Hlavní navigace

Indikátory PMI potvrdí dobrou náladu v průmyslu

31. 1. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
V celém regionu budou zítra zveřejněny PMI mapující aktivitu v průmyslovém sektoru. Ty by měly potvrdit, že kondice průmyslu v Česku, Polsku i Maďarsku zůstává dobrá.

Český PMI podle našeho odhadu nepatrně zpomalí. I tak se ale udrží bezpečně v zóně expanze, když dosáhne 53,2 bodu. Zpomalení očekáváme v souvislosti s horšící se domácí podnikatelskou důvěrou. Ta v lednu vykázala již třetí po sobě jdoucí pokles. Trh je naopak ve svém očekávání optimističtější, když počítá s nárůstem indexu až na 54,3 bodu. To by byla nejvyšší hodnota od března 2016.

skoleni_29_6

Růst polského HDP nejnižší od roku 2013

Zatímco ještě v roce 2015 si polská ekonomika připsala 3,9 %, v loňském roce to bylo „pouze“ 2,8 %. To je nejméně od roku 2013. V roce 2016 Polsko doplatilo na výrazný propad investic spolufinancovaných z fondů Evropské unie. Celkové investice v meziročním srovnání poklesly o 5,5 %. Podle našeho názoru však již investice dosáhly svého dna a v letošním roce by měly začít přispívat k HDP kladně. Hlavním zdrojem růstu zůstane spotřeba domácností, zatímco vliv čistých exportů bude zřejmě neutrální. Celkově by měla polská ekonomika v letošním roce opět nabrat na tempu, když náš odhad počítá s 3,4% dynamikou.

Polský zlotý byl dnes jedinou měnou z regionu, která si na své konto připisovala zisky. Během úterního obchodování posílil o 0,3 % na 4,32 PLN/EUR. Česká koruna i maďarský forint zůstaly vůči euru beze změny (27,02 CZK/EUR, 310,4 HUF/EUR).

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).