Hlavní navigace

Inflace mírně zrychluje, nezaměstnanost dle očekávání klesá

9. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Inflace v červnu meziměsíčně mírně zrychlil. V případě nezaměstnanosti je tomu naopak. Podle očekávání klesá.

Červnový index spotřebitelských cen (CPI) meziročně mírně zrychlil na o 0,8 %, meziměsíčně pak vzrostl o 0,1 % (v květnu 0,7 % yoy; 0,3% mom).

Stejně jako v předešlých měsících byl nejvýznamnější příspěvek k růstu cen v kategorii alkoholické nápoje a tabák vlivem zvýšení cen tabákových výrobků o 8,7 %. Druhý nejvyšší příspěvek pak měl růst cen v oddíle bydlení z důvodu růstu cen zemního plynu, vodného, stočného, nájemného a tepla. Z meziměsíčního pohledu působily na růst CPI ceny v oddíle doprava vzhledem k mírnému růstu cen pohonných (viz tabulka).

Červnová inflace byla velmi mírně pod očekáváním analytiků (0,9 % yoy, 0,2 % mom), byla však již třetí měsíc v řadě nad očekáváním ČNB ze své poslední prognózy. Vyšší inflace oproti očekávání ČNB jde však zejména na vrub vyšším cenám potravin, nápojů a tabáku. Inflace tak pomalu zrychluje a začíná se bezpečně vzdalovat od nulové hranice. Přitom ČNB ve své poslední prognóze stále předpokládala, že se meziroční růst cen dostane ve třetím čtvrtletí do záporných hodnot z důvodu poklesu cen plynu pro domácnosti. Současná čísla však naznačují, že se inflace záporným hodnotám letos vyhne.

I přes postupně zrychlující inflaci zůstanou ceny v tuzemské ekonomice letos na celkově nízké úrovni a průměrná inflace by se měla pohybovat ve výši 0,6 %. V domácí ekonomice totiž stále nepozorujeme výraznější inflační tlaky, růst domácí poptávky a reálných mezd však začne na růst cen postupně působit. V příštím roce by již měly ceny zrychlit – i z titulu vyprchání efektu nízkých cen ropy – a v průměru dosáhnout 1,7 %. Na konci příštího roku očekáváme růst cen kolem 2 %.

Červnový podíl nezaměstnaných osob (MPSV) dle očekávání oproti předchozímu měsíci poklesl z 6,4 % na 6,2 %. Uvedené zlepšení jde na vrub sezónním pracím, nicméně svou roli stále sehrává i pokračující růst domácí ekonomiky, který se projevuje v tvorbě nových pracovních míst a celkovém pozitivním vývoji na trhu práce. Letošní vývoj nezaměstnanosti je tak výrazně lepší než v předchozích dvou letech (graf). Za celý letošní rok by měla nezaměstnanosti klesnout na 6,7 %, což je o 1 procentní bod méně než v roce 2013 a 2014. Příznivým faktorem také je, že se postupně snižuje rozdíl mezi registrovanou mírou nezaměstnanosti zveřejňovanou MPSV a mírou nezaměstnaností z Výběrového šetření pracovních sil (VŠPS) zveřejňovanou ČSÚ – to totiž naznačuje, že dochází k přesunu pracovníků z šedé ekonomiky do standardního pracovního vztahu.

Autor článku

Autor je ekonom ING Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).