Hlavní navigace

Index S&P 500 na novém pětiletém maximu

30. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americké akciové indexy překonaly počáteční slabost, kterou vyvolal horší než očekávaný výsledek lednového indexu spotřebitelské důvěry

(S&P 500 +0,51 %, Nasdaq –0,02 %), spadl až na 58,6 b. (z 65,1 b., přitom konsensus počítal s poklesem „jen“ na 64 bodů). Kleslo hodnocení jak současné situace, tak očekávání. I když upravený zisk na akcii společnosti Amazon zaostal za konsensem, tak investoři se pravděpodobně více řídili solidním nárůstem tržeb o 22 % – ve výsledku akcie společnosti v poobchodní fázi smazaly včerejší pokles a dokázaly ještě posílit. Na trhu se objevily spekulace, že se Apple chystá brzy uvést na trh iPad 4 se 128 GB paměti.

V 14:15 SEČ vychází lednový index změny zaměstnanosti ADP (tzn. v soukromých sektorech; oč. +165 tis.) a v 14:30 SEČ první odhad HDP za 4Q – trh počítá s mezikvartálním anualizovaným růstem o 1,1 % i kvůli vysoké srovnávací základně z 3Q. Večer se dozvíme výsledky zasedání FOMC, nemělo by dojít k žádnému velkému překvapení s výrazným dopadem na trh. Nejzajímavější bude hodnocení stavu ekonomiky.

Účto_tip_změny21

Rizikem je jakýkoliv náznak, že by Fed mohl dříve, než se čeká, skončit s kvantitativním uvolňováním, což by mohlo vyvolat prudkou reakci trhu. Výsledková sezona dnes pokračuje například společnostmi Boeing (oč. upravený zisk na akcii 1,18 $, tzn. –10 % meziročně, u tržeb se očekává meziroční růst o 14 %; investoři budou sledovat další zprávy ohledně modelu 787 Dreamliner, který je kvůli potížím s bateriemi nuceně odstaven; firma vyrábí 5 těchto letadel za měsíc, a proto přerušené dodávky v důsledku nuceného odstavení nepříjemně zvyšuje zatížení společnosti (každý stroj stojí okolo 200 mil. $)), technologická firma Qualcomm (oč. 1,12 $, tzn. +16 % meziročně, u tržeb se očekává meziroční nárůst o 26 %) a ConocoPhillips (oč. 1,42 $, tzn. meziroční pokles o 30 %).

Asijské akciové indexy rostly (Nikkei 225 +2,28 %, Hang Seng +0,72 %). V rámci indexu Nikkei225 nejvíce rostl sektor spotřebitelských služeb a naopak nejvíce klesala síťová odvětví. V 11h SEČ se zveřejňuje lednový indikátor hospodářské nálady v eurozóně – očekává se mírné m/m zlepšení na 88,2 bodu. Evropské akciové indexy otevřely poblíž včerejšího závěru. Index pražské burzy zahájil obchodování lehce v plusu. Martin Krajhanzl (Analytik)

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).