Hlavní navigace

Inflace v souladu s očekávaním, ČNB zůstane v klidu (bleskovka)

10. 4. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Inflace v březnu poskočila o 0,2% (3,8%), v souladu s očekáváním trhu i nás (3,8%).

Inflace v březnu poskočila o 0,2% (3,8%), v souladu s očekáváním trhu i nás (3,8%). Za růstem jsou zejména ceny potravin (z nich pak v březnu hlavně ceny vajec, +65%) a ceny paliv (jak Natural 95 tak nafta překonaly historická maxima z února 2012).

Meziročně je situace podobná jako loni – nepřímé daně, regulované ceny (regulované nájemné 14,1%, léky, elektřina a plyn) a v posledních 2 měsících i ceny potravin (ceny vajec meziročně +124%, káva, pečivo, cukr +19–26%) jsou tím hlavním důvodem pro růst cenové hladiny.

Poptávková inflace zůstala – po našem předběžném odhadu – lehce pod 0%, tudíž ani zde žádná změna. Z pohledu inflace a ČNB se nic na našem příběhu nemění – slabá poptávka domácností, normalizovaná koruna limitují poptávkovou inflaci, zbytek koše roste z příčin, které ČNB může řešit pouze velice obtížně a proto je řešit nebude, pokud nepřerostou do sekundárních inflačních tlaků (což dle nás při pomalém růstu ekonomiky a stále vysoké nezaměstnanosti – kolem 9% – nehrozí).

skoleni_21_6

Dle nás se nacházíme poblíž letošního inflačního vrcholu – ve druhé polovině roku celková inflace klesne (2,5% a 2,2% ve 3Q/12 a ve 4Q/12), poptávková zůstane kolem 0%. ČNB tak nebude muset s růstem sazeb spěchat.

Reakce na trhu: žádná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).