Hlavní navigace

Inflace je velmi nízká v důsledku vývoje cen komodit

12. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Meziroční inflace zůstala v prosinci beze změny, což není překvapivé: proti nárůstu inflace zaúřadovaly na konci loňského roku především ceny potravin.

Pro zajímavost: ČNB ve své prognóze zveřejněné počátkem listopadu čekala prosincovou inflaci na úrovni 0,8 %

Průměrná inflace za celý rok 2015 dosáhla 0,3 %. Pro letošní rok očekávám celoroční průměrnou inflaci zhruba na úrovni 0,6 %.

skoleni_7_4

Výhled inflace v české ekonomice, stejně jako výhled měnové politiky ECB, by měly českou centrální banku utvrdit v názoru, že je potřeba ponechat kurzový závazek v platnosti po celý rok 2016, respektive zřejmě až do jarních měsíců roku 2017.

Inflace je velmi nízká v důsledku vývoje cen komodit: zejména ropy, v případě prosince ale sehrály roli v tomto směru také ceny potravin. V letošním roce by měla celková inflace zamířit nahoru: proti dalšímu poklesu inflace by měly působit jak statistické efekty meziročního srovnání vývoje cen ropy a potravin, tak cyklická pozice české ekonomiky. Česká ekonomika by měla začít operovat na svém plném potenciálu, v ekonomice dále poroste využití kapacit včetně pracovní síly, což například povede ke zrychlení růstu mezd. To by v konečném důsledku mělo vyústit do zrychlení růstu jádrové inflace. Přesto se ale domnívám, že celková meziroční inflace se může udržet pod úrovní jednoho procenta přinejmenším do letních měsíců letošního roku. Takový výhled inflace je zároveň podporou pro očekávání, že ČNB udrží svůj kurzový závazek držet korunu nad úrovní 27 za euro po celý letošní rok, respektive zřejmě až do jarních měsíců roku 2017. Proti uspíšení konce kurzového závazku české centrální banky hovoří jak výhled inflace v české ekonomice, tak výhled měnové politiky ECB: ta totiž zůstane uvolněná přinejmenším do března roku 2017, což je pro měnově-politické rozhodování ČNB nepochybně relevantní faktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).