Hlavní navigace

Intervence ČNB zatím u ledu

7. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Bankovní rada podle očekávání ponechala svoji hlavní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,05 %. Zároveň ČNB nenaznačila, že je čas sáhnout k devizovým intervencím.

Zklamání některých investorů z toho, že se nic dramatického nestalo, posunulo korunu z okolí 25,70 do blízkosti 25,35 EUR/CZK (zhruba 55ti denní průměr).

skoleni_4_3

Podstatným výstupem zasedání je především prognóza, která se jen kosmeticky liší od té předchozí. Centrální banka zhoršila výhled HDP na letošní rok, jen velmi decentně upravila výhled inflace a devizového kurzu. Z krátkodobého pohledu stojí za povšimnutí zvýšení prognózy tříměsíčního Priboru, který pro druhý kvartál ČNB posunula o tři desetiny procentního bodu vzhůru. O co méně optimistická je ČNB pro rok letošní, o to více je pozitivně naladěná na rok 2014, kdy předpokládá růst ekonomiky o 2,1 %. Závěrem prognózy je konstatování, že s prognózou je konzistentní mírný pokles tržních úrokových sazeb a jejich následný růst ve druhé polovině roku 2014. Zreálnění výhledu ekonomiky spolu s faktem, že koruna je nad prognózou a Pribor téměř odpovídá očekávání ČNB, snižují pravděpodobnost zásahu centrální banky na devizovém trhu.

Před únorovým zasedáním bankovní rady se přitom objevovaly různé spekulace o možnosti devizových intervencí s cílem uvolnění měnových podmínek či dokonce úvahy o možném „cílování“ devizového kurzu. Skutečnost je mnohem prozaičtější – žádná kurzová „revoluce“ se nekoná. ČNB současná rizika považuje za vyvážená a zdá se, že nehodlá do situace nijak akutně zasahovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).