Hlavní navigace

Inflační tlaky na nabídkové straně ekonomiky zůstávají i nadále nízké

16. 9. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Jak ceny v průmyslu, tak ceny zemědělských výrobců zatím ve třetím čtvrtletí klesají meziročně rychleji, než co předpokládala srpnová prognóza ČNB.

Ceny výrobců naznačují, že inflační tlaky na nabídkové straně ekonomiky zůstávají i nadále nízké.

Jak ceny průmyslových výrobců, tak ceny zemědělských výrobců meziročně i nadále klesají.

V případě cen průmyslových výrobců se sice meziroční pokles v srpnu zmírnil, i tak byl ale meziroční pokles cen o něco výraznější, než co čekal trh.

Ceny zemědělských výrobců pak v srpnu svůj meziroční pokles dokonce o něco prohloubily: a to již druhý měsíc v řadě.

Jak ceny v průmyslu, tak ceny zemědělských výrobců zatím ve třetím čtvrtletí klesají meziročně rychleji, než co předpokládala srpnová prognóza ČNB.

Co se týče cen průmyslových výrobců, tak zmírnění meziročního poklesu z –4,0 % na –3,4 % bylo v srpnu taženo především cenami komodit: zmírnil se meziroční pokles cen v potravinářském průmyslu a také kovů a kovodělných výrobků, a velmi pravděpodobně také v rafinerském průmyslu (reflexe vývoje cen ropy). Výrobci dopravních prostředků či strojů a zařízení hlásí, že indikátory mapující meziroční cenový vývoj zůstaly v srpnu prakticky beze změny, což v realitě znamená nulový růst těchto cen anebo dokonce jejich pokračující pokles.

Absence inflačních tlaků je i nadále hlášena také údaji o cenách stavebních prací, a o výrobních cenách ve službách a dopravě.

Statistiky cen  výrobců tak dávají poměrně jasný vzkaz jak centrální bance, tak spotřebitelům: výraznější růst spotřebitelských cen a tedy celkové cenové hladiny v české ekonomice stále není na pořadu dne.

FIN21

Celková inflace bude ve zbytku letošního roku tažen nahoru především cenami pohonných hmot, kde se díky statistickým efektům bude meziroční pokles těchto cen zmírňovat. Právě ropa povede i v dalších měsících ke zmírnění meziročního poklesu celkového indikátoru cen průmyslových výrobců. Nicméně, při pohledu na strukturu vývoje cen průmyslových výrobců je zřejmé, že o nějakém obecném vzlínání cenových tlaků nemůže být řeč. Ke stejnému závěru vede pohled i na další indikátory, mapující cenový vývoj na nabídkové straně ekonomiky.

Vývoj cen výrobců tak zatím jednoznačně zůstává na seznamu argumentů, jež hovoří proti uspěchání konce kurzového závazku ČNB. Jak cenový vývoj v české ekonomice, tak nastavení měnové politiky v eurozóně naznačují, že by ČNB neměla ukončení intervenčního režimu uspěchat: domnívám se, že takový krok bude reálně na pořadu dne skutečně nejdříve až v závěrečných měsících roku 2017.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).