Hlavní navigace

Inflace pod kontrolou. Příjemně překvapil průmysl v USA

17. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po maloobchodních tržbách pozitivně překvapila americká průmyslová výroba a v EMU zase obchodní bilance. Ačkoli inflace v USA i EMU roste, není důvod k obavám.

Po pondělních maloobchodních tržbách překvapila pozitivně i včerejší americká průmyslová výroba. V září přidala 0,4% m/m po srpnovém (revidovaném) propadu o 1,4%. Nepatrně povyrostlo i využití kapacit, na 78,3%. 

V USA vyšla také inflace. V souladu s očekáváním analytiků přidaly spotřebitelské ceny 0,6% m/m (1,9% r/r), stejně jako v srpnu. Hlavní tahounem byly ceny benzínu, které rostly o 7% m/m. Jádrová inflace rostla o 0,1% m/m. Z pohledu Fedu tedy nic znepokojujícího. Navíc se předpokládá, že Fed bude ochoten krátkodobě tolerovat i inflaci nad cílem. 

Inflace vyšla také v EMU a také se trefila do odhadů, rostla o 2,6% r/r. Zajímavější byla obchodní bilance EMU. Ta za prvních 8 měsíců 2012 vykazuje přebytek 46,9 mld. eurm přičemž v loňském roce to byl schodek 26,8 mld, a zůstává tak oporou chřadnoucí evropské ekonomice. Pozitivní je také pohled na země jihu. Řecko, Itálie i Španělsko zaznamenali v tomto období růst exportu a pokles importu. Kromě slábnoucí domácí poptávky jde o signál rostoucí konkurenceschopnosti (především díky poklesu mezd). 

Německý index ZEW, který kvantifikuje názor finančních analytiků na další vývoj v EMU si výrazně polepšil. Vzrostl z –18,2 na –11,5. Jak vždy je ale na místě zdůraznit, že jde o poměrně volatilní index s menší vypovídací hodnotou než je třeba německé Ifo (index podnikatelského prostředí). 

Agentura Moody’s ponechala Španělsku investiční rating Baa3 s negativním výhledem, podobně jako nedávno Standard&Poor’s. Spekulovalo se, že by mohl být rating sražen do neinvestičního pásma, což by dále zkomplikovalo situaci španělským výnosům. Ty se aktuálně drží kolem 5,8% (10Y). 

Poměrně odvážný názor včera vyslovil německý ministr financí Schäuble, podle kterého by EU měla na summitu, který začíná zítra, učinit velký skok směrem k větší integraci. Konkrétně by rád zavedl funkci komisaře, který by dohlížel nad rozpočty a reformu rozhodovacího procesu v EP. Zároveň ale přiznal, že A. Merkelová je v tomto směru „o něco opatrnější“. 

EU včera zpřísnila sankce proti Íránu, konkrétně proti firmám v ropném průmyslu a centrální bance. Cena ropy na zprávu nijak významně nereagovala. 

skoleni_13_10

Japonský premiér Noda oznámil, že vláda připravuje nový stimulační balíček, který představí koncem listopadu. Cílem je boj s deflací a oslabení jenu.

 Hrubé mzdy v Polsku rostly o dost méně než se čekalo. Meziročně přidaly jen 1,6%, čekal se přitom růst o 2,7%. Spolu s tím, že se nezměnila zaměstnanost, jde o potvrzení setrvalé slabosti trhu práce, který nedává prostor pro výraznější růst domácí poptávky, a následně inflačních tlaků. Pro CB jde o další důvod ke snížení sazeb na listopadovém zasedání. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).