Hlavní navigace

Inflace na chvíli dostala kurz z pásma 27,30–27,60 CZK/EUR

14. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká koruna tento týden posílila a její kurz se na chvíli vymanil ze svého dlouhodobého koridoru mezi 27,30–27,60 CZK/EUR.

Ke konci týdne zisky mírně korigovala a dnes odpoledne se pohybuje kolem spodní hranice zmíněného koridoru. K posilování ji pomohla vyšší inflace a celkově dobrá data z reálné ekonomiky. Mírně silnější skončil i polský zlotý, který sice zpočátku týdne mírně oslaboval, ale ve druhé polovině týdne své ztráty smazal a oproti pondělku je o přibližně tři desetiny procenta silnější. Podobný vývoj sledoval kurz maďarského forintu, který dnes odpoledne pohybuje zhruba na stejné hodnotě jako na počátku týdne.

Reálné ekonomice se daří, ceny překvapily nahoru

Tento týden byla zveřejněna celá řada ekonomických indikátorů z české ekonomiky. Česká průmyslová produkce se v dubnu zvýšila o 4,3 % zhruba v souladu s tržním očekáváním (4,0 %), když její meziměsíční růst dosáhl 0,8 % m/m (SWDA). Meziroční dynamiku nadále táhl automobilový průmysl, který si připsal 8,3 % y/y. Nejlepší zprávou byl růst celkové zaměstnanosti v průmyslu (v dubnu o 3,3 % y/y) a průměrných mezd zaměstnanců (+3,4 %) v tomto odvětví. Sektor by měl růst i do budoucna, když se nadále zvyšují objednávky (v domácí ekonomice i v Německu) a indikátory důvěry setrvávají na solidních úrovních.

Obchodní bilance uzavřela v dubnu v přebytku 19,9 mld. CZK (trh 17,0 mld. CZK). Dynamika zahraničního obchodu oproti březnu poklesla, když zkorigovala část svých předchozích růstů. Meziročně se exporty zvýšily o 5,8 % a importy jen o 4,5 %, a to navzdory zotavení domácí poptávky. Pokles cen ropy totiž snižuje hodnotu dovozů a deficit bilance minerálních paliv, což zlepšuje i celkovou bilanci zahraničního obchodu.

Nezaměstnanost pokračuje v prudkém poklesu. V květnu se snížila na 6,4 % (z dubnových 6,7 %), nejnižší hodnotu od června 2012. Počet dosažitelných nezaměstnaných poprvé od května 2009 spadl pod 450 tis. Výrazně roste počet volných pracovních míst, úřady jich na konci května evidovaly téměř 93 tis. Na jednoho volné pracovní místo tak připadlo jen 5 uchazečů.

Spotřebitelské ceny překvapily rychlejším růstem. Místo očekávaných 0,6 % meziroční spotřebitelská inflace akcelerovala na 0,7 %. To předčilo nejen tržní očekávání, ale i očekávání centrální banky, která ve své poslední prognóze predikovala květnovou inflaci o čtyři desetiny procentního bodu níže. Meziměsíčně se ceny v květnu zvýšily stejně jako v dubnu o 0,3 %. Za jejich růstem stály především vyšší ceny pohonných hmot a ceny potravin. Z hlediska centrální banky je významné, že tempo růstu zrychlily i jádrové ceny (na 1,34 % y/y). Očekávání centrální banky předčil i nedávno zveřejněný růst mezd za Q1 15. V tuto chvíli tedy nevidíme žádné důvody pro zvýšení současné hladiny kurzového závazku. I nadále předpokládáme, že centrální banka přistoupí k opuštění kurzového režimu v srpnu 2016. I guvernér centrální banky Singer a viceguvernér Hampl tento týden prohlásili, že si neumí představit, že by doba intervenčního režimu byla zkrácena. Jeho konec by tedy i podle ČNB neměl nastat před začátkem Q3 16.

Příští týden budou ještě zveřejněny ceny průmyslových výrobců za květen a výsledek běžného účtu platební bilance za duben. Rostoucí ceny ropy budou tlačit výrobní ceny směrem vzhůru, a proto očekáváme nárůst o 0,3 % m/m. V meziročním vyjádření by ceny měly zpomalit svůj propad z dubnových –2,6 % na –2,3 %. Běžný účet podle našeho odhadu vykáže přebytek ve výši 11,7 mld. CZK díky kladné bilanci zahraničního obchodu i díky přílivu z prostředků z evropských fondů.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).