst, mělo by to trh utvrdit v názoru, že k zahájení ukončování kvantitativního uvolňování dojde v září. Výrazně slabší údaje by patrně vedly k přesunu očekávaného začátku konce kvantitativního uvolňování na pozdější termín. Z dalších dat budou důležité oba americké ISM indexy, od kterých se čeká stabilita a tedy potvrzení pokračování solidního růstu ekonomiky a tedy prostoru pro postupné zmírnění monetární podpory ekonomiky. Kromě těchto dat bude zveřejněna Béžová kniha Fedu, tedy alternativní kvalitativní pohled na ekonomiku založený na názorech lidí z reálné ekonomiky. Také z tohoto zdroje bude možné čerpat informace umožňující upřesnění názoru na další postup Fedu. V Evropě budou na začátku týdne zveřejněny finální indexy nákupních manažerů, které by měly potvrdit co už naznačila jejich předběžná verze: postupné pomalé a nerovnoměrné oživování evropských ekonomik. Z německých dat budou nejdůležitější objednávky v průmyslu a průmyslová produkce. Oboje by mělo potvrdit dobrou kondici německé ekonomiky. Zasedat bude ECB, nečekáme nijak zásadní posuny v jejích názorech, takže z hlediska vývoje na trzích by nemělo jít o nic zásadního. Zasedat bude také skupina G20, ale ani tady není v dohledu nic, co by mělo způsobit podstatnější pohyb na trzích. V tomto směru může zafungovat více několik posledních vystoupení činitelů Fedu (Williams, Kocherlakota, Evans, George) před blížícím se klíčovým zasedáním FOMC. 

FX a FI

Napětí kolem Sýrie mírně pomohlo dolaru, jeho kurz k euru se díky němu posunul z 1,340 pod 1,325. Momentum, které tento pohyb dolaru poskytl, by mohl ještě vydržet. Přispět by k tomu mohlo jak blížící se zářijové zasedání FOMC, tak stále hodně napjatá situace na Středním východě. Zvýšená averze vůči riziku vedla k mírné korekci u benchmarkových dluhopisů (US 10Y 2,77%, německý 1,85%). Pravděpodobné je kolísání až mírný drift nahoru – vliv FOMC nakonec asi převládne. Zvýšená riziková averze obecně nepomohla rizikovým aktivům (pokles akciových indexů, růst VIX na 16,8), ale zato pomohla zlatu prodloužit podstatnou korekci předchozího poklesu. Podle našeho názoru obchodování se zlatem nyní dominuje momentové obchodování, až pozitivní momentum opadne, zlato se opět propadne. Nahoru poskočila také cena ropy, která bude nadále velmi citlivá na vývoj na Středním východě. 

Účto_tip_změny21

CEE region 

Makro data

V ČR tento týden vyjde spousta dat. V případě pondělního indexu PMI v zpracovatelském průmyslu čekáme, že zůstane nad 50 (t.j. v pásmu expanze); na takový výsledek ukazují německé indikátory (PMI, IFO). Z dalších dat bude nejdůležitější struktura HDP za 2Q13 – čekáme, že za růstem o 0,7% q/q, byl čistý export, zásoby a vláda. Průmyslová produkce a maloobchodní tržby za červenec budou sice ovlivněny rozdílným počtem pracovních dní (letošní červenec měl 22, minulý 20), i po zohlednění tohoto efektu by se ale oba indikátory měly zlepšit – PMI v průmyslu je konzistentní s růstem kolem 2,5% r/r v 3Q13, důvěra u spotřebitelů je nejvýš od března 2011. 

FI a FX

Koruna zůstane kolem 25,70, čeká se na zářijové zasedání bankovní rady ČNB, pro které bude jedním z klíčových ukazatelů srpnová inflace zveřejněná příští pondělí. Aktuální rizika na koruně jsou spíše směrem k možnému oslabení, zejména kvůli situaci na Blízkém východě, ačkoliv, muselo by také dojít k výraznější eskalaci, aby se to na koruně negativně podepsalo (koruna zatím potvrzuje pozici „držáka“ regionu). Dobrá data z průmyslu / maloobchodu můžou dále posunout trh k názoru, že ČNB k intervencím nepřistoupí. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).