Hlavní navigace

Inflace se vrací do starých kolejí – k potravinám

9. 10. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tento týden plný makroekonomických statistik zakončuje inflace. Ta meziročně mírně zrychlila. Dostala se na hodnotu 0,7 %.

Tento týden plný makroekonomických statistik zakončuje inflace. Ta meziročně mírně zrychlila. Dostala se na hodnotu 0,7 %. Meziměsíčně ale ceny klesly o dvě desetiny procenta. Inflace se pomalu vrací do svých starých kolejí. Nejen že se pomalu začíná blížit jednomu procentu, které je vytouženou metou pro letošní rok. Ale i svou strukturou se vrací k tomu, co jsme ještě před nedávnem sledovali. Zatímco v řadě odvětví ceny klesají, v potravinách opět rostou. Inflaci tvoří prakticky dvě oblasti – potraviny a alkoholické nápoje s tabákem. Ostatní odvětví na ni nemají až takový vliv, i když v meziročním srovnání se jejich ceny změnily. Takovým příkladem může být oblast oblečení a obuvi. Tady sice ceny vzrostly o 2,9 %, ale na výsledné hodnotě se to projevilo jen desetinou procentního bodu. 

Z pohledu toho, která oblast se podílí nejvíce na nízkých cenách, je to stále bydlení, voda, energie, které klesají sice jen o 0,7 %, ale na rodinné rozpočty mají velký dopad. Jde totiž o nutné výdaje, které lidé musejí platit. Díky tomu se prakticky nemohou vyhnout tomu, když ceny rostou. Ale stejně to platí i při poklesu cen. V rodinných rozpočtech by tak díky poklesu cen mělo zůstat více peněz. 

Celkově inflace není nijak zásadní, ani když tento měsíc vzrostla. Hodnota 0,7 % je stále hodně pod průměrem a není potřeba se jí jakkoli obávat. Je to výhoda hlavně pro koncové spotřebitele, protože inflace jim nebude ničit jejich přírůstky na mzdách. Tím bude jejich koupěschopnost růst. Jinými slovy, budou si moci koupit více. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).