Hlavní navigace

Inflace v eurozóně, americký HDP a hlavně trh práce nalajnují zkrácený týden

Jan Čermák

Kalendář tomu chtěl, že květnové svátky tentokrát vyšly na čtvrtek, takže se tento pracovní týden v řadě evropských zemí smrskne prakticky na tři dny.

Čtvrteční volno se v řadě případů protáhne do pátku, což bude vidět i na evropských trzích. Přitom právě ty by měly být v druhé polovině (pracovního) týdne ve střehu, neboť od středy se mohou začít dít věci.

První a zejména pro eurozónu klíčové makroekonomické číslo vyplave na povrch již na pálení čarodějnic – tedy ve středu, kdy bude zveřejněna inflace v eurozóně za duben (již zítra ale trh může naladit německá inflace). Po zveřejnění tohoto čísla se mohou začít odvíjet spekulace na to, zda ECB opravdu spustí expanzivní politiku nazývanou kvantitativní uvolňování à la Fed či Bank of England. Trh očekává, že inflace kvůli posunutým Velikonocům vzroste z 0,5 % na 0,8 % meziročně. Pokud by se však tato očekávání nenaplnila (což nevylučujeme) a inflace se zvýšila jen nepatrně či dokonce stagnovala, bude na masivní nákupy dluhopisů do bilance ECB zaděláno.To by samozřejmě pro trhy aktiv v Evropě byla rajská hudba, přičemž úrokové sazby (hlavně ty dlouhé) by mohly ještě více propadnout. Asi netřeba dodávat, že příslib agresivní měnové expanze ze strany ECB by naopak těžce neslo euro.

S blížícím se Svátkem práce však mohu mít trhy napilno i kvůli americké ekonomice, neboť ve středu je také na pořadu dne výsledek amerického HDP a večer pak i zasedání Fedu. K HDP jen dodejme, že velké nadšení od tohoto čísla nečekejme, neboť tuhá zima zatlačila růst k hodnotě 1 %.

Pokud ovšem inflace v eurozóně vzroste tak jak se očekává, číhá naopak na trhy s dluhopisy na konci týdne nebezpečí v podobě dubnových statistik z amerického trhu práce. Ty podle našeho názoru dopadnou velmi dobře (přírůstek nový pracovních míst na úrovni 230 tisíc), což samozřejmě může úrokové sazby v USA tlačit vzhůru, přičemž zbytek bude muset tento pohyb alespoň z části kopírovat.

Našli jste v článku chybu?