Hlavní navigace

Inflace nepřekvapila. Na její růst si budeme muset počkat

9. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Nízká inflace netrápí jen Česko. Má celoevropský rozměr. Růst spotřebitelských cen v eurozóně byl v únoru záporný. S deflací už nějakou dobu neúspěšně bojuje i Polsko.

Velmi nízký růst inflace však není jen českou specialitou, ale má celoevropský rozměr. Růst spotřebitelských cen v eurozóně byl v únoru záporný a s deflací již přes rok a půl neúspěšně bojuje náš severní soused, Polsko.

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru oproti lednu o 0,1 %. V meziročním srovnání růst cen činil 0,5 %.  Inflace tak zůstává pod 1 % i na začátku letošního roku a v nejbližších měsících je nepravděpodobné, že by mělo dojít k jejímu rychlejšímu růstu.

K meziměsíčnímu růstu cen v únoru přispěly především dražší dovolené. Zlepšování situace na pracovním trhu se tak odráží i ve vyšší ochotě spotřebitelů utrácet za služby. Oproti lednu zdražily i potraviny. To se týkalo například zeleniny či čokoládových výrobků. Naopak pokračoval pokles cen mléčných výrobků. V únoru dále zlevňovaly pohonné hmoty.

V meziročním srovnání táhnou inflaci směrem vzhůru především dražší služby (rekreace a kultura), alkohol, tabák a energie. Oproti tomu jsme svědky pokračujícího poklesu cen pohonných hmot a potravin, což jsou primární důvody toho, proč se růst cen i zkraje letošního roku pohybuje jen těsně nad nulou.

skoleni_13_10

Velmi nízký růst inflace však není jen českou specialitou, ale má celoevropský rozměr. Růst spotřebitelských cen v eurozóně byl v únoru záporný a s deflací již přes rok a půl neúspěšně bojuje náš severní soused – Polsko.

Nízká inflace Česko jen tak neopustí. Meziroční růst cen se bude i nadále pohybovat pod 1 % a výrazněji nad 1 % zamíří pravděpodobně až ve druhé polovině letošního roku. Dvouprocentní inflace se pravděpodobně nedočkáme dříve než v roce 2017.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA a.s.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).