Hlavní navigace

Inflace v září zrychlila jak v eurozóně, tak v USA

30. 9. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dnes se dozvíme inflační čísla za září z eurozóny i USA. Inflace v eurozóně by měla zrychlit na 0,5 % y/y, což by bylo nejvyšší tempo od června 2014.

Včerejší data z Německa ukázala, že toto očekávání není nerealistické. Tempo amerického deflátoru soukromé spotřeby (hlavní ukazatel cenového vývoje pro Fed) by pak mělo zrychlit na 0,2 % m/m, což by pravděpodobně mělo uvolnit ruce FOMC k brzkému zvýšení sazeb.

Inflaci v eurozóně se blýská na lepší časy

V USA dnes bude zveřejněn hlavní ukazatel inflačních tlaků pro Fed, index deflátoru spotřebitelských výdajů. Ten by měl podle našeho odhadu zrychlit na 0,2 % m/m jak v celkovém, tak jádrovém vyjádření, a pravděpodobně tak uvolnit ruce Fedu k prosincovému zvýšení sazeb. Dalším impulsem pro obchodování bude jádrová inflace v eurozóně, která by měla stagnovat na úrovni 0,8 % y/y. Celkový růst cen ovšem asi vykáže 0,5 % y/y, což bude nejvyšší růst od června 2014, který bude reflektovat dopad efektu statistické základy cen ropy. Ta by měla i díky tomuto efektu dále růst a na konci roku vykázat růst o 1 % y/y. Cenové hladiny v Itálii a ve Francii se pravděpodobně v meziročním vyjádření také zvýší, stejně jako včera v Německu, kde inflace překonala i očekávání trhu.

Důvěra v eurozóně roste

I během čtvrtečního obchodování kurz amerického dolaru vůči euru osciloval kolem úrovně 1,122 USD/EUR. Kurz byl sice jako na houpačce, ale v úzkém pásmu. Žádné z čísel zveřejněných včera nemělo potenciál ho více vychýlit. Dopolední údaje o důvěře v ekonomiku eurozóny překonala očekávání, stejně jako inflace v Německu. Odpolední finální údaje o americkém HDP už potom pouze lehce zkorigovalo přechozí údaje o 0,1 pb níže a reakce kurzu byla odpovídající. Ani četná vyjádření několika členů FOMC amerického Fedu zásadním způsobem nepohnulo kurzem. Nikdo z nich totiž nepřišel s novou informací.

Další vydání HDP za 2. čtvrtletí nezmění růstovou dynamiku

Dnes bude publikován třetí a zároveň finální odhad HDP za 2. čtvrtletí. Neočekáváme, že by statistický úřad přistoupil k jeho revizi. Kromě rozkladu HDP do struktury, kterou již známe od 2. září, dnes zveřejní i tzv. sektorové účty. Dozvíme se tedy více o vývoji v jednotlivých národohospodářských sektorech. Především nás bude zajímat ziskovost nefinančních firem, míra úspor domácností a investiční apetit vlády, který by podle dat z rozpočtu neměl být velký. Kapitálové výdaje totiž letos zaostávají a jsou i jednou z příčin přebytkového rozpočtového hospodaření.

V Polsku bude zveřejněn předběžný výsledek inflace spotřebitelských cen za září. Konsenzus agentury Bloomberg předpokládá růst o 0,2 % m/m, tedy pokles o 0,4 % y/y.

skoleni_29_6

ČNB prodloužila „tvrdý“ závazek do Q1 16

Guvernér Rusnok včera na tiskové konferenci po měnověpolitickém zasedání informoval, že bankovní rada ČNB nenechá posílit kurz koruny pod 27 CZK/EUR ještě v prvním čtvrtletí příštího roku. Pravděpodobné opuštění závazku ale bankovní rada (BR) ČNB nadále očekává v polovině roku 2017. Spotový kurz koruny na toto oznámení reagoval neznatelným oslabením. Forwardové kurzy od tří měsíců dále ovšem zareagovaly překvapivým posílením. Kratší splatnosti pak o něco oslabily. Bohužel guvernér Rusnok úplně nenastínil, co BR k tomuto kroku vedlo, když makroekonomické prostředí i inflace se vyvíjí v souladu s jejich prognózou. Na další detaily si tak budeme muset počkat.

Ostatní měny v regionu včera při absenci ekonomických dat shodně posílily o 0,2 %. Polský zlotý profitoval ze slov nového ministra financí Morawieckého, že bude podporovat roli investic v polském hospodářství. Ratingová agentura Moody’s pak potvrdila, že současné hodnocení polských závazků odpovídá realitě a nevidí potřebu ho měnit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).