Hlavní navigace

Inflace opět zrychluje, potraviny ji znova ženou nahoru

11. 7. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ceny opět rostou rychleji, a to hlavně u potravin a sezónního zboží. Ceny potravin rostou o 8,4 % a u sezónního zboží o 15,3 %.

Ceny v červnu rostly opět rychleji. Meziroční změna cen v Česku byla 3,5 %, zatímco v květnu jen 3,2 %. Letošní rok je ve znamení vyššího DPH, které se bude promítat až do začátku zimy. Bez tohoto zásahu by byla inflace více než o jeden procentní bod nižší. Na růstu cen v červnu se podílely nejvíce potraviny a nápoje. 

FIN21

Jejich ceny rostly o 8,4 %,a z toho nejvíce zelenina a ovoce. To je projevilo v celkovém růstu cen sezónního zboží, kde se ceny razantně meziročně zvedly o 15,3 %. Přitom v květnu ještě meziročně klesaly o 1,9 %. Ovocnáři letos odhadují velmi špatnou sklizeň kvůli jarním mrazům a následnému suchu. To se postupně projevuje na cenách ovoce. 

Letos tedy levnější jablka nebo meruňky na pultech obchodů nenajdeme. Ceny pohonných hmot u benzinových pump jdou dolů a v průběhu června ubraly téměř korunu na litru jak u benzínu, tak nafty. To se samozřejmě podepsalo na celkové inflaci. V dubnu byly ceny pohonných hmot a topných olejů vyšší meziročně o 7,6 %, v červnu to bylo už jen o 4,1 %. 

Číslo dne: 15,3 %  - růst cen sezónního zboží

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).