Hlavní navigace

Inflace je vyšší než se plánovalo, ale úrokové sazby by ještě zvýšit neměla

3. 5. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Přečtěte si ranní komentář o trzích očima Jiřího Škopa, analytika Komerční banky.

Zprávy a události

Čínský průmyslový PMI index za duben se zlepšil ze 48,3 bodu na 49,3 bodu. Obdobný index ze služeb pak poklesl z 58,0 bodu na 56,1 bodu.

ADP report z amerického trhu práce ukázal na 119 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru (trh očekával 170 tis.). ISM index z okolí New Yorku v dubnu poklesl z 67,4 bodu na 61,2 bodu. Tovární objednávky za březen poklesly o 1,5 % m/m (trh –1,6 %).

Míra nezaměstnanosti v EMU se v březnu zvýšila z 10,8 % na 10,9 % (trh 10,9 %). Německá nezaměstnanost pak v dubnu stagnovala na úrovni 6,8 % (trh 6,7 %).

Český vládní rozpočet skončil v dubnu v deficitu 44,7 mld. CZK, což je zhruba dvojnásobek oproti závěru března. Český dubnový PMI index zaostal za naším očekáváním ve výši 51,5 bodu, když poklesl až do teritoria poklesu ekonomické aktivity hodnotou 49,7 bodu. Polský indikátor se snížil na 49,2 bodu z březnových 50,1 bodu, největší propad však zaznamenal indikátor PMI v Maďarsku, kde se propadl z březnových 57,7 bodu na 46,9 bodu.              

Euro včera proti dolaru ztrácelo

Evropské měně se včera nedařilo, když oslabila z ranních úrovní okolo 1,3220 na dnešních ranních 1,3150 USD/EUR. Euru nepomohl včera zveřejněný finální PMI index za duben, který byl mírně revidován dolů o 0,1 bodu na 45,9 bodu. Obecně indexy naznačily, že region směřuje do recese, zvláště výrazná akcelerace směrem dolů nastala u Španělska a Itálie. K horším datům se pak přidává nejistota z politické scény, když tento víkend budou volby ve Francii a Řecku. K horšímu sentimentu vůči rizikovým aktivům nakonec přispěl i americký ADP report, který ukázal na pouze 119 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru.

Dnešní nejzajímavější událostí by mělo být zasedání ECB. Ta by měla samozřejmě ponechat sazby beze změny. Poslední data z EMU nejsou nijak růžová, nicméně je otázka, co ještě dále by ECB mohla dělat proto, aby stimulovala ekonomiku. Naši kolegové z SG se domnívají, že další výraznější nákup státních dluhopisů ECB ještě nepřijde – ten by měl nastat až v případě výraznějšího stresu na dluhopisových trzích. Z USA bychom se pak měli dočkat tradičních nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a také bude zveřejněn ISM index ze služeb za duben.

Regionální PMI zpět v pásmu kontrakce

Koruně i polskému zlotému se včera nedařilo, když si celý den připisovaly ztráty. Koruna byla po 16. hodině oproti ranním úrovním o zhruba třetinu procenta slabší a obchodovala se kolem úrovně 24,93 CZK/EUR. Zlotý ztrácel necelou polovinu procenta. Forint zůstal oproti ranním úrovním bez výraznějších změn. Ratingová agentura Fitch se včera vyjádřila k vládní krizi mírněji než agentura Moody’s o víkendu. Podle Fitch nemá současné přeskupení vlády a její podpory v parlamentu žádné důsledky pro rating České republiky. Rizikem však je potenciálně nižší schopnost prosadit zákony vedoucí k dodržení fiskálních cílů.              

Regionální indexy nákupních manažerů z průmyslu přinesly zklamání. Český dubnový PMI index zaostal za naším očekáváním ve výši 51,5 bodu, když poklesl až do teritoria poklesu ekonomické aktivity hodnotou 49,7 bodu. V březnu přitom vykázal překvapivě dobrý výsledek 52,1 bodu. Polský indikátor se snížil na 49,2 bodu z březnových 50,1 bodu, největší propad však zaznamenal indikátor PMI v Maďarsku, kde se propadl z březnových 57,7 bodu na 46,9 bodu.              

Dnešní zasedání bankovní rady ČNB by nemělo přinést žádné změny sazeb. Odchylka míry inflace od prognózy ČNB se sice v březnu zvýšila na 0,5 pb a z reálné ekonomiky jsme se dočkali příznivějších dat, pro zvýšení sazeb však stále nenadešel čas. Inflace je tažena faktory mimo kontrolu centrální banky, podle našeho výhledu navíc v březnu došlo ke kulminaci růstu cen a pro duben už očekáváme zpomalení inflace na 3,6 % y/y. Největší nebezpečí stále představuje vývoj v zahraničí, když se ukazuje, že ekonomickému oživení v EMU a v USA z počátku letošního roku dochází dech. To potvrzují i včera zveřejněné indikátory PMI z eurozóny i ADP report z amerického trhu práce, které přinesly na trhy zklamání.              

skoleni_8_6

Nová prognóza z dílny ČNB by razantních změn doznat nemusela. Přesto by se inflační výhled měl nepatrně posunout nahoru na celém horizontu měnové politiky. Vývoj reálné ekonomiky víceméně odpovídal únorové prognóze centrální banky, k nepatrnému snížení růstové dynamiky by mohlo dojít v delším horizontu kvůli zhoršenému výhledu na EMU. Na vývoj úrokových sazeb působí protichůdné faktory. Vyšší inflace by měla trajektorii sazeb posunout nahoru, nicméně silnější koruna ve Q1 12, slabší zahraniční růst a výraznější pokles zahraničních tržních úrokových sazeb by měly růst tlumit. Prognóza vývoje koruny by se měla posunout k silnějším úrovním (příznivý zahraniční obchod, pokles zahraničních úrokových sazeb, silnější CZK ve Q1 12).              

Česká výnosová křivka včera o zhruba 4 bb poklesla. Ministerstvo financí v konkurenční části aukce českých dluhopisů prodalo 3 mld. CZK dluhopisu CZGB 3,85/2021 a 3,1 mld. CZK dluhopisu s variabilním kuponem a splatností v roce 2017. Aukce se těšila velmi silné poptávce 20,6 mld. CZK. Jak průměrný výnos u dluhopisu s pevným kuponem tak spread v případě floateru oproti předchozím aukcím ze začátku dubna poklesly. Celkově tak výsledky aukce hodnotíme jako pozitivní.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).