Hlavní navigace

Inflace zůstala díky devalvaci zůstala nepatrně kladná. Co bude dál?

Jan Čermák

Včera jsme měli možnost si prohlédnout česká inflační data, na která jsme poměrně netrpělivě čekali. Meziroční míra inflace za leden nakonec činila jen 0,2 %, což bylo přibližně tolik, kolik očekával trh, ale o 0,2 procentního bodu méně než očekávala centrální banka.

Doba čtení: 1 minuta

ČNB to však radost nezkazilo a guvernér Singer sebevědomě prohlásil, že díky tomu, že centrální banka oslabila korunu, tak inflace zůstala nepatrně kladná a nedochází k omezování výroby a propouštění.O tom, zdali o 7 % slabší kurz dokázala během dvou či tří měsíců zachránit nějaká pracovní místa, by se dalo dlouho polemizovat, nicméně jedno se centrální bance opravdu upřít nedá – devalvací postrčila míru inflace výše, takže navzdory propadu ceny plynu a energií zůstává v kladných hodnotách.

diners2018

Teď je ovšem otázkou, zdali ekonomika – ta domácí i zahraniční – dokáže zařídit ve zbytku roku další nárůst inflace, který by ji opravdu přiblížil cíli 2 %.Již teď je jasné, že domácí poptávka bude opět vinou mizivého (ne-li záporného) růstu reálných mezd slabá, takže odtud inflační tlaky hrozit opravdu nebudou. Růst inflace přitom mohou snadno podvazovat i ceny globálních komodit, které se ocitly ve střednědobě medvědím cyklu, a tudíž budou i nadále ohrožovat současnou cenovou hladinu elektrické energie, plynu a pohonných hmot.Jedinou nadějí na zrychlení inflace tedy představují ceny služeb a potravin.

Je opravdu možné, že cenové války jako byla např. ta, kterou jsme viděli loni v sektoru mobilních operátorů, se již nebudou opakovat – ceny přestanou klesat, a tudíž míra inflace díky tomu opravdu zrychlí. Stejně tak je možné, že potraviny, kterým dal statistický úřad v letošním spotřebitelském koši vyšší váhu, budou zdražovat, přičemž by se hodila i nějaká ta menší neúroda. Pak je naděje, že dojde k naplnění mantry dvouprocentního inflačního cíle.

Našli jste v článku chybu?