Hlavní navigace

Investice do dividend není pouze o krátkodobém výnosu

4. 5. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Pokud nepatříte mezi investory, kteří krátkodobě spekulují na pohybu cen akcií směrem nahoru či dolů, tento článek by vám mohl nabídnout vhodnou alternativu, jak dlouhodobě dosahovat stabilního příjmu právě přes akcie.

Co jsou dividendy?

Dividendy jsou platby či lépe řečeno odměny společností na bázi společností akciových vlastním akcionářům. Jedná se o část firemních zisků po zdanění, které se akcionářům vyplácejí, ale nejedná se o nutnou a zákonem stanovenou povinnost. Zároveň mohou být dividendy vypláceny i v případě, že společnost zisku nedosáhla, což je však méně obvyklý postup.

Pokud společnost dosáhne zisku, peníze mohou být použity dvěma způsoby:

  1. Peníze budou reinvestovány zpátky do byznysu v podobě rezervních fondů ze zisku (retained earnings).
  2. Peníze budou vyplaceny akcionářům ve formě zpětného odkupu akcií nebo jako již zmiňované dividendy, kterým je věnován následující článek, ve stanovený den výplaty. Tento den je dopředu vždy společností oznámen na základě rozhodnutí valné hromady. Výše dividendy a její samotné vyplacení má vliv na cenu obchodovaných ak­cií.

Po více než deseti letech jsou „staromódní“ dividendové akcie opět v centru pozornosti. Čtete také: Jak chytře investovat 3 miliony korun? Tři dividendově zaměřené exchange-traded fondy (zkráceně ETF) se řadí mezi deset nejsilnějších ETF po stránce síly peněžních toků za rok 2011. Dokonce i král dluhopisů, Bill Gross, vyzdvihoval společnosti vyplácející dividendy v investičním doporučení, což je poměrně neobvyklá událost.

Všichni s očima navrch hlavy chtějí získat dividendový výnos, nicméně by se měl člověk zamyslet trochu hlouběji. To, co dnes dostaneme zaplaceno na dividendách, není důležité. Klíčem k úspěšnému dividendovému investování je zaměření se na společnosti, kterým budou výplaty dividend růst v budoucím čase, říká George Fraise ze společnosti Sustainable Growth Advisers.

Jako třešničkou na dortu může být skutečnost, že hráčům na tomto poli investování mohou dividendy často poskytnout plynulejší „jízdu“ v této oblasti. Mergent index dividendových akcií byl o 20 % méně volatilnější, než akciový index S&P 500 za posledních deset let. Rostoucí dividendy jsou také cenným zajištěním vůči inflaci ve srovnání například se zafixovanou úrokovou výplatou v podobě kupónu z držby dluhopisů.

Sledování peněz

Zaměření se na dividendové akcie pomáhá udržet vaše akciové portfolio na úrovni vysoce kvalitních firem. Výdělky jsou jako suroviny, které poskytují dividendy, takže pokud identifikujeme firmu s historií rostoucích vyplácených dividend, pravděpodobně jsme našli dobře rozjetý byznys s konkurenční výhodou, ale ne vždy tomu tak musí na sto procent být, říká Eric Warasta ze společnosti Cambridge Trust Company.

Růst dividend může být také vedlejším produktem společnosti, která má udržitelný růst volných peněžních toků. To je další dobrá povahová vlastnost. Volné peněžní toky otevírají příležitosti pro společnosti, aby vrátily svým akcionářům peníze. Výplata dividend je jeden z potencionálních způsobů, jak tak můžou tyto společnosti učinit.

Josh Peters, ředitel dividendového investování ve společnosti Morningstar, říká: Když začneme vidět mnohem vyšší míru růstu dividend, je třeba se začít sám sebe ptát, jestli budeme pokračovat dále, abychom dostali to, co vidíme. Chceme přeci najít tu správnou rovnováhu mezi aktuálním výnosem a růstovým potenciálem.

Analýza výše výplaty dividend

Další klíčovou proměnnou u dividend je dobře známý výplatní poměr (payout ratio), který označuje, jak velký podíl vytvořeného čistého zisku po zdanění je vyplacen akcionářům a jak velká část je použita na reinvestice, které představují zároveň budoucí potenciál pro firmu k vlastnímu růstu.

Výplatní poměr = Dividenda na akcii / Čistý zisk na akcii

Vysoký výplatní poměr může ztížit podmínky pro firmu v rámci udržení růstu výplat dividend na smysluplném tempu. Zpravidla platí skutečnost, že pokud je dividendový výplatní poměr pod úrovní 50 %, firma má dostatek prostoru, aby docházelo k udržení růstu výplat dividend díky reinvesticím volných peněžních prostředků, což by ve výsledku mělo přinést větší celkový čistý zisk. Čtete také: Čtyři horké tipy, jak zhodnotit peníze v roce 2012

Společnost Nuveen Investments zjistila, že během deseti let do roku 2011 společnosti v akciovém indexu S&P 500 s nejnižšími dividendovými výplatními poměry dosahovaly vyšších celkových zisků než společnosti, které měly tyto poměry vyšší, a to bez ohledu na jejich nominální výnos.

Buffettovo další pravidlo

Warren Buffett odmítl vyplatit dividendu akcionářům Berkshire Hathaway za předpokladu, že najde lepší využití pro nevyplacenou hotovost. Ale nenechme se mýlit, i přesto je to stále fanoušek dividendových ak­cií.

Ve výroční zprávě této společnost za rok 2011 Buffett uvedl, že když vybudoval pozici ve společnosti Coca-Cola v roce 1995, tak výplata dividend představovala v tomto roce hodnotu 88 milionů amerických dolarů. Také poznamenal, že očekává za rok 2011 dividendy v hodnotě 376 milionů amerických dolarů od tohoto výrobce sladkých nápojů. Toto číslo by se mělo ještě zdvojnásobit během následujících deseti let.

Na konci tohoto desetiletého období nebudu překvapen, pokud náš roční příjem ze zaplacených dividend od společnosti Coca-Cola převýší 100 % všeho, co jsme zaplatili za tento byznys.

Jak můžeme vidět, vše je o růstu vyplácených dividend. Za posledních pět let společnost Coca-Cola, jejíž akciový výnos je na úrovni 2,8 %, zvýšila vyplácené dividendy o 8,7 %. Navíc, 10% roční výnos společnosti Coca-Cola překonal akciový index S&P 500 o devět procentních bodů.

Závěrem

Jaký přístup k vlastnímu investování zvolíte, je na každém z vás. Dividendové strategie mohou být rozumnou volbou pro konzervativnější investory, ale v rámci diverzifikace portfolia jimi nepohrdnou ani ti, kteří jsou ochotni podstupovat větší rizika v jiných oblastech. Nejdůležitější volbou je výběr těch správných dividendových akcií, které vám dokážou v čase růst.

Myslíte si stále, že je investice do dividendových akcií staromódní?

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).