Hlavní navigace

Investiční doporučení: short EURCZK

18. 12. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Koruna po intervencích oslabila na 27 a v dalších 5 týdnech na 27,70. To zcela neodpovídá jak stávající kondici české ekonomiky, tak výhledu. Analytici tak otevírají investiční doporučení.

 Koruna se po rozhodnutí ČNB intervenovat na devizovém trhu (7.11.) dostala nejdřív na 27, v dalších 5 týdnech pak oslabila až na stávající hodnotu 27,70. Tato hodnota zcela neodpovídá jak stávající kondici české ekonomiky, tak výhledu. Otevíráme tak investiční doporučení short EURCZK s cílem 27, horizontem 6M. Důvody:

1. Fundamentální hodnota české koruny (t.j., kurz koruny, který by odpovídal rozdílům v tempech růstu, inflaci a sazbách mezi ČR a EMU) je kolem 25 korun za euro. Že se česká koruna dostala na 27 (stejně tak jako to, že byla předtím dlouho kolem 26) je zásluha pouze ČNB.

2. Oslabení výrazně nad 27 tak už vůbec nedává smysl. Je asi důsledkem spekulace části trhu na to, že třeba ČNB floor na úrovni 27 v budoucnu posune, možná v součinnosti s nižší po-intervenční likviditou. Navíc, prosinec obvykle bývá měsíc, kdy koruna oslabuje.

3. Z hlediska stávající situace a výhledu však koruna nemá důvod oslabovat.

a. Běžný účet platební bilance nevykazuje důvod pro oslabení koruny. Ekonomika se již nezhoršuje, HDP ve 3Q13 byl ovlivněn jednorázovým růstem dovozu pod vlivem zásob.

b. Předstihové a měkké indikátory se zlepšily, což ukazuje na urychlení oživení ve 2014 – PMI se dostal nejvýše za 2,5 roku, důvěra domácností je na úrovni konce roku 2010. K tomu se navíc přidává konec fiskální restrikce (po třech letech by měla být v roce 2014 fiskální politika lehce expanzivní).

Účto_tip_změny21

c. Intervence budou mít pozitivní dopad na obchodní bilanci, je možné, že český BÚ se dostane jako celek v roce 2014 do plusu. Celkově tak ekonomika v roce 2014 poroste o asi 2%. Oboje vytvoří fundamentální tlak na posílení CZK.

d. I když inflace se bude vyvíjet hůř, než co čeká ČNB (poroste pomaleji kvůli negativnímu dopadu intervencí na spotřebu domácností), ČNB neposune cíl EURCZK výš. To naznačují i vyjádření ČNB, že by pro takový krok muselo dojít ke skutečně dramatickému zhoršení situace a že CZK jako nástroj MP bude měněn mnohem méně často než repo. To dle nás naznačuje, že nad 28 můžeme vidět reakci ČNB ve smyslu „nebudeme tolerovat jakékoliv oslabení“.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).