Hlavní navigace

Inflace klesá, bude ji slabší koruna kompenzovat?

Jan Vejmělek

Loňská průměrná inflace dosáhla poměrně vysokých 3,3 %, nicméně již od závěrečného čtvrtletí začala rychle klesat. V letošním březnu tak byly spotřebitelské ceny meziročně vyšší už pouze o 1,7 %.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 A co je podstatné, jak ukazuje naše aktualizovaná makroekonomická prognóza, inflace půjde dále dolů.

Již v lednu rostly ceny oproti našim předpokladům o 0,3 procentního bodu pomaleji, a to zejména díky regulovaným cenám a výraznějšímu poklesu marží v souvislosti se zvýšením DPH. V poslední době se pak přidaly další jednorázové faktory – květnový 10% pokles cen plynu od RWE a snížení cen telefonních služeb. Jenom tyto dva faktory sníží podle nás inflaci o 0,3 procentního bodu. Mírně jsme revidovali směrem dolů i ceny pohonných hmot a potravin.

Celkově tak byl inflační výhled na letošní rok snížen o 0,8 procentního bodu na 1,5 %. Inflace tedy bude dále klesat a v závěru roku bude atakoval hodnotu pouhého jednoho procenta. Výhled na příští rok dramatických změn nedoznal, když prognózu jsme snížili pouze o 0,1 procentního bodu na 1,4 %. V ledu 2014 ovšem může inflace dočasně klesnout i pod jedno procento

Jak bude na tento inflační výhled reagovat centrální banka v situaci, kdy úrokové sazby jsou v podstatě na nule? Domníváme se, že centrální banka bude pokračovat ve verbálních intervencích a bude nadále přesvědčovat trhy, že slabší koruna je tím nástrojem měnové politiky, který bude klesající inflaci kompenzovat. To je jeden z hlavních důvodů proč na rozdíl od tržního konsensu neočekáváme pro druhou polovinu roku posílení koruny, spíše naopak.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).