Hlavní navigace

Index S&P 500 na novém rekordu

Petr Bártek

Včera americké akciové indexy obnovily růst (S&P 500 +0,72 %, Nasdaq +0,85 %) a index S&P 500 se tak dostal na novou rekordně vysokou závěrečnou hodnotu.

Doba čtení: 3 minuty

K tomu tentokrát dopomohla i lepší než očekávaná makrodata. Konkrétně osobní výdaje rostly o 0,2 % (čekala se stagnace), což odráží vyšší chuť investorů utrácet pravděpodobně díky příhodným úrokovým sazbám na úvěrech a rozjednané prodeje domů potvrdily pokračující zlepšování nemovitostního trhu (rostly o 1,5 % m/m a překonaly tak konsensus, který počítal s 0,9 % m/m). V 16h SELČ se zveřejňuje dubnový index spotřebitelské důvěry (oč. meziměsíční mírné zlepšení na 61 b.).

Dnes své kvartální výsledky zveřejňují například: farmaceutická firma Pfizer (oč. upravený zisk na akcii 0,55 $, tzn. –5 % r/r, u tržeb se čeká pokles o 10 % r/r), výrobce oceli US Steel (oč. –0,22 $, před rokem firma vykázala EPS 0,67 $, u tržeb se čeká pokles o desetinu) a firma McGraw-Hill (oč. 0,73 $, tzn. +43 % r/r, tržby by dle očekávání měly o 12 % klesnout), pod kterou spadá i ratingová agentura S&P. Asijské akciové indexy se obchodovaly smíšeně (Nikkei225 –0,15 %, Hang Seng +0,64 %). V rámci indexu Nikkei225 nejvíce rostl telekomunikační sektor a naopak nejvíce klesal technologický sektor. V 9:55 SELČ vychází dubnová míra nezaměstnanosti v SRN (konsensus počítá s meziměsíční stagnací na 6,9 %).

Evropské akciové indexy zahájily obchodování lehce v plusu s tím, jak slabší data z eurozóny přiživují spekulace, že by ECB mohla snížit sazby již na čtvrtečním zasedání. Stejným směrem otevřel i index pražské burzy. Martin Krajhanzl (analytik)

CME chce vydat akcie za 374 mil. USD, 1Q13 pod odhady

Včerejší výsledky za 1. kvartál byly pod našimi odhady. Tržby meziročně poklesly o 18,2% z důvodu nedávno spuštěné strategie výrazně zvýšit ceny v České republice (tržby zde klesly o 37% r/r) a česká divize se propadla do ztráty 6,7 mil USD na úrovni OIBDA (loni zde vykázala zisk 23,2 mil. USD). Ostatní trhy se vyvíjely víceméně podle odhadů a to včetně nákladové strany. Společnost s výsledky oznámili i plán na vydání akcií za cca 374 mil. USD, z čehož 287mil. USD (77%) by měl upsat TimeWarner (200 mil USD v konvertibilních akciích typu B a 87 mil. USD v akciích typu A) a ostatní investoři by měli upsat jen cca 87 mil. USD v akciích typu A (23%). Podíl TW by se po konverzi preferenčních akcií měl zvýšit na cca 66%.

Výtěžek z emise (284 mil. USD) bude použit na splacení části dluhopisů splatných v roce 2016 s 11,625% kuponem, to by mělo společnosti ušetřit 33 mil. USD úrokových nákladů (30% celkových úrokových nákladů). Navíc vylepšená finanční situace společnosti umožní přefinancování i zbylé části dluhopisů 2016 a 2017 za lepších podmínek. V důsledku splacení části dluhopisů 2016 by společnost měla od příštího roku začít vykazovat pozitivní volné cash flow a nebude zde nutná další emise akcií, což by mohlo výrazně zlepšit sentiment trhu vůči

Akkok jedná o prodeji svého podílu ve společném podniku s ČEZem

Turecký partner ČEZu ve společném podniku, firma Akkok, řekla, že jedná o možném prodeji svého podílu v distribuční divizi SEDAS (z poloviny vlastněné ČEZem) Doganu. Výrobní divize (kde má ČEZ 37,5% podíl) začne vyrábět elektřinu v elektrárně Egemer v roce 2014 (Bloomberg). Zatímco ČEZ jedná o případném prodeji svého polovičního podílu v SEDASu, ČEZ v tomto případě čeká na nabídnutou cenu. Nákupní cena 50% podílu ČEZu v SEDASu byla v roce 2008 300 mil. $ (tj. 11 Kč na akcii). Pokud by došlo k prodeji, čekali bychom, že cena bude vyšší.

dan_z_prijmu

Dostavba Temelína může být odložena o pět let

Ministr průmyslu Kuba pro deník Insider řekl, že dostavba JE Temelín by mohla být odložena na rok 2030 (Bloomberg). ČEZ oficiálně plánuje podepsat smlouvu na dostavbu dvou bloků v Temelíně do konce letošního roku, začít stavbu v roce 2017 a dokončit ji v letech 2023 a 2025. My tento projekt v současných tržních podmínkách nevidíme jako ekonomicky návratný. Jeho odložení o pět let by bylo pozitivní pro dlouhodobý výhled dividend a také by bylo pozitivním signálem, že vláda nebude ČEZ do projektu nutit za každou cenu.

AAA Auto: Výsledky za 1Q 2013 s vyšším hrubým ziskem a nižším čistým ziskem

Společnost AAA Auto oznámila, že se její čistý zisk za 1. čtvrtletí meziročně snížil o 42 % na 1,7 mil. €. Počet prodaných aut meziročně stagnoval na 12 474. Tržby vzrostly o 2,6 % na 78,9 mil. € a na druhou stranu EBITDA o 12,4 % klesla na 4,5 mil. €. Firma pokles zisku zdůvodnila vyššími osobními a marketingovými náklady a forexovou ztrátou 0,8 mil. €. Zvýšené náklady pak očekává i v následujících čtyřech čtvrtletích (AAA Auto).

Našli jste v článku chybu?