Hlavní navigace

Inflace opět zmírnila, nezaměstnanost nepatrně rostla

10. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnešní statistiky přinesly očekávaný pokles inflace o tři desetiny procentního bodu na půl procento. O tuto hodnotu se změnily ceny oproti loňskému roku.

Není to žádná zásadní hodnota, která by měla spotřebitele znepokojovat. Naopak, ceny prakticky nerostou, zatímco jejich platy ano. Znamená to, že disponibilní příjmy se zlepšují a lidé mají možnost ze svých platů nakoupit o něco více.

Klíčovou roli opět hrály potraviny, jejichž ceny klesly o jedno procento meziročně. Šlo hlavně o zeleninu, kde ceny klesly o 2,7 %, ale také pečiva, jehož ceny klesly o 3,6 %. Pokles cen potravin je daný přebytkem potravin na celoevropském trhu. Na druhou stranu současné suché počasí v Česku ohrožuje úrodu velké řady plodin. Ve výsledku to bude znamenat jejich zdražení, protože jich nebude tolik, jako v předchozích letech. Už nyní někteří sadaři předpokládají, že úroda jablek, hrušek nebo švestek bude letos špatná, protože stromy nemají dostatek vody. Kvalita produkovaného ovoce tak bude nižší.

V červenci klesly i ceny v dopravě. Tentokrát o 3,3 %. Ceny zde zásadně ovlivňují pohonné hmoty, jejichž ceny jsou meziročně stále nízké. V současnosti začala opět padat cena ropy dolů. Během několika dnů její cena poklesla z 60 na 50 dolarů za barel. V posledních dnech se obchodovala dokonce za necelých 49 dolarů. Prolamuje tak pomyslné hranice, kde by se mohla zastavit. Tento vývoj se jen velmi zvolna projevuje na cenách benzinu pro koncové spotřebitele. Přesto tlak na pokles by měl nastat, a to znamená, že ani inflaci sektor dopravy nijak nepodpoří.

skoleni_29_6

Nezaměstnanost v červenci nepatrně vzrostla, o jednu desetinu procentního bodu. Počet nezaměstnaných v absolutním měřítku se zvedl o necelých pět tisíc lidí, což je jen jedno procento ze všech uchazečů o práci. Tento růst nezaměstnanosti je typický sezónní výkyv. Na úřady práce se hlásí čerství absolventi ze škol, ať už středních, nebo vysokých. Protože ale v létě neprobíhá mnoho nových nástupů do zaměstnání, tak nezaměstnanost mírně roste. Druhá vlna absolventů přijde ještě v září. Pak se trh práce vyrovná s tímto přílivem nové pracovní síly a nezaměstnanost opět poklesne. Nezaměstnanosti pomáhá letošní sezóna, která přeje hlavně brigádníkům, po kterých je letos poptávka. To ale až tolik nevstupuje do nezaměstnanosti, protože studenti na brigádách v létě nejsou do nezaměstnaných započítávaní.

Jako pozitivum je nutné zmínit i to, že roste počet volných pracovních míst. Nyní je jich 98 tisíc a blíží se tak pomyslné stotisícové hranici. Letos ji velmi pravděpodobně prolomí. V nejlepších letech ekonomiky, před rokem 2008, bylo v Česku volných míst 150 tisíc. To ale ekonomika pracovala na maximum a nedá se čekat, že by nyní taková situace nastala ihned. Počet volných míst je sice dobrou zprávou, ale má i svou stinnou stránku. Znamená to, že firmy hledají zaměstnance a nemůžou najít ty vhodné. Může to být lokální problém, kdy v určitém regionu pracují téměř všichni, kteří chtějí pracovat, nebo neexistuje dostatek lidí s podobnou kvalifikací. Ať je důvod jakýkoli, je to pro samotné firmy brzda v jejich dalším rozvoji. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).