Hlavní navigace

Inflace se v říjnu zvýšila meziměsíčně o 0,3 % a meziročně zrychlila na 0,8 %

9. 11. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Inflace v říjnu posílila více, než očekával trh a pokořila tak dosavadní maximum letošního roku, které bylo ve výši 0,6%.

Meziměsíčně táhla inflaci celá řada položek, z nichž nejvýznamnější se ukázaly ceny odívání a obuvi. Rozsah jejich růstu byl ovšem vyšší, než by odpovídalo sezónnímu vlivu pro toto období obvyklému. Nezvykle silný růst zaznamenaly i ceny stravovacích služeb, což může částečně odrážet vliv zavedení registračních pokladen, ale i celkově lepší finanční situaci domácností. V zářijové inflaci tedy po dlouhé době pozorujeme známky zrychlující se poptávky v ekonomice. Co navíc v září tlačilo inflaci vzhůru, byly ceny pohonných hmot, a to jak prostřednictvím jejich aktuálního růstu, tak kvůli vlivu srovnávací báze. Ceny pohonných hmot budou hrát stěžejní roli v růstu inflace i v nadcházejících měsících, která se podle nás v závěru roku vyšplhá na úroveň 1,4 procenta. Na rozdíl od inflace v eurozóně však předpokládáme, že tuzemská inflace citelně zrychlí i v příštím roce.

Zejména do okamžiku ukončení intervencí, který nečekáme dříve než v okolí poloviny příštího roku, se bude konvergence Česka k vyspělým zemím promítat výhradně do tlaku na vyšší růst mezd a cen. Silná spotřebitelská poptávka navíc ponechá prodejcům prostor ke zdražení nabízených výrobků a služeb. V tomto ohledu je náš inflační výhled jak z pohledu načasování tak dynamiky růstu inflace velmi podobný čerstvé prognóze ČNB.Index vnímané inflace vzrostl ze září na říjen o desetinu procentního bodu rychleji než celková meziroční inflace a dosáhl nejvyšší hodnoty od června loňského roku. Růst cen se týkal většiny skupin zboží a služeb, které jsou součástí výpočtu vnímané inflace. Největší vliv na její zvýšení mělo ovšem zmírnění poklesu cen pohonných hmot. Hlavní zásluhu na tom, že vnímaná inflace zůstává záporná, má stále pokles cen potravin.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).