Hlavní navigace

Inflace pokračuje, v říjnu zdražilo pivo o téměř pět procent

9. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Inflace v říjnu zůstala na stejné úrovni jako v září, tedy na 3,4 %.

Růst cen pokračoval jako celý letošní rok u potravin a nealkoholických nápojů, výrazně se k nim ale přidaly i alkoholické nápoje a tabák. Alkohol zdražil v říjnu meziměsíčně o 3,1 %. Citelná změna byla u piva, za které si museli lidé připlatit v průměru o 4,8 % více než v září. Odrazilo se tak avizované zdražení jednoho z největších pivovarů v zemi. Zdražení právě v říjnu nahrávala i předchozí prohibice, kdy pivo bylo stále bezpečný druh alkoholu, který byl běžně k dostání. Lidé tak byli méně citliví na změnu cen.

skoleni_8_6

I přes stabilní celkovou inflaci jsou stále potraviny hlavním motorem, který ji pohání. Na jejím růstu se podílí 1,1 procentním bodem, tedy asi z jedné třetiny. Druhou důležitou oblastí je pak doprava, v čele s pohonnými hmotami, jejichž ceny rostou o 7,8 %. Stále totiž platí, že benzín a nafta jsou velmi drahé, i když nejde o historická maxima jako v předchozích týdnech. Jejich ceny se už nyní ustálily a velmi pozvolna po haléřích klesají.

Rychlejší zvyšování cen brzdí slabá spotřebitelská poptávka, která drží ostatní ceny při zemi. V dalších měsících ale bude mít vliv nový daňový balíček, který obsahuje i změnu daně z přidané hodnoty. To opět zahýbe s cenami, respektive udrží inflaci vyšší. Inflace by totiž už v listopadu nebo prosinci měla spadnout ke dvěma procentům. Při jeho schválení ale bude i v novém roce růst cen nad 2 %, a to je stejně, jak rostou naše mzdy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).