Hlavní navigace

Inflace klesá, bude ji slabší koruna kompenzovat?

2. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Loňská průměrná inflace dosáhla poměrně vysokých 3,3 %, nicméně již od závěrečného čtvrtletí začala rychle klesat. V letošním březnu tak byly spotřebitelské ceny meziročně vyšší už pouze o 1,7 %.

 A co je podstatné, jak ukazuje naše aktualizovaná makroekonomická prognóza, inflace půjde dále dolů.

Již v lednu rostly ceny oproti našim předpokladům o 0,3 procentního bodu pomaleji, a to zejména díky regulovaným cenám a výraznějšímu poklesu marží v souvislosti se zvýšením DPH. V poslední době se pak přidaly další jednorázové faktory – květnový 10% pokles cen plynu od RWE a snížení cen telefonních služeb. Jenom tyto dva faktory sníží podle nás inflaci o 0,3 procentního bodu. Mírně jsme revidovali směrem dolů i ceny pohonných hmot a potravin.

FIN21

Celkově tak byl inflační výhled na letošní rok snížen o 0,8 procentního bodu na 1,5 %. Inflace tedy bude dále klesat a v závěru roku bude atakoval hodnotu pouhého jednoho procenta. Výhled na příští rok dramatických změn nedoznal, když prognózu jsme snížili pouze o 0,1 procentního bodu na 1,4 %. V ledu 2014 ovšem může inflace dočasně klesnout i pod jedno procento

Jak bude na tento inflační výhled reagovat centrální banka v situaci, kdy úrokové sazby jsou v podstatě na nule? Domníváme se, že centrální banka bude pokračovat ve verbálních intervencích a bude nadále přesvědčovat trhy, že slabší koruna je tím nástrojem měnové politiky, který bude klesající inflaci kompenzovat. To je jeden z hlavních důvodů proč na rozdíl od tržního konsensu neočekáváme pro druhou polovinu roku posílení koruny, spíše naopak.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).