Hlavní navigace

Inflace klesá, můžou za to pohonné hmoty

10. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká listopadová inflace včera vyšla v souladu s očekáváním (2,4% r/r), oproti předchozímu měsíci je to o 0,3 p.b. méně.

Za desinflací je hlavně pokles cen pohonných hmot (takový Natural 95 je nejlevnější od prosince 2011, nafta také zlevnila). Z hlediska ČNB a její říjnové prognózy je nejdůležitější nižší než očekávaný vývoj poptávkové inflace. To představuje proti-inflační riziko již tak dost holubičí prognózy. Proti tomu ale momentálně působí pokles kurzu koruny, takže žádné prodeje korun na těchto úrovních nečekáme.

• Německá průmyslová produkce v listopadu o 0,2% m/m vzrostla, což vypadá celkem ok. Je ale důležité si uvědomit, že tohle je celkem volatilní údaj, takže se raději podívejte na 3M průměr m/m temp. Tam už to sláva není, za 09/12–11/12 byl průměr –1% m/m. Pokud se prosinec zázračné nezlepší tak to ve 4Q12 vypadá na recesi v Německu. Prosincová data za PMI nebyla nijaká sláva, IFO bylo lepší, ale na kompenzaci velice slabého říjnu a listopadu to stačit nebude – spíše to ukazuje na stabilizaci situace v 1Q13. Ve 4Q12 tak průmysl poklesne cca o 2,5–3% q/q , což bude zhoršení po skoro procentním růstu ve 3Q12 a nejslabší výkon od krize ve 2009. 

• Dnes zasedá ECB, nečekáme změnu sazeb, i když ekonomika evidentně slábne. Ne, že by to mělo nulovou pravděpodobnost, ale nenaznačují to vyjádření bankéřů z ECB, kteří jinak trhy moc nepřekvapují. Z makro hlediska by však sazby mohly být klidně na nule.

• Aukce v ČR včera nebyly příliš zajímavé – zájem solidní, papír s variabilním kupónem splatný ve 2017 se prodal za 21 b.b. pod 6M PRIBOREM (v listopadu to bylo 9 b.b.), 1,5%/2019 za cca 40 b.b. ASW.

dan_z_prijmu

• Polská centrální banka včera dle očekávání snížila sazby o 25 b.b. na 4%. Belka i vyjádření po zasedání naznačují, že se toto kolo uvolňování měnové politiky blíží ke konci a že sice další snížení v únoru vyloučeno není, zdaleka však tak jisté jako to lednové po prosincovém zasedání. Pokud by ovšem vyšla extrémně slabá data, byla by to jiná káva. Trh na Belku a jeho relativně jestřábí vyjádření (trh čekal podstatně výraznější pokles sazeb) reagoval výrazně. Zlotý posílil na 4,08 a výnosy dvouletých dluhopisů vystřelily nahoru (3,35% oproti 3,20% před zasedáním). Desetiletý zatím nijak výrazněji nereagoval. My čekáme ještě dvoje snížení na 3,5% (samozřejmě bude záviset na dalším vývoji polské a evropské ekonomiky) , trh čekal pokles až na 2,75%.

• Čínské exporty překvapily pozitivně a výrazně rostl také objem půjček – oboje potvrzuje oživování čínské ekonomiky naznačené už předešlými daty. U exportu se čekal růst o 5% meziročně, skutečnost byla 14,1%.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).