Hlavní navigace

Inspektoři dnes v Aténách zkontrolují, jak Řecko plní své sliby

24. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Do Atén dnes přijede trojice inspektorů zkontrolovat, zda Řecko plní podmínky pro poskytování pomoci. Nálada je napjatá, zhoršují ji média svými dohady.

Španělsko se drží v centru evropské dluhové krize. Přispěla k tomu žádost Valencie o finanční pomoc u ústřední vlády a obava, že o pomoc budou muset požádat další regiony. Minulý týden vytvořilo španělsko na pomoc regionům fond ve výši 18 mld EUR. Výnos desetiletého dluhopisu se dostal na historické maximum 7,565% a poté se usadil v okolí 7,5%, rostly také CDS. Otázkou je zda by v případě dalšího růstu španělských výnosů opět na trh vstoupila ECB. Pokud ne hrozí, že bude Španělsku uzavřena cesta na financování na finančních trzích a že tedy bude muset požádat o plnohodnotnou finanční pomoc. Nepomohlo příliš ani optimistické vyjádření německého ministra Scheubleho, který řekl, že se může Španělsko z problémů dostat mnohem rychleji než Řecko. Zatím to tak však nevypadá, podle odhadu španělské centrální banky se místní ekonomika propadla hlouběji do recese, když ve čtvrtém čtvrtletí kleslo HDP o 0,4% po poklesu o 0,3% ve druhém čtvrtletí. Předběžný údaj op vývoji španělského HDP ve druhém čtvrtletí bude zveřejněn v pondělí 30.7.

Dnes do Atén přijíždí skupina inspektorů „Trojky“ zkontrolovat, zda Řecko plní podmínky pro poskytování pomoci. Nálada před inspekcí je značně napjatá, mimo jiné kvůli pověstem šířeným médii (podle Der Spiegel se MMF možná nebude účastnit další pomoci, Suddeutsche Zeitung zase tvrdí, že podle vládních zdrojů je nepravděpodobné, že by Německo bylo ochotno k dalšímu kolu pomoci Řecku).

Problémy na jihu Evropy stále více pociťuje také donedávna silní Německo. Přiznala to i místní centrální banka Bundesbanka, když ve své měsíční zprávě uvedla, že kolem vyhlídek německé ekonomiky je velká nejistota. Zatím však přes rostoucí negativní dopady dluhové krize počítá s růstem ekonomiky. K růstu by mělo přispět zejména stavebnictví, služby a oživení exportu. Bundesbanka si také nemyslí, že by kterémukoliv členskému státu eurozóny pomohlo její opuštění.

Nervozitu na trzích asi nejzřetelněji ilustruje další pokles výnosů benchmarkových dluhopisů. Německý desetiletý výnos se dostal na 1,127, poté korigoval k 1,17. Americký desetiletý výnos pak klesl na 1,396, pak korigoval na 1,42. V obou případech byly vytvořena nová historická minima. Další ilustrací situace na trzích je pokles výnosu švýcarského státního dluhopisu na rekordních –0,444%. Pod tlakem zůstává také euro, které kolísá mezi 1,21 a 1,215 a může se začít přibližovat k psychologické hladině 1,20. Z regionálních měn se držela poměrně dobře koruna, která kolísala kolem 25,60. zlotý se propadl přes 4,20 a forint k 288. Především vzhledem k začátku inspekce v Řecku nelze dnes čekat zlepšení, tj. měl by trvat tlak proti euru i regionálním měnám.

Ratingová agentura Moody’s změnila výhled německého a nizozemského ratingu na negativní. Důvodem je především obava z dopadů dluhové krize a s ní související růst nejistoty. Přes snížení výhledu ratingu nečekáme, že by německé státní dluhopisy reagovaly výraznějším oslabením, reakce trhu je však viditelná: dnes ráno desetiletý výnos vyrostl na 1,20%.

Předběžný čínský index nákupních manažerů HSBC narostl na 49.5 z červnových 48,2 a může ukazovat, že se zastavuje zpomalování čínské ekonomiky.

Dnes bude trh sledovat především předběžné index nákupních manažerů za eurozónu. Nedá se čekat, že by tato data přispěla ke zlepšení nálady na trhu, pravděpodobný je spíše opak.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).